گفتگوی عبدالله با نخست وزیر قزاقستان در باره مسایل امنیتی و اقتصادی

۸صبح، کابل: داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور، در شهر آستانه پایتخت قزاقستان، با باقرجان سگین تایف نخست وزیر آن کشور در باره همکاری‌های امنیتی و اقتصادی میان دو کشور گفتگو کرده است.
نخست وزیر قزاقستان گفته است که هرچند کشورش روابط گسترده اقتصادی با افغانستان دارد، اما باآن‌هم فرصت‌های خوبی برای گسترش این روابط وجود دارد. او تاکید کرده که از فرصت‌های موجود تاکنون به درستی استفاده نشده و لازم است تا گام‌‌های مهم‌تری برای استفاده از این فرصت‌ها برداشته شود. باقرجان سگین تایف می‌گوید که قزاقستان ظرفیت خوبی برای تولید گندم دارد و می‌تواند نیازمندی افغانستان به گندم را برآورده کند. اما او در عین‌حال تاکید کرده که مشکلات ترانزیتی باعث شده تا گندم کمتری به افغانستان وارد شود.
نخست وزیر قزاقستان هم‌چنین می‌گوید که کشورش آماده است تا در بخش بلند‌بردن ظرفیت کارمندان دولتی و کمک تخنیکی برای احداث خطوط آهن با دولت افغانستان همکاری کند.
هم‌چنین عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز، با اشاره به نشست کمیسیون مشترک اقتصادی و تجارتی افغانستان و قزاقستان در روز جمعه در آستانه، گفته است که انتظار می‌رود با امضای موافقت‌نامه‌ای با ازبکستان، مشکل ترانزیتی میان افغانستان و قزاقستان برطرف گردد. رییس اجرایی هم‌چنین از نخست وزیر قزاقستان خواسته تا گاز مایع بیشتری برای افغانستان اختصاص دهد.
عبدالله عبدالله به مشکلات امنیتی نیز اشاره کرده گفت که تروریزم تنها تهدیدی برای افغانستان نیست بلکه برای تمام منطقه و جهان است. او می‌گوید که دولت افغانستان با استفاده از امکانات خود تلاش دارد تا خطر تروریزم را مهار کند اما رسیدن به این هدف نیازمند همکاری کشورهای منطقه و جهان نیز است. وی در عین‌حال از نخست وزیر قزاقستان خواسته تا در زمینه ترمیم هلی‌کوپترهای افغانستان نیز توجه بیشتری داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :