هشدار مقام‌های امریکایی در باره بیشتر‌شدن خطر درگیری با کوریای شمالی

چند مقام ارشد امریکا تاکید کرده‌اند که ایالات متحده هم‌چنان در تلاش برای یافتن راه‌حلی دیپلوماتیک برای مساله اتومی کوریای شمالی‌ است. مقام‌های امریکایی می‌گویند خطر درگیری نظامی هرچند قریب‌الوقوع نیست، اما نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته‌ است.
مشاور امنیت ملی دونالد ترمپ، رییس سازمان سی‌آی‌ای و رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، طی ساعت‌های گذشته در مورد موضوع کوریای شمالی، تنش‌های اخیر پس از آزمایش یک موشک قاره‌پیما و تحریم‌های شورای امنیت سخن گفته‌اند. این اظهارات چندی پس از آن است که تنش‌های لفظی میان ایالات متحده و کوریای شمالی بالا گرفت؛ از یک سو دونالد ترمپ، به کوریای شمالی هشدار داد که با «آتش و خشم» امریکا روبه‌رو خواهد شد، از سوی دیگر پیونگ‌یانگ مدعی شد که در حال طرح‌ریزی حمله احتمالی موشکی به پایگاه‌های امریکا در جزیره گوام است.
مک‌مستر، مشاور امنیت ملی ترمپ، گفته «در مقایسه با یک هفته پیش، به جنگ نزدیک‌تر نشده‌ایم، اما در مقایسه با یک دهه پیش، نزدیک‌تر شده‌ایم.»
مک‌مستر اما تاکید کرده که امریکا به «تلاش دیپلوماتیکِ بسیار مصمم» به رهبری رکس تیلرسون، وزیر خارجه خود، ادامه می‌دهد. در عین حال به دنبال افزایش تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ است تا کیم جونگ‌اون و دستگاه رهبری آن، دست از توسعه برنامه‌های موشک بالیستیک و سلاح‌های اتومی خود بردارند.
مشاور ترمپ می‌گوید سلاح‌های امریکا «هر روز» آماده‌ی شلیک هستند. این سخنان اشاره به یکی از اظهارات اخیر رییس‌جمهوری امریکا دارد که گفته بود سلاح‌های امریکا آماده شلیک به سوی کوریای شمالی هستند.
مایک پومپئو، رییس سی‌آی‌ای نیز گفته ‌است صبر راهبردی امریکا در برابر توسعه برنامه نظامی کوریای شمالی رو به پایان است، اما خطر یک درگیری قریب‌الوقوع وجود ندارد.
آقای پومپئو می‌گوید: «هیچ خطر قریب‌الوقوعی که امروز رخ دهد، وجود ندارد.» او بدون بیان جزییاتی گفته امریکا «تصویر خیلی خوبی» از نیت‌های کوریای شمالی دارد و کیم جونگ‌اون به «شرایط نامساعد» واکنش نشان می‌دهد.
هم‌زمان، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا که در حال دیدارها و گفتگوهایی در قاره آسیا است و انتظار می‌رود با رهبران کوریای جنوبی، جاپان و چین دیدار کند، او به خبرنگاران گفته است قصد دارد از مضمون شرایط فعلی منطقه واقف شود. جنرال دانفورد افزوده در مورد گزینه‌های احتمالی نظامی، در صورتی‌که «کارزار دیپلوماتیک و اقتصادی» فعلی نتیجه‌ای ندهد، نیز گفتگو خواهد کرد.
جوزف دانفورد می‌گوید: «ما دنبال این هستیم تا از این وضعیت بدون آن‌که جنگی راه بیافتد، بیرون بیاییم.»

اشتراک گذاري با دوستان :