مرکز عدلی و قضایی عبدالغفار داوی را به ۹ سال و ۹ ماه زندان محکوم کرد

۸صبح، کابل: محکمه‌ی ابتدایی رسیده‌گی به جرایم سنگین ناشی از فساد اداریِ مرکز عدلی و قضایی در یکی از جلسه‌های علنی خود، عبدالغفار داوی، رییس شرکت «داوی آیل» را به ۹ سال و ۹ ماه حبس تنفیذی محکوم کرد.

این جلسه علنی روز سه‌شنبه (۲۴ اسد) در مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری برگزار شد. مسوولیت این محکمه ابتدایی رسیده‌گی به جرایم سنگین را قضاوت‌یار شیرآغا به عهده داشت.

در این محکمه ابتدایی ۹ متهم حضور داشتند: عبدالغفار داوی رییس شرکت داوی آیل، محمد اصغر غیاثی معاون این شرکت، عبدالرزاق زلالی معین اسبق اداره عالی مبارزه با فساد اداری و رییس اداری وزارت ترانسپورت، رازمحمد اعلمی معین اسبق تخنیکی وزارت ترانسپورت، صاحب‌نظر مرادی رییس اسبق پروژه‌های انکشافی وزارت ترانسپورت، عبدالحفیظ کریمی رییس اسبق تهیه و تدارکات وزارت ترانسپورت، نجیب‌الله کارمند این وزارت، محمد ظریف کارمند وزارت و عضو کمیته تثبیت کرایه و حاجی محمد ثانی کارمند وزارت ترانسپورت.

این افراد متهم به غدر، سوءاستفاده از صلاحیت وظیفه‌ای، به کار بستن سندهای تزویری و تبانی با کارمندان دولتی بودند.

هیأت قضایی این محکمه‌ی ابتدایی، عبدالغفار داوی رییس شرکت داوی را به ۹ سال و نه ماه حبس تنفیذی و محمد اصغر غیاثی معاون این شرکت را نیز به ۹ سال و نه ماه زندان محکوم کردند.

هم‌چنان این دو شخص مکلف به پرداخت و جبران خساره‌السویه به مبلغ ۲۱ میلیون و۳۵۰ هزار دالر امریکایی و رد مبلغ ۱۶ میلیون ۴۹ هزار و ۵۳۸ دالر امریکایی شدند.

در کنار این، قاضی این جلسه برای عبدالرزاق زلالی ۵ سال و ۷ ماه، (۶ هزار افغانی جزای نقدی) راز محمد اعلمی ۶ ماه، (۳ هزار افغانی جزای نقدی) صاحب‌نظر مرادی ۶ ماه و عبدالحفیظ کریمی ۶ ماه حبس تنفیذی صادر کرد. دیگر افراد، برائت دریافت کردند.

قاضی جلسه در صحبت‌هایش گفت که این حکم نهایی نیست، متهمین تا مدت بیست روز دیگر حق استیناف‌خواهی را دارند.

مسوولان شرکت داوی آیل، از چند سال قبل، متهم به فساد اداری بودند. عبدالغفار داوی سال ۹۵ از سوی پولیس بازداشت و منموع‌الخروج اعلان شد. او متهم است که قرار دادهای سوخت‌رسانی (تیل) را با تبانی با کارمندان ارشد وزارت ترانسپورت و هوانوری در سال ۱۳۸۵ خورشیدی بدون این‌که واجد شرایط حضور در داوطلبی قرارداد سوخت‌رسانی به شرکت هوایی آریانا باشد، بدون رعایت قانون تدارکات، قرار داد ۵ هزار تن تیل را دریافت کرده و سپس با تبانی کارمندان آن وزارت، انحصار تیل را در دست گرفته و شرکت آریانا را تا سال ۱۳۹۲ مجبور به خریداری هزاران تن تیل بدون قرارداد کرده است.

در کنار این، به گفته سارنوال جلسه‌ی محکمه‌ی ابتدایی رسیده‌گی به جرایم سنگین ناشی از فساد اداری، شرکت داوی آیل با استفاده از اسناد ۱۷ شرکت تجارتی خیالی (وجود خارجی ندارد) تحت نام شرکت داوی در سال‌های (۱۳۸۵-۱۳۸۶) بیش از ۱۶ میلیون دالر را از کابل‌بانک تحت نام قرضه به دست آورده است. اکنون با تکتانه‌اش بالغ بر ۳۵ میلیون دالر امریکایی است که این شرکت آن را پرداخت نکرده است.

به گفته‌ی یکی از وکیلان مدافع جلسه قضایی شرکت داوی آیل، این دوسیه یکی از بزرگ‌ترین دوسیه‌های فساد اداری است.

قاضی این جلسه هم‌چنان در این محکمه‌ی ابتدایی اشخاص دیگر را که در قراردادهای سوخت و زیربناها دست داشته اند، فیصله کرد که در باره آن‌ها تحقیق شود و آنان مورد تعقیب عدلی و قضایی قرار گیرند. این اشخاص شامل سید کبیر زیوری، رییس خدمات تخنیکی، سیداحمد روشن معین اداری، انصاف معین پلان و پالیسی، راسخ معین اداری، عبدالرشید پروانه، ضیاءالدین ضیاء معین وزارت تجارت، محمدنعیم دین‌دار، رییس بانک ملی، عبدالرزاق صمدی معین وزارت مالیه، محمد شریف شریفی معین وزارت تجارت، کاپیتان معین خان، سرپرست شرکت آریانا، حیات‌الله دیانی، رییس پیشین پشتنی‌بانک و سایر افرادی که در مجموع دخیل اند، است.

در این اواخر مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری چندین قضیه در باره فساد را دادگاهی کرده است که در آخرین مورد، در باره‌ی چند جنرالی که متهم به فساد بودند حکم صادر کرد.

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری بر اساس فرمان ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۵ خورشیدی ایجاد شد. این مرکز صلاحیت رسیده‌گی به جرایم سنگین فساد اداری مقامات عالی‌رتبه دولتی را دارد و به آن می‌پردازد.

بر اساس گزارش‌ها یکی از مشکلات اساسی کشور، فساد گسترده‌ی اداری است.

اشتراک گذاري با دوستان :