افزایش کم‌پیشینه حاصلات تربوز و خربزه در بادغیس

۸صبح، هرات: در سال جاری حاصلات خربزه و تربوز در ولایت بادغیس دست ‌کم ۶۰ درصد افزایش یافته‌است. افزایش این محصولات در این سطح طی چند دهه گذشته در بادغیس بی‌پیشینه بوده است.
عبدالعزیز حلیم‌یار رییس زراعت ولایت بادغیس می‌گوید که در سال جاری، بارنده‌گی‌های پی‌درپی، توزیع تخم‌های اصلاح‌شده، خریطه‌های مخصوص محصولات پالیزها و خریداری شفیره‌ها سبب شده تا تولیدات پالیزها به‌رقم چشم‌گیر افزایش یابد.
به گفته او در سطح حوزه‌ی ‌غرب فرآورده‌های خربزه و تربوز بادغیس از کیفیت ویژه‌ای برخوردار است.
با این حال شماری از کشاورزان در این ولایت از افزایش تولیدات خود ابراز خرسندی می‌کنند و می‌گویند حاصلات پالیزهای‌شان ام‌سال نسبت به سال‌های پسین رضایت‌بخش است.
این کشاورزان اما از عمل‌کرد اداره محلی راضی نبوده و می‌گویند که آنان با زحمت‌های فراوان این محصولات را در کنار سرک، بازار و یا هم در امتداد دریای قلعه‌‌ی نو، مرکز ولایت بادغیس به‌بهای اندکی به‌فروش می‌رسانند.
کشاورزان از حکومت می‌خواهند تا یک مارکیت برای فروش محصولات زراعتی‌شان ساخته شود و هم‌چنان به باور آنان یک سردخانه نیز ضرورت جدی برای این ولایت است.
از سویی هم رییس زراعت بادغیس مشکلات کشاورزان را تأیید کرده و نبود مارکیت‌های مناسب برای فروش فرآورده‌های پالیز را وابسته به نبود راه‌های مناسب‌ ترانسپورتی و مارکت‌های بیرون از ولایت می‌داند.
آقای حلیم‌یار گفت آنان در نظر دارند در آینده نزدیک یک سردخانه را برای نگه‌داری محصولات کشاورزان این ولایت ایجاد کنند.
با این حال آگاهان اقتصادی به این باور هستند که حکومت باید تلاش‌های جدی‌تری به‌خاطر رشد زراعت در کشور انجام دهد تا بر شکوفایی اقتصاد افغانستان افزوده شود.
بادغیس از ولایاتی است که بیش‌تر از هشتاد و پنج درصد آن را زمین‌های للمی تشکیل داده و مردم در این ولایت اکثراً با پیشه‌ی کشاورزی مشغول هستند.
اقتصاد این ولایت عمدتاً بر محصولات زراعتی پای‎بند است. زراعت آن به شکل للمی است و کم‌تر از سامان و لوازم تخنیکی و مدرن در آن به‌کار می‌رود.
بادغیس از قدیم تا امروز به نام گدام خراسان و حوزه غربی افغانستان مشهور بود.

اشتراک گذاري با دوستان :