وزیر صحت: بیماران غیر‌عاجل مجانی درمان نمی‌شوند

- حسین حیدری

وزیر صحت عامه در حاشیه راه‎‌اندازی سومین دور کمپاین محو پولیو به رسانه‌ها گفت که بعد از این تنها بیماران ضروری و حاد را به صورت «مجانی» تداوی می‌کنند و امراضی را که زیاد جدی و وخیم نباشد، رایگان تداوی نمی‌کنند.
آقای فیروز گفت: «ما در جریان استیم که یک تعداد هم‌وطنان ما پول را از «زیر میز» به مسوولان صحی می‌دهند یا این‌که در معاینه‌خانه دکتران معامله صورت می‌گیرد، به نحوی پول از هم‌وطنان ما گرفته می‌شود، به جای این‌که دیگر مریضان پول را از زیر میز به دکتران بدهند، خوب است که همان را از بالای میز بدهند تا شفافیت به وجود بیاید و خدمات ما بالا برود.»
به قول وزیر صحت، مقدار پولی که از مریضان گرفته می‌شود، خیلی ناچیز و کم است.
مسوولان وزارت صحت عامه دلیل این کار را اهمیت‌گذاشتن به خدمات صحی کشور می‌دانند.
آنان می‌گویند که در لابراتوار‌های این وزارت روزانه صد مریض مراجعه می‌کنند، اما بعداً تنها ۴۰ درصد آنان برای گرفتن نتیجه معاینه خود حاضر می‌شوند که این نشان می‌دهد یک تعداد زیاد افراد به خدمات رایگان صحی اهمیت قایل نیستند.
این مسوولان هم‌چنان می‌افزایند که ۶ درصد مصارف سکتور صحت را دولت، ۲۴ درصد مصارف را نهاد‌های همکار خارجی و ۷۰ درصد مصارف این سکتور را مردم عامه می‌پردازند.
هم‌چنان مسوولان وزارت صحت عامه روز یک‌شنبه، ۲۲ اسد دور سوم کمپاین سراسری محو پولیو را راه‌اندازی کردند.
فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور می‌گوید که تا پنج روز آینده، ۹ میلیون طفل زیر پنج سال واکسین و به ۸٫۹ میلیون طفل دیگر ویتامین «ای» داده می‌شود.
آقای فیروز گفت که هنوز هم بین ۸۵ تا ۹۰ هزار طفل در ولایت‌های هلمند، قندهار و زابل به خاطر تهدید‌های امنیتی واکسین نشده‌اند.
او گفت: «در شروع سال روان ۳۵۰ هزار طفل واکسین نشده بودند، اما با تلاشی که تیم‌های ما داشتند، حدود ۲۶۰ هزار طفل را واکسین کردند، بیش‌تر این اطفال در ولایت‌های نورستان، کندز، ننگرهار و لغمان بودند که تیم‌های ما تمام ساحات این ولایت‌ها را تحت پوشش قرار دادند، در ولایت‌های قندهار، هلمند و زابل، چون اطفال زیاد واکسین نشده‌اند، واکسین در این ولایت‌ها دوام‌دار خواهد بود، تا این‌ اطفال واکسین نشوند، ویروس پولیو از بین نمی‌رود.»
وزیر صحت افزود که برای اولین‌بار آنان موفق شده‌اند که مؤسسات همکار را نیز در کمپاین محو پولیو شامل سازند.
سازمان صحی جهان، یونیسف، دولت‌های کانادا و جاپان از جمله بزرگ‌ترین نهاد‌های تطبیق‌کننده واکسین پولیو در افغانستان استند.
به قول مسوولان وزارت صحت عامه پیش از این، این نهاد‌ها تنها در تطبیق واکسین پولیو سهم می‌گرفتند، اما در کمپاین این واکسین سهم نداشته‌اند.
این مسؤولان گفتند که نبود هم‌آهنگی بین این موسسات سبب شده که ۹۰ هزار طفل از واکسین باز بمانند.
این مسوولان ابراز امیدواری و آماده‌گی کردند که برای رفع این خلا با نماینده‌های نهاد‌های همکار‌شان در بخش تطبیق واکسین پولیو بیشتر هم‌آهنگ می‌شوند.
مسوولان در وزارت صحت عامه هم‌چنان اشاره کردند که ۹۸ درصد اطفال به کمک ملا امامان مسجد و رسانه‌ها واکسین شده‌اند.
فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه گفت در بعضی ولایت‌های که ناامنی زیاد است و خانواده‌ها واکسین پولیو را «حرام» می‌دانند، علما و بزرگان قومی سبب شده‌اند که ما در آن‌جا در تطبیق این واکسین تا جایی موفق باشیم.
در همین حال نماینده سازمان صحی جهانی در این کمپاین گفت که در دو سال گذشته واقعات پولیو در سمت‌های جنوب و شرق کشور کاهش یافته است.
او گفت که تنها در سال روان پنج واقعه در این دو سمت ثبت شده که خیلی جدی نیست.
این مسوول سازمان صحی جهانی افزود که مهاجرانی که از آن سوی خط یا کشور پاکستان در ولایت‌های شرقی و جنوبی آمده با خود ویروس پولیو را آورده‌اند.
در عین حال مسوولان وزارت صحت عامه نیز در مورد کودکان مهاجری که از آن سوی خط دیورند وارد کشور می‌شوند، ابراز نگرانی کرده، گفتند که آنان باید ثبت نام و واکسین شوند. در همین حال نماینده یونیسیف در آغاز دور سوم کمپاین محو پولیو گفت که افغانستان قدم‌های پایانی را برای محو این ویروس بر می‌دارد.
او از تلاش حکومت و وزارت صحت برای از بین‌بردن ویروس پولیو قدردانی کرد و گفت که واکسین‌های روزمره تاثیر مهمی برای کاهش این مرض دارد.
او هم‌چنان واکسین پولیو را ضامن حفظ صحت دانست و گفت که تطبیق این واکسین برای طفل خطری ندارد.
پولیو یا فلج اطفال یک مرض ویروسی حاد و فوق‌العاده ساری که عامل سببی آن ویروس Polio از خاندان Enter Virus است که اکثراً اطفال کمتر از سن پنج سال را به خود مصاب می‌سازد.
این مرض تداوی ندارد، اما واکسینی دارد که این ویروس را نابود می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :