حکومت باید پاسخ بدهد

حکومت باید به مردم افغانستان در مورد عوامل حمله‌های زنجیره‏ای به مساجد شیعیان معلومات بدهد. پشت سر این عوامل کی است؟ آیا واقعاً داعش در عقب این حملات است؟ همان داعشی که در عراق و سوریه رو به زوال است، توانسته است این جا شبکه‌سازی کند؟ کدام کشورها از شبکه‌های گروه داعش در داخل شهرهایی مثل هرات و کابل حمایت می‌کنند؟ شبکه‌های داعش در داخل افغانستان با کدام گروه‌های منطقه‏ای تروریستی رابطه دارند؟ تشکیلات شبکه‌های داعش چگونه است و چطور می‌توانند اهداف را انتخاب کنند؟
سوال مهم دیگر این است که چرا داعش به مساجد به صورت شبکه‏ای حمله می‌کند. آیا هدف آنان راه‌انداختن جنگ مذهبی در افغانستان است؟ یا این‌که حمله‌های گروه تروریستی داعش، پاسخی است به حضور شماری از شهروندان شیعه‏ی افغانستان در جنگ سوریه؟ سوال مهم دیگر این است که مرکز داعش در افغانستان کجا است؟ اچین ننگرهار یا بخشی از ولایت زابل؟ رابطه‏ی گروه داعش با شبکه‌های تروریستی مستقر در پاکستان و نهاد‌های دولتی آن کشور چگونه است؟
یک تلقی دیگر هم این است که شبکه‌های طالبان زیر نام داعش به مسجدهای شیعیان حمله می‌کنند. کسانی که این طوری فکر می‌کنند به این باور اند که برخی از شبکه‌های طالبان با مقام‌های رسانه‏ای داعش تماس دارند و آنان به مساجد شیعیان حمله می‌کنند و بعد به کمک ارتباطی‌های‌شان در درون داعش مسوولیت آن را به دوش می‌گیرند. کسانی که به این باور اند فکر می‌کنند که برخی از شبکه‌های طالبان مستقیماً از نهاد‌های استخباراتی پاکستان دستور گرفته‌اند تا جنگ مذهبی را در افغانستان راه‌اندازی کنند و جنگ مذهبی پاکستان را به شهرهای افغانستان ببرند. در گذشته مدارس و مساجد شیعیان در پاکستان مورد هدف حمله‌های تروریستی قرار می‌گرفت، اما حالا این نوع حمله‌ها در آن کشور کاهش یافته است. با آن که در پاکستان ادبیات نفرت مذهبی به وفور تولید می‌شود، اما شمار حمله‌های تروریستی به اهداف شیعیان کاهش یافته است. آیا سازمان‌های استخباراتی پاکستان، جنگ مذهبی آن کشور را به افغانستان صادر کرده‌اند؟
به این سوال‌ها باید حکومت پاسخ بدهد. حکومت باید یک گزارش جامع ترتیب کند و آن را در اختیار عموم بگذارد. پارلمان افغانستان هم باید در این مورد تحقیق کند و نتایج آن را به اطلاع مردم برساند. مردم افغانستان حق دارند بدانند که در پشت حمله‌های زنجیره‏ای به مساجد شیعیان واقعاً کی است و چه کسی یا سازمان‌هایی می‌خواهند از آن سود ببرند. خاموشی و دادن پیام‌های متضاد، مردم را بیشتر از گذشته نگران می‌کند.
حکومت باید نام‌های کسانی را که حمله‌های تروریستی اخیر پایتخت را طراحی کرده‌اند، به مردم افغانستان اعلام کند. هیچ چیزی نباید از مردم پنهان باشد. وقتی حقایق از مردم پنهان می‌شود و نهاد‌های حکومتی اطلاع‌رسانی به موقع و دقیق نمی‌کنند، شایعه بر اذهان مسلط می‌شود. تسلط شایعه بر اذهان، سبب می‌شود که تروریست‌ها به اهداف‌شان برسند. حکومت باید از طریق اطلاع‌رسانی دقیق نگذارد که شایعه بر اذهان عامه پادشاهی کند. جلو شایعه وقتی گرفته می‌شود که حکومت به سوال‌هایی که در بالا مطرح شد، پاسخ دقیق و روشن بدهد. حکومت باید به مردم افغانستان بگوید که چه کسی در عقب حوادث زنجیره‏ای اخیر تروریستی در کشور است.

اشتراک گذاري با دوستان :