تخم‌مرغ‌های آلوده به شانزده کشور جهان رسید

بحران توزیع و مصرف تخم‌مرغ‌های آلوده به «فیپرونیل»، یک ماده شیمیایی حشره‌کُش که مصرف آن در مجتمع‌های پرورش پرنده‌گان در اروپا ممنوع است، گسترش یافت و به هانگ کانگ نیز رسیده است. کمیسیون اروپا اعلام کرده که تخم‌مرغ‌های آلوده، علاوه بر ١۵ کشور عضو اتحادیه اروپا، در سوییس و هانگ کانگ نیز توزیع شده است. مزارع پرورش مرغ در چهار کشور اروپایی که در آن‌ها از این ماده برای مبارزه با «شپش سرخ» استفاده شده نیز اینک تحت قرنطینه بهداشتی قرار گرفته‌اند.
به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه،‌ بحران تخم‌مرغ‌های آلوده هفته گذشته با کشف و نابودساختن میلیون‌ها عدد از آن‌ها در آلمان و هالند آغاز شد و تحقیقات ردیابی و آزمایشات انجام‌گرفته نشان داد که دامنه استفاده از «فیپرونیل» در مجتمع‌های پرورش مرغ و توزیع محصولات آلوده بسیار گسترده بوده است.
در اروپا، شانزده کشورِ آلمان، اسلواکی، اسلوونی، اطریش، ایتالیا، ایرلند، بریتانیا، بلژیک، دانمارک، رومانی، سوید، سوییس، فرانسه، لوکزامبورگ، لهستان و هالند، به گفته‌ی سخنگوی کمیسیون اروپا، گرفتار بحران آلوده‌گی شده‌اند. دو کشور بلژیک و هالند که نقطه آغاز بحران را تشکیل می‌دهند و فرانسه و آلمان که «فیپرونیل» در آن‌ها برای «حشره‌زدایی» مورد استفاده قرار گرفته است به گفته همین منبع زیر نظر و برخی مزارع پرورش مرغ در آن‌ها تحت قرنطینه بهداشتی قرار گرفته‌اند. سایر کشورها محصولات آلوده این چهار کشور را دریافت کرده‌اند.
بحران تازه اما از مرز اروپا فراتر رفته است زیرا تخم‌مرغ‌های آلوده هالندی در هانگ کانگ توزیع شده است.
تخم‌مرغ‌های ارگانیک / بیولوژیک نیز از آلوده‌گی مصون نمانده‌اند، زیرا مواد مورد استفاده برای آفت‌زدایی که دارای «فیپرونیل» بوده به برخی مزارع پرورش مرغ به عنوان مواد طبیعی حاصل از اُکالیپتُوس و روغن نعناع فروخته شده‌اند.
در هالند مزارع پرورش مرغ ارگانیک نسبت به شرکت تخصصی «چیک فرند» که کار آفت‌زدایی در مجتمع‌های آنان را بر عهده داشته و ماده مزبور را فروخته است شدیدا ابراز ناخرسندی کردند.
در فرانسه اعلام شد که از ماه آپریل گذشته تا کنون ٢۵٠هزار تخم مرغ آلوده به «فیپرونیل» در بازار عرضه شده است.
فیپرونیل برای از میان‌بردن شپش و کَنه در حیوانات خانه‌گی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما وجود آن در زنجیره‌ی غذایی ممنوع است. مصرف آن به میزان زیاد موجب اختلالات عصبی و تهوع می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :