جلوگیری از ۲۰ حمله انفجاری طی یک ماه در هرات

۸صبح، هرات: مسوولان محلی هرات ماه اسد امسال را یکی از پر دست‌آوردترین ماه‌ها در سال جاری عنوان کرده و می‌گویند که ضربات سنگینی به مخالفان دولت افغانستان وارد کرده‌اند. به گفته منابع امنیتی هرات در این ماه، از ۲۰ حمله انفجاری در هرات جلوگیری شده و دست کم ۱۹۳ تن از افراد طالبان توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.
به گفته جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات، در این مدت ۱۹۳ تن از طالبان مسلح کشته و ۶۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.
آن گونه که مقام‌های امنیتی در هرات می‌گویند، بیشترین شمار تلفات بر طالبان در ولسوالی نسبتاً ناآرام شیندند در جنوب هرات وارد شده است. ولسوالی شیندند از اصلی‌ترین مراکز حضور مخالفان دولت در غرب افغانستان است.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید که در این ماه ده‌ها برنامه مخالفان دولت، حملات گروهی بر مراکز ولسوالی‌ها، ماین‌گذاری‌های کنارجاده‌ای و حملات تروریستی یکی پی دیگری در شهر و ولسوالی‌ها خنثا شده ‌است.
سخنگوی والی هرات می‌گوید: «طالبان در این ماه چندین ‌بار قصد داشتند تا مرکز ولسوالی شیندند را تصرف کنند.» به گفته آقای فرهاد، گروه طالبان نه تنها به این هدف خود نرسیدند، بلکه متحمل تلفات و خسارات سنگینی شدند.
بر اساس آماری که از سوی مسوولان محلی در هرات منتشر شده، در ماه اسد دست کم ۱۰ تن از منسوبان نیروهای امنیتی و دفاعی نیز در درگیری جان‌های خود را از دست داده‌اند. بر اساس این گزارش، در ماه اسد بیست میل سلاح مخالفان مسلح دولت نیز کشف و از بیست حمله انفجاری جلوگیری شده است.
مسوولان امنیتی هرات هم‌چنان می‌گویند که در ماه اسد سال جاری، سی و چهار تن از مجرمان جرایم جنایی و تروریستی نیز در ولایت هرات شناسایی و بازداشت شده‌اند.
به گفته آنان، طرح‌ریزی و اجرای عملیات‌های مشترک به منظور سرکوب هراس‌افگنان و افزایش هم‌آهنگی بین نیروهای امنیتی، دفاعی و اطلاعاتی، منجر به افزایش موفقیت نیروهای امنیتی و واردشدن تلفات سنگین به هراس‌افگنان شده‌ است.
هم‌زمان با این که مسوولان محلی در هرات، ماه اسد را پر دست‌آوردترین ماه برای نیروهای امنیتی در این ولایت عنوان می‌کنند، هرات در ماه اسد یکی از پر تلفات‌ترین ماه‌ها طی چند سال اخیر از میان غیر نظامیان بوده ‌است.
طی یکی از مرگ‌بارترین حملات در این ماه به مسجدی در ناحیه چهارم این شهر، دست کم ۳۸ غیر نظامی کشته و ۷۰ تن دیگر زخمی شدند. مسوولیت این حمله را گروه داعش بر عهده گرفت.
بنا به گفته پولیس هرات و منابع خبری این حمله توسط دو فرد انتحاری انجام شد. این دو فرد هنگام برگزاری یک مراسم عبادی (خواندن دعای توسل) وارد مسجد شدند.
مشکل اصلی هرات، کمبود نیروی پولیس است، نیروهای امنیتی هرات در حالی از افزایش دست‌آوردهای نیروهای امنیتی در این ولایت سخن می‌گویند که این ولایت همه‌ساله در پی افزایش مقطعی و فصلی ترورها، قربانی‌های زیادی را متحمل می‌شود. به‌ویژه در اواخر بهار و اواسط تابستان که ترورهای سازمان‌یافته در این ولایت اوج می‌گیرد.
حبیب‌الرحمن پدرام، عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید که: «ناامنی، از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین بحث‌ها در هرات پس از طالبان بوده است. به گفته او مردم هرات همواره از این زاویه ضربه‌های فراوان خورده‌اند.» به گفته او کمبود سربازان پولیس برای تامین امنیت این شهر از مشکلات عمده این آن است.
آقای پدرام می‌گوید که هرات پانزده ولسوالی دارد و دارای بیشترین مساحت ارضی پس از هلمند است؛ مساحتی بیشتر از ۶۰ هزار کیلومتر مربع و اکنون این ولایت با این جمعیت انبوه و این مساحت گسترده، فقط ۳۶۰۰ پولیس دارد. در حالی ‌که در همسایه‌گی هرات، ولایت بادغیس با جمعیت هفت‌صدوپنجاه هزار نفری خود، ۳۵۰۰ پولیس دارد.
به‌گفته آقای پدرام، هیچ توازنی بین جمعیت و تعداد پولیس این دو ولایت نیست. حتا در ابعادی کوچک‌تر نیز این کمبود امکانات قابل مقایسه با برخی دیگر از ولایات نیست. مثلاً شیندند یکی از ولسوالی‌های کلان و ناامن هرات با جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ هزار تن، فقط ۱۸۰ پولیس دارد.
بارها مسوولان محلی در این ولایت خواستار افزایش تشکیلات پولیس در هرات شده‌اند، موضوعی که تا اکنون پاسخ درستی از سوی منابع حکومتی در کابل به آن داده نشده است.
برخی از منابع پولیس هرات می‌گویند که میزان ناامنی‌ها در این ولایت با افزایش نیروهای پولیس تا چندین برابر کاهش خواهد یافت.

اشتراک گذاري با دوستان :