مصونیت ۱۶۵ خانواده در سالنگ با ساخت یک دیوار استنادی

۸صبح، کابل: وزارت احیار و انکشاف دهات، از کار خط‌‌اندازی ساخت دیوار استنادی کناره‌ی دریای روستای جعفرک ولسوالی سالنگ ولایت پروان خبر داده است.
مسوولان محلی می‌گویند کار این پروژه با هزینه نزدیک به هفت میلیون افغانی با ۱۰ درصد سهم مردم از بودجه وزارت احیا و انکشاف دهات به طول ۲۲۵ متر آغاز شده است.
آنان می‌گویند که قرار است تا دو ماه آینده کار این دیوار به پایان برسد. این دیوار به منظور حفاظت از جان ۱۶۵ خانواده به طور مستقیم و برای محافظت غیر مستقیم از دو هزار خانواده‌ی دیگر ساخته می‌شود. ساخت این دیوار، منازل رهایشی، زمین‌های زراعتی و جاده‌های مواصلاتیِ چندین روستا را از آسیب‌های طبیعی محافظت می‌کند.
براساس یک خبر دیگر، مسوولان ریاست احیا و انکشاف دهات ولایت پروان می‌گویند که کار شماری از پروژه‌های آب‌رسانی در ولسوالی جبل‌السراج این ولایت، ۴۵ درصد پیش رفته است و روند تکمیل این پروژه‌ها به سرعت ادامه دارد.
انجنیر جان‌محمد حکمت‌جو رییس احیا و انکشاف دهات ولایت پروان، می‌گوید این پروژه‌ها که با هزینه بیش از ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار افغانی از طریق برنامه‌ی ملی آب‌رسانی، حفظ‌الصحه محیطی وزارت احیا و انکشاف دهات با ۱۰ درصد سهم مردم تطبیق می‌شود، کار آن تقریبا ۴۵ درصد پیش رفته است.
او می‌گوید که کار ساخت این شبکه، تا ۵ ماه آینده تکمیل می‌شود.
از این پروژه‌ها بیشتر از دو هزار فامیل بهره‌مند خواهند شد. این شبکه‌های آبی، از کوه‌های ولسوالی سالنگ چشمه می‌گیرد.
در همین‌حال، از ولایت بامیان نیز گزارش شده که برنامه ملی میثاق شهروند در ولسوالی‌های ورس و پنجاب ولایت بامیان رسما آغاز شده است. این برنامه توسط مقام‌های محلی رسما آغاز شده است.
طاهر زهیر والی بامیان، برنامه‌ میثاق شهروندی را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت احیا و انکشاف دهات عنوان کرد و گفت که باید از این برنامه‌ی ملی و بین‌الوزارتی به طور فزاینده برای بهبود زیربناهای بزرگ روستایی استفاده شود.
قرار است در ولسوالی‌های پنجاب و ورس بامیان ۲۸۱ شورا تحت پوشش برنامه‌ی ملی میثاق شهروندی قرار گیرند.

اشتراک گذاري با دوستان :