شبکه‌های تروریستی باید نابود شوند

این درست است که حکومت نمی‌تواند در کنار درِ هر مسجد محافظ مسلح بگمارد. برای کشورهایی که ارتش‌های پرشمار و توانا دارند نیز ممکن نیست که در کنار هر ساختمان نگهبان مسلح ایستاده کنند. اما سازمان امنیت ملی باید شبکه‌های تروریستی را شناسایی و نابود کند. داعش و گروه طالبان در کابل و شهرهای دیگر شبکه‌سازی کرده‌اند. آنان شبکه‌های حمایتی مخفی برای خودشان درست کرده‌اند. همین شبکه‌های حمایتی مخفی پشتوانه‏ی حملات تروریستی است. همین شبکه‌ها است که اهداف را شناسایی می‌کنند و برای راه‌اندازی حملات تروریستی بمب، اسلحه و موتر فراهم می‌سازند.
تروریست‌ها هم وقتی از مدرسه‌های‌شان به کابل می‌آیند، حتماً شب را در خانه‌های امن شبکه‌های تروریستی سپری می‌کنند، در آنجا لباس خود را می‌پوشند، اسلحه خود را دریافت می‌کنند و از آنجا تا ساختمانِ هدف، با وسایط آورده می‌شوند. یکی از سیاستمداران پرنفوذ دو سال پیش ادعا کرد که برخی از افراد و اشخاصی که وسایط شیشه‌سیاه گران‌قیمت دارند، تروریست‌ها را از خاک جبار و محمدآغه به کابل انتقال می‌دهند.
این شبکه‌ها باید توسط امنیت ملی، کشف وزارت دفاع و استخبارات پولیس، کشف، شناسایی و نابود شوند. وقتی این شبکه‌ها نابود شود، نیازی به گماردن محافظ نیست. سران حکومت باید منابع و صلاحیت‌های لازم را در اختیار نهادهای کشفی و استخباراتی قرار دهند. آنان به هرچیزی که ضرورت دارند باید در اختیارشان گذاشته شود. به تمام واحدهای این نهادها باید صلاحیت‌های عام‌وتام داده شود تا وظایف‌شان را به وجه احسن انجام دهند. هر نوع کاغذپرانی و بیروکراسی و موضوعات دست‌وپاگیر دیگر باید از راه ارگان‌های کشفی و استخباراتی برداشته شود.
مسوول یک ارگان کشفی در یک ناحیه‏ی شهر و یا یک ولایت باید صلاحیت عام‌وتام در کشف و نابودی شبکه‌های تروریستی داشته باشد. تا جایی که ممکن است باید به نهادهای کشفی دست باز داده شود. منظور ما این نیست که یک حکومت پولیسی و استخباراتی ایجاد شود. منظور این است که نهادهای استخباراتی و کشفی باید در اجرای وظایف قانونی‌شان، صلاحیت عام‌وتام داشته باشند. در گذشته هم افغانستان سازمان‌های کشفی و استخباراتی داشت. این سازمان‌ها با آن که بدنام بودند، ولی در اجرای وظایف‌شان تا حدی توانا بودند. ارگان‌های کشفی و استخباراتی باید به همان صورت قوی شوند. هر نوع فساد باید از ارگان‌های کشفی و استخباراتی زدوده شود. هر کسی که پول اوپراتیفی را دزدی می‌کند، باید فوراً محاکمه شود. فساد در این نهادها نباید تحمل شود.
اگر کسانی که در راس نهادهای استخباراتی و کشفی قرار دارند و ناتوان هستند، باید به آدم‌های حرفه‏ای و توانا جا خالی کنند. سران حکومت به ویژه رییس‌جمهور باید قابلیت‌های رهبران ارگان‌های کشفی و استخباراتی را بررسی کند و آدم‌های ناتوان، جبون و غیرحرفه‏ای را از راس این ارگان‌ها کنار بزند. در این شرایط سخت جنگی که مردم افغانستان قربانی می‌شوند، ایجاب نمی‌کند که به دلیل مصلحت‌های سیاسی و قومی، کسانی در راس نهادهای استخباراتی و کشفی قرار گیرند که توانایی اداره این نهادها را ندارند. آدم‌های توانا و حرفه‏ای در این کشور کم نیست. قحط‌الرجال هم در این دیار نیست. نباید به دلیل مصلحت‌های بیهوده، آدم‌های ناتوان در راس نهادهای کشفی حفظ شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :