هشدار متیس نسبت به شلیک راکت از سوی کوریای شمالی به گوام

جنرال جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا، روز سه شنبه هشدار دادکه واشینگتن پرتاب موشک از سوی پیونگ‌یانگ به گوام را اعلان جنگ تلقی خواهد کرد و این اقدام، به تعبیر وی، خیلی زود، به جنگ منجر خواهد شد.
وزیر دفاع و وزیر خارجه ایالات متحده، در عین حال از چین خواسته‌اند تا اقدامات بیشتری برای مهار کوریای شمالی انجام دهد.
به گزارش رادیو فردا،‌ کوریای شمالی می‌گوید طرح حمله به گوام آماده شده و در اختیار رهبر آن کشور قرار گرفته‌ است. به گزارش خبرگزاری رسمی کوریای شمالی، کیم جونگ اون فعلا تصمیم گرفته به سوی گوام موشکی پرتاب نکند و «برای مدت کوتاه دیگری» رفتار واشینگتن را زیر نظر داشته باشد‎ و اگر امریکا به اقدامات خطرناک خود ادامه دهد، تصمیم مهمی خواهد گرفت.
طرحی که کوریای شمالی می‌گوید برای حمله به پایگاه‌های امریکایی در جزیره گوام آماده کرده، بخشی از تنش‌های لفظی روزهای گذشته میان کوریای شمالی و ایالات متحده را تشکیل داده‌است. این تنش‌ها خود پس از تازه‌ترین آزمایش موشکی پیونگ‌یانگ که برآوردها نشان می‌دهد موشکی قاره‌پیماست و می‌تواند به خاک امریکا برسد.
دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده، چندی پیش هشدار داد کوریای شمالی با «خشم و آتش» روبه‌رو خواهد شد. اندکی بعد نیز گفته سلاح‌های ایالات متحده آماده شلیک به سوی این کشور است. در این میان کوریای شمالی نیز مدعی شد طرحی آماده کرده که برای حمله به اطراف جزیره گوام است و در میانه ماه آگست در اختیار رهبر آن کشور قرار می‌گیرد.
با وجود این‌ها مقام‌های ارشد ایالات متحده، طی یکی دو روز گذشته، بار دیگر بر تقدم دیپلوماسی و تشدید تحریم‌ها، در قبال کوریای شمالی تاکید کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند هرچند خطر اتومی و نظامی کوریای شمالی از گذشته بیش‌تر شده، اما قریب‌الوقوع نیست.
در همین حال، جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا، که در جریان تنش‌های اخیر به شرق آسیا سفر کرده با مون جه‌این، رییس‌جمهوری کوریای جنوبی، دیدار کرده‌ است. او قرار است با رهبران جاپان و چین نیز دیدار کند.
آقای مون در دیدار با آقای دانفورد از ایالات متحده خواسته‌است تا تلاش‌هایش متمرکز بر جلوگیری از وقوع جنگ در شبه‌جزیره کوریای باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :