پاسخ‌دهنده‌ی اول یا قدرتی برتر

- کانستنتینو زاویر، همکار، کارنیگی، هندوستان

مفهوم پدیدآمده‌ی هندوستان به عنوان «اولین پاسخ‌دهنده» نشان‌دهنده توانایی در حال رشد این کشور و افزایش تمایل به نقش قدرت عمده است. هند با کمک منابع خود برای پیشگیری یا کاهش بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، تعهد خود را به عنوان بازیگر مسوول در نظم بین‌المللی نشان می‌دهد. فراتر از منافع ذاتی خود، چنین مشارکت پروژه، قدرت نرم هندوستان را در خارج از کشور کمک می‌کند و هند را در یک تصویر مثبت نشان می‌دهد. آن‌ها هم‌چنان دایره‌ی نفوذ گسترش هندوستان و ظرفیت شکل‌دادن رویدادها در خارج از کشور را انعکاس می‌دهند.
نظم بین‌المللی با انواع مختلف چالش‌های فراملیتی مواجه است که گاهی اوقات به بحرانِ تند می‌رسد. این یک فاجعه طبیعی است، یک اختلال در انترنت و یا شوک ناگهانی مالی است، پی‌آمدهای آن اغلب گسترده است و منطقه و جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در چنین موقعیتی است که کشورها باید اقدامات عاجل را روی دست گیرند تا بحران را کاهش دهند و مانع افزایش بیشتر آن شوند. با گرفتن رهبری، آن‌ها یک منافع عمومی را به منظور نظم بین‌المللی مهیا می‌سازند و از کشورهای کوچک‌تر که کمتر توانایی دارند و نیازمند کمک هستند، حمایت می‌کنند.
همان طوری که اقتصاد هند رو به رشد است و به عنوان یکی از بازیگران کلیدی در نظم بین‌المللی شناخته می‌شود، انتظار می‌رود این کشور ظرفیت و توانایی برای ارایه چنین حمایت‌هایی را به عنوان اولین پاسخ‌دهنده به بحران‌های فراتر از مرزها را داشته باشد. داکتر اس. جیاشنکر، معین وزارت امور خارجه هندوستان در ارتباط به نقش هند می‌گوید: «با توجه به ابعاد سیاست خارجی هندوستان آرزو داریم یک قدرت عمده باشیم، نه فقط یک قدرت متعادل و متمایل به گرفتن مسوولیت‌های بزرگ جهانی.»
در حالی که مفهوم «اولین پاسخ‌دهنده» به طور کلی به وضوح تفسیر شده است و به معنای تمرکز بر فاجعه‌های بشری هست. تعریف وسیع این اصطلاع این است که چگونه هند نقش مهمی را در پذیرفتن این «مسوولیت‌های جهانی» در پاسخگویی به بحران‌های مختلف در کشورهای همسایه و فراتر از داشته است که در هفت مورد زیر شرح داده می‌شود:

۱٫ فاجعه‌های طبیعی

هنگامی که نیروهای طبیعی در آسیای جنوبی به خشم آمدند، دولت هندوستان و نیروهای نظامی این کشور نقش مهم و ارزنده را در حمایت از کشورهای همسایه در آن عملیات داشتند. بعد از سونامی ۲۰۰۴، هند ۱۴ کشتی دریایی، تقریباً ۱۰۰۰ کارکن نظامی، چند بال چرخ‌بال و هواپیما را در کشور سریلانکا مستقر ساخت. در سال ۲۰۰۷، بعد از طوفان سایکلون سدر، هند از جمله چند کشوری بود که میانمار را کمک کرد و به آدرس‌های ایمرجنسی آن‌جا مقداری برنج عرضه داشت. در سال ۲۰۱۵، نیپال شاهد زمین‌لرزه بود که جان بیشتر از ۹۰۰۰ فرد را گرفت، در کم‌تر از شش ساعت، گروه نجات قوای هوایی هندوستان شامل نیروهای «واکنش فاجعه ملی» جهت نجات به آن‌جا رسیدند. در روزهای بعد، دولت هندوستان از طریق زمین کمک‌رسانی کرد که ۵۲۰ تُن مواد ذریعه ۳۲ طیاره و بیش از ۵۰ گروه عملیاتی طبی، انجنیری و دیگر تیم‌ها را به نیپال فرستاد. در سال ۲۰۱۴، نیروهای بحری هند اولین نیروهایی بودند که به مالدیف رسیدند و برای بیشتر از ۱۵۰ هزار شهروندی که به بحران مواجه گردیده بودند، آب آشامیدنی فراهم ساختند.
در این اواخر، با وقوع طوفان سایکلون ۲۰۱۷، هندوستان اولین کشوری بود که به آسیب‌دیده‌گان طوفان‌های ویران‌گر در کشورهای سریلانکا و بنگلادیش کمک کرد. همان طور که در تسهیلات ارایه‌شده به پاکستان در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۰ منعکس شده است، هند در کمک‌های انسان‌دوستانه فراتر از دیدگاه سیاسی‌اش را می‌بیند.

۲٫ عملیات نجات شهروندان خارجی

زمانی که بحران در خارج از کشور رخ می‌دهد، هندوستان اولین کشوری است که جان و مال اتباع خود را حفاظت می‌کند. با بسیج افسران قونسلی، دهلی جدید نیز تسهیلات بیرون‌سازی (نجات) شهروندان هندی از دیگر کشورها را مهیا کرده است. به طور مثال، در سال ۲۰۱۵، هندوستان در حدود ۲۰۰۰ شهروند هندی را از ۴۸ کشور مختلف شامل اتحادیه اروپا، ایالت متحده امریکا و کشورهای همسایه، بیرون کرده است. وزارت امور خارجه هندوستان، دفتر اییر اندیا، نیروی بحری و قوای هوایی هندوستان مثل بازیگر کلیدی در ساحات جنگی به خصوص اقیانوس هند و خلیج فارس کنار هم‌دیگر قرار گرفته و من‌حیث اولین پاسخ‌دهنده وارد عمل می‌شوند تا جان هزاران شهروند خارجی را نجات دهند.

۳٫ چالش‌های امنیتی غیر سنتی

نیروی بحری هند به عنوان پیش‌فرض اولین پاسخ‌دهنده به چالش‌های غیر سنتی امنیتی اقیانوس هند ظاهر شده است. برای مبارزه با دزدی‌های دریایی در خلیج عادن از سال ۲۰۰۸ به این طرف، نیروی بحری هند تقریباً ۳۰ کشتی جنگی که بیش از ۱۵۰۰ کشتی را اسکورت می‌کردند، مستقر ساخته که حدود ۳۰ واقعه‌ی تلاش‌های دزدی را خنثا کرده است. هندوستان من‌حیث عضو مؤسس گروه تماس مبارزه با دزدی‌های دریایی در ساحل سومالی (CGPCS) شناخته شده است و نقش رهبری در تلاش‌های همآهنگ بین نیروهای دریایی مختلف در منطقه ایفا کرده است. هنگامی که یک هواپیما و یا یک کشتی در کشورهای همسایه گم می‌شود، غالباً هندوستان، من‌حیث اولین پاسخ‌دهنده‌ای است که در امر ردیابی و نجات آن، اشتراک می‌کند. در سال ۲۰۱۴، گارد ساحلی هند در جزایر اندامان و نیکوبار استخدام شده بود تا هواپیمای گم‌شده‌ی مالیزیایی (MH370) را ردیابی کند.

۴٫ تسهیلات و بهبودی پس از جنگ

هند غالباً رهبری حمایت از کشورهایی که با پروسه‌های پس از جنگ نیاز به منابع تخصصی و بودجه قابل توجه دارند را گرفته است. پس از پایان جنگ مسلحانه در سریلانکا در سال ۲۰۰۹، هند مبلغ یک بیلیون دالر امریکایی را به طور کمک‌ بلاعوض در عرصه‌های تعلیم و تربیت، صحت، ارتباطات ترانسپورت و آموزش به سریلانکا کمک کرد. این کمک‌ها، بر تسهیلات، بهبودی، احیای مجدد و بازسازی تمرکز داشت.
هند نقش مهم را در فراهم‌سازی تسهیلات به کشورهای نیپال، سریلانکا و افغانستان بازی کرده است. به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مشارکت‌کننده‌گان مأموریت حافظ صلح سازمان ملل متحد، «کلاه‌آبی‌ها»ی هند نیز به عنوان اولین پاسخ‌دهنده برای کاهش ده‌ها اختلاف در سراسر جهان عمل کرده‌اند و منجر به تسهیل ثبات و بازسازی شده‌اند.

۵٫ حمایت از رژیم

هر زمانی که دولت‌های دوست با خطر کودتا یا بی‌ثباتی که امنیت منطقه را در معرض تهدید قرار دهد، مواجه می‌شوند، کشور هند غالباً به عنوان اولین پاسخ‌دهنده عمل می‌کند. طور مثال در سال ۱۹۸۸، در جواب تقاضای مالدیف، هند عملیات کاکتوس خود را فعال کرد تا نیروهای نظامی خود را به کار گیرد و تداوم رژیم را در مالدیف پایدار سازد. هند، در یکی از ناآرام‌ترین مناطق جهان قرار دارد، در هر زمان که از سوی کشورهای همسایه درخواست می‌شود، هند نقش سازنده‌ای در ارایه خدمات میانجی‌گری برای اطمینان از حل‌وفصل صلح‌آمیز و همه‌جانبه ایفا کرده است. دهلی جدید هم‌چنین اولین پاسخ‌دهنده دموکراتیک است، آگاهان فنی را جهت کمک به فرآیندهای دموکراسی به منظور طراحی قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه استخدام می‌کند.

۶٫ کمک‌های مالی

هند، نقش اندک‌شناخته‌شده اما مهم را به عنوان اولین پاسخ‌دهنده در منطقه برای حمایت از کشورهای دوست که با بحران مالی مواجه هستند، بازی کرده است. تحت مکانیزم مبادله ویژهی اسعار در سال ۲۰۱۲، بانک ریزرف هندوستان کمک‌های نقدی‌ای را به کشورهای بوتان، مالدیف و سریلانکا زمانی که به کمبود نقدینه‌گی اسعار مواجه می‌شوند، سپرده است. دهلی جدید با نجات مقامات مالی مربوط خود، تعهد خود را نسبت به ثبات مالی و رشد اقتصادی منطقه و تقویت حکومت برای رفع بحرانها نشان داده است.

۷٫ روند پناهنده‌گان

هر زمانی که مردم برای زنده‌گی‌شان در جنوب آسیا احساس ترس می‌کنند، غالباً در آغاز به هند نگاه می‌کنند. هند به طور مداوم، پناه‌گاه اضطراری‌ای را برای پناهنده‌گان و اقلیت‌ها از سراسر جنوب آسیا مهیا ساخته است. هر زمانی که آن‌ها از درگیری‌های خشونت‌آمیز و یا هر نوع آزار و اذیت متأثر می‌شوند، بیشترِ مسیرهای بی‌جاشدن‌شان به سوی منطقه‌های امن، از طریق هند می‌گذرد و از پالیسی درهای باز استفاده می‌کنند. پناهنده‌گانی که به هند می‌آیند، از سال ۱۹۴۷ به این سو، شامل شهروندان کشورهای تبت، شرق پاکستان، افغانستان، برما و یا میانمار و سریلانکا هست. سرمنشی ملل متحد در سخنانش می‌گوید که پالیسی پناهنده‌گان هند یک نمونه به دیگر کشورها است.
مشارکت کشور هند به عنوان اولین پاسخ‎دهنده در هفت موضوع فوق ادامه خواهد داشت، چون اقتصاد هند در حال رشد است.
در سال ۲۰۱۵، آقای مودی نخست‌وزیر هندوستان طی پیام خویش به سران مأموریت‌های هند در خارج کشور خطاب می‌کند: «از آن‌ها بخواهید از این فرصت بی‌نظیر استفاده کنند تا کمک کنند برای جایگاه هند در نقش اصلی، نه فقط یک نیروی متعادل، در سطح جهانی.» قسمی که هند افق‌های خود را گسترش می‌دهد، این موضوع کمک می‌کند تا رهبری اولین پاسخ‌دهنده‌گی را که دیگر کشورها بی‌میل و ناتوان آن اند، به دست گرفت.
این سنت اولین پاسخ‌دهنده باید بیشتر مورد مطالعه و ترویج قرار گیرد، زیرا نشان‌دهنده تعهد عمیق هندوستان برای پذیرش نقش ارزنده در نظم بین‌المللی است و هم‌چنان باید منابع و توانایی‌های لازم برای هند برای حرکت سریع‌تر و فراتر از مرزها، وقف شود.

اشتراک گذاري با دوستان :