آگاهان: واشنگتن و کابل نگذارند پاکستان راه گریز پیدا کند

- حسین حیدری

سرانجام دونالد ترمپ بعد از بحث‌های داغ و جنجال‌برانگیز صبح روز سه‌شنبه، ۳۱ اسد استراتژی جدیدش را در باره افغانستان اعلام کرد.
در این استراتژی امریکا از هندوستان خواهان نقش‌آفرینی بیشتر در بخش‌های امنیت و اقتصاد افغانستان شده و به کشور پاکستان هشدار داده شده که امریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی چون طالبان در پاکستان ساکت بماند.
آقای ترمپ گفته که امریکا میلیاردها دالر در اختیار پاکستان گذاشته، ولی آن کشور به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده است.
رییس‌جمهور امریکا تأکید کرده: «پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند ما را بکشند، ما به پاکستان میلیاردها دالر پرداخت کرده‌ایم، ولی آن‌ها به تروریست‌هایی پناه داده‌اند که ما با آن‌ها می‌جنگیم، این وضع باید تغییر کند و این تغییر فوراً انجام خواهد شد.
هیچ همکاری‌ای نمی‌تواند در مورد کشوری که به شبه‌نظامیان و تروریست‌هایی که نظامیان و مقامات امریکایی را هدف قرار می‌دهند، دوام بیاورد.»
در همین حال داوود مرادیان، رییس مرکز مطالعات استراتژیک می‌گوید دیده شود که امریکا این هشدارش را در قبال پاکستان عملی می‌تواند یا این که باز پاکستانی‌ها موفق می‌شوند که از این فشارها، راه گریزی به خود پیدا کنند.
آقای مرادیان گفت این هوشیاری کابل و واشنگتن را می‌طلبد که در هفته‌ها و ماه‌های آینده، اجازه ندهند که باز پاکستانی‌ها یک راه گریز برای خود پیدا کنند.
او تداوم منازعه کشور را نااطمینانی حضور امریکا و برنامه‌هایش در افغانستان دانست و گفت که استراتژی جدید ترمپ خیلی از بازی‌ها و محاسبات بازیگران داخلی و منطقه‌ای را تغییر خواهد داد، چون بیشتر بازیگران تلاش داشتند و امیدوار بودند که بتوانند، امریکا را از منطقه خارج کنند.
آقای مرادیان گفت: «پیامی که از واشنگتن به افغانستان و منطقه ارسال شد این است که منطقه باید امریکا را به عنوان بخشی از واقعیت بپذیرد، اما از آن طرف، امریکا گوش خود را برای همکاری‌های منطقه‌ای گشود، ما امیدوار استیم که کشور‌های منطقه با درک و قبول واقعیتی به نام ایالت متحده امریکا در افغانستان بتوانند، در حوزه‌های مشترکی که با امریکا دارند، همکاری کنند، مهم‌ترین حوزه‌ی مشترک کشور‌های منطقه با امریکا مبارزه با تروریزم و افراط‌گرایی است و ما امیدوار استیم که حکومت افغانستان و امریکا پس از این، روی راه‌کار‌های عملی مبارزه با تروریزم بین امریکا و کشور‌های منطقه کار کنند.»
او گفت پاکستان در منازعه افغانستان، بهانه‌جویی‌های متعدد داشته و دارد، که حضور هندوستان در افغانستان یکی از بهانه‌های پاکستان است.
رییس مرکز مطالعات استراتژیک، حضور هندوستان را در راستای ثبات افغانستان و ثبات منطقه مثبت دانست و گفت: «تعللی که در بعضی حلقات دهلی برای عدم همکاری جدی با حکومت افغانستان وجود داشت، با این پیام شفافی که از واشنگتن صادر شد، ما امیدوار استیم که این شک و تردید‌ها رفع شود.»
داوود مرادیان هم‌چنان گفت، امریکا در افغانستان ماندنی است و تلاش‌ها و آرزوهایی که در منطقه برای بیرون‌شدن و دور انداختن امریکا از منطقه وجود داشت، تقریباً آن آرزوها ناپدید شده، طالبان در منطقه با واقعیتی چه تلخ و یا شیرین به نام ایالت متحده امریکا باید کنار بیایند.
رییس مرکز مطالعات استراتژیک کشور، استراتژی جدید ترمپ را پنجره‌ای دانست برای کسانی که می‌خواهند به یک زنده‌گی ملکی باز گردند، ولی او اندک اظهار خوش‌بینی کرد که طالبان بخواهند به زنده‌گی ملکی برگردند.
مشخص‌نشدن زمان خروج نیرو‌های نظامی امریکا از افغانستان، طالبان را به میز مذاکره می‌کشاند
در استراتژی جدید امریکا، دونالد ترمپ تاریخ خروج و شمار نیرو‌هایش در افغانستان را مشخص نکرده و گفته است که حضور یا عدم حضور نظامیان امریکایی در افغانستان را شرایط این کشور تعیین می‌کند، نه یک جدول زمانی که دشمنان ما منتظر اجرای آن باشند تا به خشونت‌ها در این کشور دامن بزنند.
در همین حال هارون میر، کارشناس مسایل سیاسی کشور می‌گوید وقتی طالبان این را بفهمند که دیگر امریکا از افغانستان خارج نمی‌شود و سقوط کابل از طریق نظامی امکان‌پذیر نیست، شاید این گروه حاضر به مذاکره شوند و در این مذاکره احتمال دارد که طالبان مستقیم با امریکایی‌ها وارد گفتگو شوند، قبل از این که وارد گفت‌وگو با حکومت افغانستان شوند.

آقای میر می‌گوید استراتژی جدید دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا یک پیام مثبت برای مردم افغانستان است، به خاطر این که در این اواخر گمانه‌زنی‌های زیادی وجود داشت که گویا نیرو‌های امریکایی از افغانستان بیرون می‌شوند و حالتی به وجود می‌آید که حکومت افغانستان وادار به امتیاز‌دهی به نیرو‌های مخالف می‌شود، اما خوش‌بختانه یک‌بار دیگر امریکا تعهدش را اعلان کرد که در افغانستان می‌ماند، ‌آن هم در شرایطی که ما در یک بن‌بست نظامی قرار داریم، این یک نوید است به حکومت افغانستان، چون طالبان در این دو سال گذشته کوشش کردند که این بن‌بست را به نفع خود بشکنانند.
او گفت پیام آقای ترمپ بسیار واضح است که سقوط کابل از طریق نظامی غیر قابل پذیرش برای امریکا و جامعه‌ی جهانی است و در این مقطع زمانی که امریکا نیرو‌هایش را تقویت و حکومت وحدت ملی را حمایت می‌کند، خیلی یک موضوع حیاتی و عمده است.
هارون میر کارشناس مسایل سیاسی، استراتژی جدید امریکا برای پاکستان را قابل تشویش دانست و گفت که پیام ترمپ برای طالبان، پاکستان و حامیانش این است که جنگ در افغانستان از طریق مصالحه و راه حل سیاسی پایان داده شود.
او افزود: «این بسیار مهم است که آقای ترمپ تأکید بر این دارد که با نیرو‌های مخالف کشور باید گفتمان صورت گیرد و این گفتمان یگانه راهش از طریق پاکستان است، پاکستان به نحوی از آنان [طالبان] حمایت کرده است، پایگاه‌های نظامی و رهبری طالبان در پاکستان است، پاکستان از هر نگاه بر طالبان تأثیر دارد و این کشور می‌تواند، راه مصالحه و گفت‌وگو را برای طالبان و حکومت افغانستان ساده بسازد.»
هارون میر هم‌چنان می‌گوید که امریکا وابسته‌گی‌هایی به پاکستان دارد، اکمالات نیرو‌های امریکایی در افغانستان از طریق خاک پاکستان صورت می‌گیرد و امریکا در پاکستان منافع جداگانه نسبت به افغانستان دارد.
به قول او: «دونالد ترمپ یک نوع هم‌آهنگی بین استراتژی نظامی، حیاتی و ذاتی‌ امریکا دارد و این زیادتر برای فعال ساختن دیپلوماسی و اجماع منطقه‌ای است، تا آن را برای آوردن امنیت و ثابت در افغانستان دوباره احیا کند و در این ارتباط پاکستان یک کشور کلیدی است.»
ترمپ در استراتژی جدیدش، پایان دادن به جنگ طولانی مدت امریکا را از طریق گفتمان ممکن دانسته است.
هارون میر، کارشناس مسایل سیاسی کشور می‌گوید لازم نیست امریکا از طریق حکومت افغانستان با طالبان مذاکره کند، چون طالبان پیش از این خواستار گفت‌وگوی مستقیم با امریکایی‌ها شده بودند.
آقای میر می‌گوید نمونه‌ی مذاکرات خوبی که به حمایت امریکا صورت گرفت، گفت‌وگوی چهارجانبه میان دولت‌های پاکستان، افغانستان، امریکا و چین بود، این چنین مذاکرات می‌تواند بیشتر موفق باشد تا این که خود حکومت افغانستان مستقیماً از طریق شورای عالی صلح اقدام بکند.
این کارشناس مسایل سیاسی می‌افزاید که ترمپ شرایط منطقه و افغانستان را در این استراتژی در نظر گرفته و وقت خروج نظامیانش را مشخص نکرده است.
به قول او نشر نشدن تاریخ دقیق خروج نیرو‌های خارجی از کشور این پیام را به طالبان و حامیانش می‌رساند که امریکایی‌ها در افغانستان باقی می‌مانند.
دونالد ترمپ در استراتژی جدیدش هم‌چنان تعداد سربازان تازه‌نفسی که به افغانستان می‌فرستد را مشخص نکرده است.
در حال حاضر امریکا در افغانستان حدود ۸۴۰۰ سرباز دارد که در بخش آموزش و مشورت‌دهی به سربازان افغان همکاری می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :