پولیس به اصلاحات نیاز دارد

نیروی پولیس با آن که شب‌وروز برای تأمین امنیت کشور زحمت می‌کشد، اما خیلی مشکل دارد. این نیرو قادر نیست وظایفش را آن طوری که شایسته است انجام دهد. تطبیق قانون که وظیفه اصلی و اساسی پولیس است، به درستی اجرا نمی‌شود. وکیلان پارلمان، سیاست‌مداران و دیگر چهره‌های دارای نفوذ و پایگاه، در این نیرو، اعمال نفوذ کرده‌اند. هر یک از این چهره‌ها، آدم‌های وفادار به خود را به نیروی پولیس وارد کرده‌اند. از نیروی پولیس به عنوان محافظ به صورت بی‌رویه توسط بلندپایه‌گان استفاده می‌شود. فراکسیون‌های سیاسی هم در وزارت داخله شکل گرفته اند. وفاداری در این وزارت به جای این که متوجه نظام دولتی افغانستان باشد، بین بلندپایه‌گان تقسیم شده است.
آقای تاج‌محمد جاهد، وزیر مناسب برای وزارت داخله نبود. آقای جاهد یک نظامی ‌است. تجربه جنگی دارد و می‌تواند در میدان نبرد خوش بدرخشد. خود هم در مراسم معارفه‌اش به این امر اذعان کرد. جنرال جاهد باید در قول اردوی هرات باقی می‌ماند. اما سران حکومت وحدت ملی او را به کابینه آوردند. به همین دلیل بود که اصلاحات لازم در وزارت داخله نیامد.
تغییر رهبری در وزارت داخله، یک اقدام به‌جا است. اگر آقای ویس برمک رأی بیاورد، باید پروژه اصلاحات در وزارت داخله و نیروی پولیس را کلید بزند. برمبنای استراتژی امنیتی دولت افغانستان قرار است که نیروی پولیس سرحدی و نظم عامه، در تشکیلات وزارت دفاع مدغم شوند. اگر این برنامه عملی شود، تشکیلات وزارت داخله کوچک می‌شود و وزیر جدید فرصت می‌یابد تا دست به اصلاحات گسترده در این وزارت بزند.
اگر آقای برمک می‌خواهد موفق باشد، باید از همین حالا تصمیم بگیرد که به وکیلان رشوه‌خوار پول نپردازد. وکیلان رشوه‌خوار از نامزدوزیران باج می‌گیرند و بعد به آنان رأی اعتماد می‌دهند. شخص آقای ویس برمک و رییس‌جمهور باید تلاش کنند که این بار، هیچ پولی مبادله نشود و هیچ نوع معامله‌ای با نماینده‌گان رشوه‌خوار صورت نگیرد. در حال حاضر وکیلان می‌خواهند که در هر ولایتی شخص مورد نظرشان، فرمانده پولیس باشد. آنان می‌خواهند فرماندهان پولیس ولسوالی‌ها هم به میل‌شان مقرر شوند. وکیلانی که قصد تقلب دارند، می‌خواهند که از طریق فرماندهان پولیس این کار را انجام دهند.
به همین دلیل نماینده‌گان تلاش خواهند کرد تا از نامزدوزیر جدید وزارت داخله، باج بگیرند. باج‌گیری روش آنان است. اگر نامزدوزیر جدید و حکومت به وکیلان باج‌گیر، باج بدهند، پروژه اصلاحات در وزارت داخله، که خواست جامعه جهانی و مردم افغانستان است، کلید نمی‌خورد. وقتی نامزدزیر به سیستم فاسد باج بدهد، نمی‌تواند در مقابل آن بایستد. وقتی که فساد و ناکارآمدی در پارلمان کنترول شود، در دیگر نهادها هم کنترول می‌شود. وقتی نامزدوزیر با خرید رأی به کرسی وزارت تکیه بزند، وکیلان باج‌گیر هر لحظه می‌توانند از او امتیاز بگیرند. وزیری که از طریق باج‌دهی به مسند تکیه بزند، همیشه در دستان شبکه‌های فساد مالی و اداری، بازی خواهد کرد.
نامزدوزیر جدید باید در اولین سخنرانی‌اش، توقع‌ها را هم زیاد بلند نبرد. وقتی توقع‌ها بلند رفت، قضاوت افکار عامه در مورد وعده‌دهنده منفی خواهد بود. مردم افغانستان چشم انتظار اصلاحات در نیروی پولیس‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :