تلاش برای جلوگیری از استخراج غیر قانونی معادن

- حسین حیدری

در پی شکایت‌های متعدد از استخراج غیر قانونی معادن کشور، اکادمی علوم سیمنار علمی‌ای را برای جلوگیری از استخراج غیر قانونی معادن و چگونه‎گی جذب همکاری کشور‌های بین‌المللی در این بخش روز دوشبنه، ۳۰ اسد برگزار کرد.
در این نشست اعضای اکادمی علوم، وزارت معادن و پترولیم، دانشگاه پولی تخنیک و یک تعداد نهاد‌ها و متخصصان دیگر این بخش اشتراک داشتند.
ثریا پوپل، سرپرست اکادمی علوم افغانستان در این سمینار گفت اگر روند استخراج معادن کشور قانونی شود، نه‌تنها بودجه‌ی داخلی تامین می‌گردد، بل کشور را به سوی یک اقتصاد مطلوب سوق می‌دهد.
به قول او در استخراج غیر قانونی معادن موضوع سوءاستفاده‌های مالی افراد مطرح است، منافع عمومی در نظر گرفته نمی‌شود و استخراج خود‌سرانه‌‌ی معادن سبب آسیب و به‌هدر رفتن سرمایه‌ی ملی می‌شود، برعلاوه عواقب ناگوار سیاسی و اقتصادی را در قبال دارد.
سرپرست اکادمی علوم اشاره کرد که «هراس‌افگنان و زورمندان» از استخراج غیر قانونی معادن، حاکمیت قانون را تضعیف و از عواید آن با بیش‎ترین سود برای ادامه‌ی جنگ علیه مردم و بر ضد کشور استفاده می‌کنند، بناً تا دیر نشده استخراج معادن به شکل قانونی و مطابق به معیار‌های بین‌المللی صورت گیرد.
ثریا پوپل افزود بر اساس تحقیقات مشترکی که از سوی اداره‌‎‎ی زمین‌شناسی و وزارت دفاع امریکا صورت گرفته، ارزش مجموعی معادن افغانستان، ۳ هزار میلیارد دالر تخمین شده است.
او به نقل از مقام‌های مسوول گفت: «ارزش معدن طلا در کشور ۴۲۱ میلیارد، مس ۲۴۷ میلیارد، کوبالت ۵۱ میلیارد و نیوبیوم ۸۱ میلیارد دالر تخمین شده است و اخیراً نیویارک تایمز در گزارشی نگاشته که میزان ذخایر تازه کشف شده لیتیم، آهن، مس، کوبالت و طلا در جنوب افغانستان به اندازه‌ای است که افغانستان را می‌تواند به یکی از کشور‌های غنی جهان تبدیل کند، در این گزارش یورانیم افغانستان بی‌نظیر و ارزش لیتیم برابر به نفت عربستان، ذخیره‌ی معدن آهن حاجی‌گک دو میلیارد تن، ذخایر مس کشور برابر با بزرگ‌ترین ذخیره مس کشور شیلی و زمرد و الماس افغانستان با کیفیت‌تر از زمرد افریقا و کلمبیا خوانده شده است.»
مسوولان اکادمی علوم هم‌چنان اشاره می‌کنند که برای استخراج قانونی معادن باید موانع برداشته و چالش‌ها رفع شود.
این مسوولان می‌افزایند: «در برابر این کار، یکی از چالش‌ها، ناامنی یا بدامنی است، در کنار این بی‌ثباتی سیاسی، کنترل نداشتن دولت بر معادن، فساد گسترده در حکومت و نحوه‌ی قرار‌داد‌ها مشکلاتی عمده‌ای ‌اند که در این راستا وجود دارد، بدون تردید اصلاحات جدی در زمینه‌ی تامین امنیت و ثبات، نهایی‌شدن قانون معادن با تعدیلات لازم و ضروری، جلوگیری از سوءاستفاده‌های شخصی، استراتژی دولت برای سکتور معادن، مدیرت قوی زیر‌زمینی، گماشتن تیم با تجربه و مسلکی در وزارت معادن، حاکمیت قانون امکان رسیدن اقتصاد نا مطلوب را به مطلوب و بعید را به نزدیک تبدیل خواهد کرد.»

نقش نهاد‌های همکار بین‌المللی در معادن کشور

ثریا پوپل، سرپرست اکادمی علوم کشور می‌گوید که نهاد‌های خارجی در کنار این‌که در سروی معادن حکومت افغانستان را کمک می‌کنند، می‌توانند در جلوگیری از استخراج غیر قانونی معادن و قاچاق آن نیز نقش فعال و سازنده داشته باشند.
خانم پوپل گفت: «زمینه را برای قرارداد‌های قانونی با توجه به قوانین بین‌المللی که تضمین‌کننده‌ی منافع کشور و جانب مقابل باشد، هموار کنند.»
در همین حال رییس جمهور در پیامی در سمینار علمی جلوگیری از استخراج غیر قانونی معادن گفت جای خوشحالی است که اکادمی علوم برای جلوگیری از استخراج غیر قانونی معادن راه حل‌های علمی پیدا کرده و توجه کشور‌های بین‌المللی همکار را در این بخش جلب می‌کند.
آقای غنی در این پیام، معادن را ثروت ملی دانسته و گفته برای پیش‌رفت و از بین‌بردن فقر در کشور به معادن تکیه می‌شود، اگر از آن مطابق به قانون و مهارت‌های فنی استفاده شود.
رییس جمهور افزوده: «من امیدوارم که راه‌های‌ حل عملی و علمی برای استخراج غیر قانونی معادن را اکادمی علوم در این سمینار علمی خود پیدا کند و اداره‌های مربوط از آن استفاده کنند.»
در همین حال پرویز علی، رییس سرمایه‌گذاری و بازاریابی وزارت معادن و پترولیم در این سمینار علمی گفت که معادن از جمله سرمایه‌های دست نخورده‌ی کشور است که می‌تواند در امر رفاه، ثبات اقتصادی، توسعه اقتصادی و امنیت درازمدت کشور نقش مهمی را ایفا کند.
پرویز علی گفت که این وزارت با سکتور خصوصی در بخش معادن قرارداد امضا کرده و زمینه‌ی کار را برای متخصصان این بخش و سایر اقشار کشور فراهم کرده است.
رییس سرمایه‌گذاری و بازاریابی وزارت معادن و پترولیم در این سمینار افزود، آنان تلاش دارند که زمینه‌ی سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌داران داخلی و خارجی فراهم سازند تا اقتصاد کشور رونق پیدا کند.
پرویز علی اشاره کرد که به خاطر ناامنی تطبیق یک تعداد پروژه‌های معادن موفق نبوده است.
اکادمی علوم و نهاد‌های همکارش در این کنفرانس بحث داشتند تا راه‌های حل علمی و عملی را تهیه و برای نهاد‌های مرتبط به منظور بهبود کار در بخش معادن بسپارند.

اشتراک گذاري با دوستان :