سنجیده و همه‌جانبه

استراتژی جدید ایالات متحده برای افغانستان و جنوب آسیا، خیلی سنجیده شده و همه‌‌جانبه است. کاخ سفید نظر مشورتی کابل را هم در تدوین این استراتژی گرفته است. در این استراتژی به حمایت راهبردی واشنگتن از نیروهای امنیتی افغانستان تأکید شده است. در این راهبرد ایالات متحده بسیار واضح گفته است که می‌خواهد در افغانستان پیروز شود. تعریف پیروزی هم در این مأموریت بسیار واضح است. رییس‌جمهور ترامپ گفت پیروزی برای او نابودی داعش، شکست القاعده و باز داشتن طالبان از اشغال قلمرو بیشتر در افغانستان است. این نشان می‌دهد که واشنگتن تمام این گروه‌ها را دشمن می‌داند.
رییس‌جمهور ترامپ به درستی اذعان کرد که بهای ترک افغانستان برای امریکا و جهان خیلی گزاف است. اگر ایالات متحده و جهان افغانستان را رها می‌کردند، تبعات آن برای امنیت جهانی خیلی بد و ناگوار می‌بود. این امر تروریسم را به سراسر جهان گسترش می‌داد و گروه‌های افراطی مسلح را به درستی روایت‌های آخر زمانی‌شان از تاریخ، باورمند می‌ساخت.
در استراتژی جدید کاخ سفید، نکته‏ی خیلی مثبت دیگر هم وجود دارد که در گذشته غایب بود و آن نبود تاریخ مشخص برای پایان مأموریت امریکا است. در دوره‌ی بارک اوباما امریکا چند بار تاریخ مشخص برای خروج نیروهایش از افغانستان تعیین کرد و این امر، گروه‌های تروریستی و طالبان را جسور ساخت. حال ایالات متحده تاریخ تعیین نکرده است و مسأله کاهش و افزایش نیرو را تابع واقعیت‌های روی زمین قرار داده است. این نشان دهنده‌ی واقع‌بینی جنرال‌هایی امریکایی و پرزیدنت ترامپ است.
رییس‌جمهور ترامپ نقش مخرب پاکستان در افغانستان را هم افشا کرد. این اولین بار است که امریکا در سطح رییس‌جمهور از نقش مخرب پاکستان در افغانستان پرده برمی‌دارد. رییس‌جمهور ترامپ بسیار به صراحت گفت که دیگر کشورش «پناه‌گاه‌های امن تروریستان» در پاکستان را تحمل نخواهد کرد. این چیزی بود که مردم و دولت افغانستان می‌خواستند. امریکا باید در آینده هم به افشاگری در این زمینه ادامه بدهد و اقدام تنبیهی‌ای علیه پاکستان روی دست گیرد. این سخنان رییس‌جمهور ترامپ نشان می‌دهد که ایالات متحده آهسته آهسته از سیاست مداراجویی در برابر پاکستان فاصله می‌گیرد.
ستایش از نقش مثبت هند در افغانستان نکته‌ی دیگری بود که در استراتژی جدید امریکا، تازه‌گی داشت. اداره‌ی گذشته‌ی کاخ سفید، به این نکته اذعان نکرده بود. روشن است که سخنان رییس‌جمهور ترامپ مورد استقبال دهلی نو قرار گرفت و این امر بزرگ‌ترین دموکراسی دنیا را تشویق خواهد کرد تا به افغانستان کمک بیشتر کند. افغانستان به کمک‌های بیشتر فنی، علمی، مالی و تخنیکی هند نیاز دارد.
رییس‌جمهور ترامپ هم‌چنان به صراحت گفت که دیگر چک سفید به افغانستان نمی‌دهد. حالا بر سران حکومت وحدت ملی است که اختلاف‌های درونی خود را حل کنند، هر چه زودتر روی برگزاری انتخابات شفاف پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها تمرکز کنند، مبارزه با فساد را بیشتر سازند و تمام تعهدات بین‌المللی خود را به اجرا بگذارند. کابل نمی‌تواند بدون اجرای تعهدات جهانی‌اش از کشورهای کمک کننده، از جمله ایالات متحده پول به دست بیاورد. بنا بر این باید ارگ و سپیدار تمام تلاش خود را برای اجرای تعهدات بین‌المللی‌شان متمرکز کنند. قشر سیاسی افغانستان و حکومت باید همه دست به دست هم بدهند تا استراتژی جدید ایالات متحده موفق شود.

اشتراک گذاري با دوستان :