واکنش کوریای شمالی به رزمایش مشترک امریکا و کوریای جنوبی

کوریای شمالی، روز یک‌شنبه هشدار داد که اقدام امریکا در برگزاری رزمایش مشترک سالانه با کوریای جنوبی که قرار است امروز دوشنبه ۳۰ اسد صورت گیرد به مثابه «ریختن تیل بر آتش» تنش‌هایی‌ست که میان دو کشور جریان دارد.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش خبرگزاری فرانسه، جدال‌های لفظی فعلی بین دو طرف پس از آن آغاز شد که پیونگ یانگ، ماه گذشته دست به آزمایش دو موشک بالیستیک قاره‌پیما زد که به گفته مقام‌های کوریای شمالی، توان رسیدن به بخش‌هایی از خاک امریکا را دارد.
آزمایش این موشک‌ها باعث شد دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا، تهدید کند که واشنگتن می‌تواند بارانی از «خشم و آتش» بر پیونگ‌یانگ فرو بریزد.
پس از آن، کوریای شمالی تهدید کرد رگ‌باری از موشک‌ها را به جزیره گوام در قلمرو ایالات متحده شلیک خواهد کرد. البته کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، هفته پیش و پس از هشدار واشنگتن گفت این اقدام را به تعویق می‌اندازد ولی در عین حال گفت این تصمیم بسته به حرکت بعدی واشنگتن می‌تواند تغییر کند.
با وجود این تهدیدها و هشدارها کوریای جنوبی و امریکا روز دوشنبه دست به رزمایش مشترکی تحت عنوان «اولچی نگهبان آزادی» خواهند زد.
قرار است در این رزمایش ده‌ها هزار نیروی نظامی مشارکت داشته باشند که پیونگ یانگ به همین دلیل آن را بسیار تحریک‌آمیز و تمرینی برای تهاجم تلقی کرده است.
رودونگ سینمون، یک روزنامه رسمی کوریای شمالی، رزمایش مشترک امریکا و کوریای جنوبی را «بارزترین نمایش دشمنی» توصیف کرد و افزود: «این اقدام به مثابه ریختن تیل بر آتش است که می‌تواند به بدتر شدن وضعیت شبه‌جزیره بینجامد.»
این روزنامه هم‌چنین با هشدار نسبت به «مرحله‌ای غیر قابل کنترول از یک جنگ هسته‌ای» اضافه کرد: «اگر امریکا در این اوهام غرق است که جنگ در شبه‌جزیره کوریای، نبردی در مقابل خانه دیگران است که از قلمرو آن در اقیانوس آرام دور است بیش از هر زمان دیگر اشتباه می‌کند.»
بر اساس بیانیه وزارت دفاع کوریای جنوبی، حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ نیروی امریکایی در رزمایش مشترک سالانه با این کشور شرکت می‌کنند.
یک مقام ارشد نظامی کوریای جنوبی، روز یکشنبه ۲۹ اسد گفت که با توجه به تهدیدهای فزاینده هسته‌ای و موشکی کوریای شمالی، وضعیت فعلی امنیتی در شبه‌جزیره «بیش از هر زمان دیگر جدی شده است.» وی هم‌چنین به پیونگ یانگ در مورد اقدام تلافی‌جویانه و بی‌رحمانه در صورت هرگونه حمله هشدار داد.

اشتراک گذاري با دوستان :