ایران در سوریه و لبنان موشک تولید می‌‌کند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، ایران را متهم کرد که در خاک سوریه و لبنان مراکز تولید موشک تاسیس کرده تا این موشک‌ها پس از تولید، علیه اسراییل به کار گرفته شود.
نتانیاهو که در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیت‌المقدس سخن می‌گفت، تاکید کرد که ایران برای رسیدن به هدفش مبنی‌بر نابودی اسراییل، سوریه و لبنان را به پایگاه نظامی خود تبدیل کرده است.
به نقل از رادیو بین‌المللی فرانسه، نخست وزیر اسراییل اضافه کرد که این کشور نمی‌پذیرد که ایران در خاک سوریه و لبنان به تولید موشک بپردازد.
وی هم‌چنین خطاب به گوترش گفت که سازمان ملل متحد نباید به ایران اجازه چنین کاری دهد.
وزارت امورخارجه اسراییل نیز، روز یکشنبه ٢٧ آگست، اعلام کرد که این کشور در سفر سه‌روزه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به اسراییل و سرزمین‌های فلسطینی، مذاکراتی را درباره فعالیت‌های گروه حزب‌الله لبنان در جنوب این کشور و در نزدیکی مرز اسراییل انجام خواهد داد.
سفر گوترش به اسراییل، اولین سفر او پس از رسیدن به مقام دبیرکلی سازمان ملل متحد است.
هم‌چنین این سفر در آستانه رای‌گیری شورای امنیت این سازمان درباره تمدید حضور نیروهای نظامی سازمان ملل متحد برای برقراری صلح در لبنان است. پیش‌بینی می‌شود که این شورا در روز چهارشنبه به تمدید حضور این نیروها رای مثبت دهد.
از سال ٢٠٠۶ و پایان جنگ اسراییل و حزب الله لبنان، نیروهای سازمان ملل موسوم به «کلاه‌آبی‌‌ها» مامور تضمین آتش‌بس برقرار شده در مرز بین لبنان و اسراییل هستند. اما اخیرا عملکرد این نیروها از سوی امریکا مورد انتقاد قرار گرفته است.
نیکی هیلی، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد، روز جمعه گذشته، فرمانده نیروهای سازمان ملل در لبنان را به چشم‌پوشی عمدی درباره قاچاق سلاح در جنوب لبنان از سوی حزب‌الله لبنان متهم کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :