نیروهای امریکایی کشتن غیرنظامیان در حلمه هوایی در ننگرهار را رد کردند

نیروهای امریکایی در افغانستان ادعاها مبنی‌بر جان‌باختن غیرنظامیان در نتیجه حملات هوایی شان در ننگرهار را رد کردند. مقامات محلی ولسوالی هسکه‌مینه از جان‌باختن بیش از ده تن در این حمله سخن گفته بودند.
به نقل از دویچه‌وله، در یک اعلامیه خبری نیروهای امریکایی آمده است که حمله هوایی هواپیماهای بدون سرنشین آنان در جریان یک حمله بر گروهی از جنگجویان در ولسوالی هسکه‌مینه، به غیر نظامیان آسیب نرسانیده است. این حمله پنج شنبه شب در منطقه هسکه‌مینه ولایت ننگرهار صورت گرفته بود. نیروهای امریکایی گفته‌اند که هواپیمای بدون سرنشین، گروهی از جنگجویانی را هدف قرار داده است که مصروف انبار‌نمودن مهمات و اسلحه در یک واسطه نقلیه لاری بوده‌اند. باب پورتیمن یکی از سخنگویان نیروهای امریکایی اظهار داشته است که جریان انتقال مهمات را تا زمانی که مورد هدف قرار گرفت، تحت نظر داشته‌اند.
در اعلامیه هم‌چنان تذکر رفته است که «حمله هوایی پنج شنبه شب در یک ساحه باز در ولسوالی هسکه‌مینه صورت گرفته است که امکان رسیدن تلفات به غیرنظامیان در آنجا متصور نمی‌باشد.»
سازولی شینواری، ولسوال هسکه‌مینه، به خبرگزاری آلمان گفته بود که در این حمله ۱۱ تن، شامل چهار زن و یک طفل جان باخته‌اند.
سهراب قادری یک عضو شورای ولایتی ننگرهار از کشته شدن ۱۶ تن سخن به میان آورده است. او گفته بود: «این منطقه تحت کنترول داعش می‌باشد، اما تمام جان‌باخته‌گان غیرنظامیانی بوده‌اند که در تلاش فرار از منطقه بوده‌اند.»
در بخشی از اعلامیه نیروهای امریکایی مطرح شده است که «این دومین ادعای بی اساس در مورد تلفات غیرنظامیان در همین منطقه می‌باشد که در جریان سه هفته گذشته صورت می‌گیرد.»
در شش ماه اول سال در اثر حملات هوایی نیروهای داخلی و امریکایی ۹۵ فرد ملکی کشته و ۱۳۷ تن دیگر زخمی گردیده‌اند. ملل متحد در ماه جولای گزارش داد که این امر یک افزایش ۴۳ درصدی را در مقایسه با همین برهه زمانی در سال گذشته نشان می‌دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :