کمیسیون انتخابات به ناتوانی‌‌اش در انجام اصلاحات اداری و ساختاری اعتراف کرد

- ظفرشاه رویی

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که در انجام برخی از مسوولیت‌هایش، از جمله انجام اصلاحات اداری و ساختاری و هم‌چنین همکاری با نهادهای جامعه مدنی و ناظر بر روند انتخابات تاکنون ناکام بوده است.
ملیحه حسن از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات، با اعتراف به ناکامی این کمیسیون در انجام اصلاحات اداری و ساختاری در این نهاد انتخاباتی، اما تأکید کرد که اعضای کمیسیون در این زمینه اقدام خواهند کرد. خانم حسن که روز دوشنبه، در نشستی که تحت نام «مشارکت فراگیر مردم- انتخابات معتبر» توسط مؤسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، فیفا، با حضور شماری از نماینده‌گان جامعه مدنی و احزاب سیاسی تدویر یافته بود، صحبت می‌کرد، هم‌چنین گفت که کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون نتوانسته‌ برای برگزاری انتخابات شفاف و معتبر اعتمادسازی کند. ملیحه حسن افزود: «دوستانی اشاره کردند که هیچ‌گونه فعالیت واضح و برجسته‌ای از سوی کمیسیون در راستای اعتمادسازی صورت نگرفته است. این مسأله درست هست و پیام واضح اعتمادسازی را به مردم افغانستان نتوانستیم بدهیم و با ضعف‌هایی در این چند مورد مواجه بودیم و هستیم؛ اما سعی و تلاش می‌شود که مشکلات رفع گردد تا بتوانیم هرچه فاصله نزدیک‌تر با نهادها و مردم افغانستان داشته باشیم.» این عضو کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنین تأکید کرد: «باید اعتراف بکنم که همین لحظه نه به عنوان کمیشنر کمیسیون انتخابات، بلکه به عنوان یک شهروند پاک و دوست‌دار این وطن و متعهد به تمام منافع ملی این کشور، در راستای اصلاحات ساختاری و اداری قدم واضح و درست برداشته نشده است و در ابهامات به سر می‌بریم. اما، طوری نیست که بی‌تفاوت نشسته‌ باشیم و بگوییم آن‌چه که می‌شود، شود.»
ملیحه حسن افزود که کمیسیون مستقل انتخابات اشبتاهات انکارناپذیری را هم مرتکب شده و از جمله قانون خدمات ملکی را نقض کرده است.
کمیسیون مستقل انتخابات می‌افزاید که در تمام مراحل انتخاباتی از تکنولوژی روز استفاده خواهد شد اما تأکید دارد که استفاده از تکنولوژی نیز عاری از درد سر و مشکل نخواهد بود. ملیحه حسن می‌گوید: «با مشکلاتی که خودم در روند ثبت نام با استفاده از تکنولوژی شاهد بودم، فکر می‌‌کنم که روند ثبت نام رای‌دهنده‌گان با استفاده از تکنولوژی هم خالی از دردسر و آسان نخواهد بود.»
ملیحه حسن می‌افزاید که کمیسیون مستقل انتخابات فهرست نیازمندی‌هایش برای تامین وسایل و ابزارهای مورد نیاز، به منظور به کارگیری از تکنولوژی امروزی در مراحل مختلف انتخابات آینده را به دولت و جامعه جهانی ارایه کرده و قرار است تا ماه میزان این نیازمندی‌ها برآورده شود.
هم‌چنین محمدیوسف رشید رییس مؤسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، فیفا، نیز می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات با چالش‌های زیادی روبرو است. آقای رشید می‌افزاید که این کمیسیون هرچند زمان برگزاری انتخابات را اعلام کرده، اما برخی از مراحل انتخاباتی از جمله روند ثبت‌ نام رای‌دهنده‌گان را باید از «صفر» شروع کند.
آقای رشید افزود که کمیسیون انتخابات تاکنون در باره پایان‌دادن به «بحران بی‌اعتمادی» نسبت به روند انتخابات و هم‌چنین باورمند ساختن طرف‌های زی‌دخل در روند انتخابات گامی برنداشته است. او گفت: «مردمی که هنوز هم در بحران اعتماد به سر می‌برند و کسانی که هنوز هم روی ساختار پروسه انتخابات اعتماد کافی ندارند، تشویق و دلهره دارند که مبادا باز هم با سرنوشت‌شان مثل گذشته‌ها بازی صورت بگیرد. بناً، در این قسمت کمیسیون نیازمند است که کار بسیار اساسی را براساس یک برنامه عملی آغاز بکند. در جمع آن کارزارهای سیاسی انتخاباتی است که ما شاهد هستیم در گذشته‌ها از این بابت هم ضعف‌هایی را داشتیم.»
رییس فیفا هم‌چنین افزود که کمیسیون مستقل انتخابات هر چند روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در سال آینده را مشخص کرده اما تاکنون تقویم انتخاباتی خود را اعلام نکرده است. محمدیوسف رشید می‌گوید که با اعلام زمان برگزاری انتخابات، «تحرکات کمپاینی» نیز از سوی برخی از جریان‌ها از همین‌ حالا آغاز شده است. او هرچند در باره این تحرکات جزییاتی ارایه نکرد اما گفت که این تحرکات سلامت و شفافیت انتخابات سال آینده را زیر سوال خواهد برد. رییس فیفا هم‌چنین اعلام کرد که کمیسیون مستقل انتخابات در نحوه برقراری ارتباط با نهادهای ناظر بر روند انتخابات و جامعه مدنی مشکل دارد. به گفته‌ی او، برخی از اعضای این کمیسیون نمی‌خواهند تا رابطه میان نهادهای ناظر و کمیسیون مستقل انتخابات نزدیک باشد.
محمدیوسف رشید با اشاره ارایه طرح چگونه‌گی کوچک‌شدن حوزه‌های انتخاباتی از سوی کمیسیون انتخابات به ریاست‌جمهوری، گفت که حکومت نیز «نیت خوب» در قبال انتخابات سال آینده ندارد. به گفته او، این طرح نزدیک به شش ماه قبل به ریاست‌جمهوری ارایه شده اما تاکنون جوابی از سوی حکومت در این باره ارایه نشده است.
قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ شانزدهم سرطان سال آینده برگزار شود، اما آن طوری که برخی از نهادهای ناظر بر روند انتخابات می‌گویند تاکنون گام‌های اساسی در راستای برگزاری این انتخابات برداشته نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :