چین، علاقه‌مند جدید استخراج و خرید سنگ مرمر هرات

۸صبح، هرات: کشور چین به‌تازه‌گی به عنوان تازه‌ترین مشتری سنگ مرمر هرات وارد این بازار شده و از مسوولان دولتی خواسته تا کار استخراج و صادرات این سنگ را به آن‌ها واگذار کنند.
پیش از چین، هند، ایران و ترکمسنتان مشتریان اصلی این سنگ بودند که سنگ مرمر هرات را به صورت خام خریداری می‌کردند. فروش سنگ مرمر هرات به صورت خام با فرمان رییس‌جمهور غنی ممنوع شد و جلو صادرات آن به ایران و سایر کشورها گرفته شد.
اکنون دست کم ۱۴ شرکت خصوصی جهت استخراج سنگ مرمر هرات و ۴۰ شرکت خصوصی جهت پروسس این سنگ‌ها در هرات فعالیت می‌کنند. معادن سنگ مرمر هرات در ۱۲۵ کیلومتری شرق این ولایت در ولسوالی‌های اوبه و چشت موقعیت دارد.
سنگ مرمر هرات در سال ۱۳۵۵ با چهار نوع «سفید، نباتی، ابره و گرانیت» با بالاترین کیفیت و استندرد جهانی کشف و در سال‌های اخیر کار استخراج و صادرات آن به چند شرکت خصوصی واگذار شد. بر اساس مطالعاتی که در سال‌های اخیر در ولسوالی‌های اوبه و چشت هرات صورت گرفته، طول این معادن بیش از بیست کیلومتر بر آورد شده ‌است.
در سال ۱۳۹۱ در پی بررسی بهترین‌ سنگ‌های مرمر جهان، سنگ مرمر هرات از میان سنگ‌های ۵۳ کشور جهان مقام نخست مرغوب‌ترین سنگ مرمر دنیا را به ‌دست آورد. مرغوبیت این کالا، چینی‌ها را حالا وادار کرده تا به بازار سنگ مرمر هرات توجه کنند.
هیات اقتصادی کشور چین که روز پنج‌شنبه به ولایت هرات سفر کرد در دیدار با محمدآصف رحیمی والی این ولایت اعلام کرد که بعد از تکمیل سروی‌های ابتدایی، کار استخراج و صادرات سنگ مرمر ولایت هرات به کشور چین آغاز می‌شود.
این هیات همچنان موجودیت معادن گسترده سنگ مرمر را دلیل علاقه‌مندی چین به سرمایه‌گزاری در این بخش عنوان کرده و گفته است که قرار است در کنار سرمایه‌گزاری به‌خاطر استخراج معادن، درسایر عرصه‌ها نیز همکاری صورت گیرد.
در سال جاری صادرات سنگ مرمر هرات به کشورهای ایتالیا، هندوستان، چین، ترکمنستان، ترکیه، تایوان و اندونیزیا افزایش یافته است.
معادن سنگ مرمر ولایت هرات که از ولسوالی اوبه آغاز و تا ولسوالی چشت در ۱۸۰ کیلومتری شرق هرات امتداد یافته است، درحال حاضر توسط چندین شرکت خصوصی استخراج می‌گردد.
معادن رُخام، تراورتن و چقماق در ولسوالی‌های چشت، زنده‌جان و غوریان از جمله معادن باز و قابل استخراج در هرات می‌باشند.
معادن مرمر هرات بزرگترین معدن سنگ مرمر سفید با کیفیت افغانستان می‌باشد. اکنون ۱۴ شرکت خصوصی برای استخراج سنگ مرمر از معدن چشت با وزارت معادن و پترولیم دولت افغانستان قرارداد دارند.
فعلاً روزانه بیش از ۱۰۰۰ تُن مواد از این معادن استخراج می‌گردد. در این اواخر ترکمنستان شهری را بنام مرمرین از سنگ‌ مرمر هرات اعمار نموده‌ است.

جلوگیری از فروش سنگ مرمر خام با فرمان رییس‌جمهور

سنگ مرمر هرات پیش از این به‌شکل خام صادر می‌گردید که به گفته کارشناسان، ضربه سخت اقتصادی برای کشور بود.
پس از شکایت‌های پی‌هم صاحبان کارخانه‌های سنگ مرمر هرات، رییس‌جمهور غنی دستور توقف صادارات سنگ خام را صادر کرد و اکنون این سنگ به صورت خام صادر نمی‌گردد. در حال حاضر ۴۰ کارخانه پروسس سنگ مرمر در هرات فعالیت دارند.
سال گذشته، رییس‌جمهور غنی در سفر خود به هرات در پی شکایت و گلایه صنعت‌گران برای حمایت از کارخانه‌داران و کارگران و هم‌چنین کارآفرینی، فرمانی جهت جلوگیری از صادرات سنگِ خام، صادر کرد.
پیش از فرمان رییس‌جمهور، برای صادرات سنگ افغانستان هیچ‌گونه محدودیت و چارچوب خاصی وجود نداشت. معدن‌داران و کارخانه‌داران می‌توانستند با گرفتن قرارداد از مشتریان داخلی و خارجی، سنگ را به‌ صورت فرآوری‌شده یا خام فروخته و صادر کنند.
حامد رحیمی از کارشناسان معادن در هرات می‌گوید: «بازار داغ دیگر سنگ هرات شهر عشق‌آباد در ترکمنستان است که با ۷۰ هزار هکتار مساحت، به‌ دلیل احداث ساختمان و برج‌های جدید که ۹۸ درصد نماهای آن با مرمر سفید پوشیده و تزیین شده‌اند، به شهر سپید شهرت یافته است.»
این شهر در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است.
به گفته آقای رحیمی طرح عشق‌آباد سپید، ترکمن‌ها را بزرگترین مشتری سنگ مرمر هرات ساخته است. اما کارخانه‌داران هرات به‌دلیل ناتوانی در فراهم‌آوردن تقاضاهای این مشتریان و تقلب در قراردادها منجر شد تا ترکمنستان خرید سنگ از افغان‌ها را ممنوع و استفاده از سنگ افغانستان را در لیست سیاه خود بگنجاند.
به گفته او: «پس از فرمان رییس‌جمهور غنی، دولت ایران تعرفه گمرکی واردات سنگ فرآوری شده مرمر چشت هرات را چند برابر افزایش داده و سنگ خام با همان تعرفه قبلی باقی مانده تا تنها سنگ خام به این کشور وارد شود.»

اشتراک گذاري با دوستان :