قوه قضایی باید فیصله کند

آنچه در فرودگاه بلخ رخ داده است، بسیار شرم‌آور و مایه تاسف است. سازمان‌های مختلف دولتی باید از قبل هماهنگ می‌کردند، تا ماجرا به اینجا ختم نمی‌شد. در آن ولایت پولیس، قضا، اداره دولتی و نهادهای حکومتی وجود دارند، هیچ نیازی نبود که شماری از هواداران یک عضو شورای ولایتی و پشتیبانان والی بلخ به جان هم بیفتند. روایت هر دو طرف ماجرا از رویداد نشان می‌دهد که مجموع نهادهای دولتی در بلخ، با بی‌کفایتی عمل کرده‌اند. روشن است که هر دو طرف ماجرا به گونه‏ای روایت خود را تنظیم کرده‌اند که بار ملامتی به شانه‌های طرف مقابل بیفتد.
حال وظیفه نهادهای عدلی و قضایی است تا قضیه را بی‌طرفانه ارزیابی کنند. وزارت داخله هم باید یک کارگروه فنی را موظف کند تا حقیقت ماجرا روشن شود. هر دو طرف ماجرا باید به نهادهای عدلی و قضایی باور کنند و اجازه دهند که این نهادها کار خود را انجام دهند. باید روشن شود که حقیقت ماجرا چه بود و چه کسانی مقصر بوده‌اند.
حکومت باید اجازه ندهد که شهر مزار و در مجموع ولایت بلخ، دستخوش تنش شود و زنده‌گی عادی مردم برهم بخورد. نیروهای امنیتی و مجموع سازمان‌های دولتی باید در هماهنگی با هم‌دیگر وضعیت مزار را به حالت عادی برگردانند. باید به هر دو طرف ماجرا قناعت داده شود که به بررسی‌های عدلی و قضایی راضی شوند و به حکم محکمه قناعت کنند.
هواداران والی بلخ و عضو شورای ولایتی آن ولایت هم باید قضیه را قومی نسازند. دامن‌زدن به تنش‌های قومی نه به سود بلخ است و نه به سود مجموع افغانستان. مردم افغانستان می‌خواهند در کنار هم‌دیگر زنده‌گی مسالمت‌آمیز داشته باشند. دامن‌زدن به تنش‌های قومی، بر خلاف آرمان‌های مردم افغانستان است.
دولت باید با هر مقامی که نفرت نژادی را تبلیغ می‌کند، برخورد جدی کند. سران حکومت باید به هر کسی که نفرت نژادی را تبلیغ می‌کند، حالی کنند که کارش خطرناک است. چنین اشخاص و افرادی باید به دادگاه سپرده شوند. در وضعیتی که کشور دستخوش ناامنی است و طالبان در اطراف شهرها سنگر گرفته‌اند، به سیاستمداران کشور لازم است تا وحدت و هم‌بستگی اجتماعی مردم افغانستان را نگهدارند، نه این‌که آن را برهم بزنند. سیاستمدارانی که میان مردم نفوذ دارند باید ضریب همبسته‌گی اجتماعی را بیشتر بسازند. دامن‌زدن به نفرت نژادی افغانستان را روندایی می‌سازد. هیچ آرمان سیاسی آن قدر مقدس نیست که به‌خاطر آن خون ریختانده شود.
یگانه راه حل آنچه که در فرودگاه بلخ اتفاق افتاد، این است که مقام‌های عدلی و قضایی به صورت عینی و بی‌طرفانه، قضیه را بررسی کنند و ملامت و سلامت را تشخیص دهند. تبلیغ نفرت نژادی، تنش‌زایی، برهم‌زدن نظم عمومی در شهرمزار و شعاردهی علیه این یا آن مقام، هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. سران حکومت، مقام‌های ولایت بلخ، نهادهای دولتی آن ولایت و تمام کسانی که در شهر مزار از نفوذ و اعتبار اجتماعی برخوردار هستند باید به صورت هماهنگ کار کنند، تا طرف‌های منازعه قوه قضایی کشور را به عنوان داور نهایی قبول کنند و اجازه دهند که این نهاد کارش را انجام دهد. سران حکومتی باید تدابیری روی دست گیرند، تا حوادثی از این دست در ولایات دیگر، اتفاق نیفتد. مردم افغانستان آرامش می‌خواهند.

اشتراک گذاري با دوستان :