افغانستان ۹۰ درصد واردات و ۱۰ درصد صادرات دارد

۸صبح، هرات: برای افزایش صادرات افغانستان قرار است استراتژی ملی صادرات ساخته شود. این استراتژی به همکاری اتحادیه اروپا و چندین نهاد داخلی تدوین می‌شود. دیروز در هرات ده‌ها تن از تاجران نشست بزرگی را جهت تدوین استراتژی ملی صادرات برگزار کردند.
مسوولان اتاق تجارت و صنایع هرات می‌گویند که با عملی‌شدن طرح استراتژی ملی صادرات، سطح صادرات کشور به خصوص در حوزه غرب چندین برابر خواهد شد.
هم‌اکنون بر اساس آمار ارایه‌شده از سوی منابع رسمی، افغانستان تنها ۱۰ درصد صادرات دارد و ۹۰ درصد واردات.
مسوولان مرکز تجارت بین‌المللی می‌گویند: «در این استراتژی مشکلات صادرات افغانستان مورد بررسی قرار گرفته و تا آخر سال جاری میلادی زمینه عملی‌ساختن این استراتژی مهیا می‌شود.»
به گفته مجیب الرحمان خطیر مشاور مرکز تجارت بین‌المللی، این ستراتیژی وضعیت صادرات افغانستان را بهبود می‌بخشد.
از سوی دیگر مسوولان اتاق تجارت و صنایع هرات می‌گویند که تفاوت میان صادرات و واردات میان افغانستان و کشورهای منطقه و جهان زیاد است و تلاش‌های زیادی برای برقرارکردن توازن میان این دو جریان دارد.
رییس اتاق تجارت و صنایع هرات تاکید می‌کند که حوزه غرب به خصوص هرات، سالانه نزدیک به ۲۵۰ میلیون دالر صادرات به کشورهای منطقه و جهان دارد و این روند رو به رشد است.
به گفته سعد خطیبی رییس اتاق تجارت و صنایع هرات این در حالی است که چندین برابر این پول، افغانستان واردات دارد.
در همین حال محمدعثمان انصاری مسوول اتحادیه صادرکننده‌های هرات می‌گوید که دلیل رشدنکردن صادرات کالای افغانی به بیرون از کشور، نبود حمایت دولت از صادرکننده‌ها است. به گفته آنان، اکنون افغانستان بیش از ۹۰ درصد واردات دارد در حالی که کم‌تر از ده درصد کالای افغانی به کشورهای همسایه و جهان صادر می‌شود.
با این‌که سالانه افغانستان بیش از ده میلیارد دالر از کشورهای همسایه و منطقه واردات دارد، اما صادرات سالانه کشور به بیرون، کمتر از ۶۰۰ میلیون دالر است. بیش‌تر اقلام صادراتی افغانستان شامل قالین، محصولات حیوانی و نباتی می‌شود.
رییس‌جمهور غنی پیش از این عدم توازن میان واردات و صادرات در کشور را پس از فقر، فساد اداری و مواد مخدر بزرگ‌ترین تهدید علیه کشور دانسته است.
حکومت افغانستان تلاش دارد که این کشور، به یک کشور صادرکننده تبدیل شود، به‌ویژه این ‌که بستر بسیاری از تولیدات در افغانستان فراهم است.
به گفته آقای غنی حکومت افغانستان از نگاه سیاسی از کشور خود دفاع کرده‌؛ اما تا اکنون افغانستان استقلال اقتصادی نداشته‌ و استقلال سیاسی بدون استقلال اقتصادی ناقص است.
وزارت تجارت و صنایع بارها اعلام کرده است که برای رشد اقتصادی افغانستان توازن صادرات و واردات مهم است.
به گفته وزارت تجارت، هم‌اکنون افغانستان بیش‌ترین صادرات را به پاکستان و هندوستان دارد و تلاش خواهد شد تا صادرات این کشور به دیگر کشورها افزایش یابد.
افغانستان برای توسعه تجارت توافق‌نامه‌های دوجانبه، سه‌جانبه و چهارجانبه را با کشورهای همسایه و منطقه امضا کرده و در باره وصل‌شدن با کشورهای همسایه و آب‌های بین‌المللی نیز تلاش‌هایی را روی دست گرفته است.
به گفته مسوولان وزارت تجارت افغانستان متن توافق‌نامه‌هایی را نیز هم به کشورهای تاجیکستان و ازبکستان فرستاده تا زمینه صادرات افغانستان به آن کشورها نیز آماده شود.
صادرات افغانستان را عمدتاً میوه‌ خشک و تازه، گیاهان دارویی، قالین، پوست و امثال این‌ها تشکیل می‌دهد. اما گفته می‌شود که میزان ارزش اقلام صادراتی، بیش از آمار ثبت شده است، زیرا بازرگانان و تاجران برای گریز از مالیات، ارزش اقلام صادراتی را پایین‌تر از اصل قیمت آن ارایه می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :