همکاری طالبان و داعش در کشتار میرزااولنگ

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تازه‌ترین اعلامیه‌اش در مورد کشتار میرزاولنگ اعلام کرده است که بر اساس شواهد و مدارک «این جنایت وحشیانه را گروه طالبان در تبانی با گروه‌ داعش مرتکب شده است».
این کمیسیون در اعلامیه‌ی اخیرش کشتار بی‌رحمانه غیرنظامیان در منطقه‌ی میرزاولنگ در ولایت سرپل را محکوم کرده و نگاشته است: «عمل ارتکاب‌یافته در میرزاولنگ مصداقی از جنایت علیه بشریت است، زیرا این حمله به صورت گسترده و سازمان‌یافته بر علیه یک جمعیت غیرنظامی ارتکاب یافته و موجب کشتار افراد ملکی، بی‌جاشدن تعداد زیادی از خانواده‌ها، به گروگان‌گرفتن مردم و تخریب و تاراج اموال و ملکیت‌های شخصی افراد شده است.»
گروه طالبان حمله بر منطقه‌ی میرزاولنگ را تأیید کرده، اما سخنگوی این گروه همکاری با داعش را در این منطقه رد کرده است.
این در حالی است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد همکاری طالبان و داعش در کشتار میرزاولنگ نگاشته است: «شواهد و مدارک به دست‌آمده نشان می‌دهد که این جنایت وحشیانه را گروه طالبان در تبانی با گروه‌ داعش مرتکب شده است. بر اساس اظهارات شاهدان عینی، رهبری این حمله را ملا نادر قوماندان محلی طالبان و غضنفر قوماندان محلی گروه داعش به عهده داشته‌اند. پیش از این، طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته و در عین حال گروه مسلط در‌‌ همان حوزه جغرافیایی می‌باشد.»
از آغاز حضور گروه موسوم دولت اسلامی یا داعش در افغانستان، طالبان با این گروه اکثر اختلاف داشته و هر از گاهی با هم در برخی از ولایت‌ها به‌خصوص در ولایت ننگرهار در شرق کشور درگیر شده‌اند. این نخستین بار است که این دو گروه با هم همکاری کرده‌اند.
رییس جمهور غنی، در کنفرانس مبارزه با فساد اداری در نهادهای امنیتی در مورد کشتار غیرنظامان در میرزاولنگ گفته بود که نیروهای امنیتی انتقام قتل عام میرزاولنگ را می‌گیرند. او هم‌چنان افزود است: «جنایتی که در میرزاولنگ رخ داده، نمونه‌ی تازه‌ای از تغییر نوعیت جنگ است. به آن گونه که نمونه‌های دیگرش را در کابل، در هرات و قبل از آن در غور شاهد بودیم.»
به گزارش کمیسیون حقوق بشر، مهاجمان شام روز پنج‌شنبه (۱۳ اسد ۱۳۹۶ خورشیدی) بر ساحه میرزاولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل حمله کردند. پس از دو شبانه روز جنگ بین نیروهای امنیتی (نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردیم) و شورشیان مسلح، این شورشیان بر میرزاولنگ تسلط پیدا می‌کنند. گروه مهاجمان صبح روز پنج‌شنبه (۱۴ اسد ۱۳۹۶) راه فرار مردم را در دهن دره میرزاولنگ می‌بندند و شماری از مردم را اسیر و تیرباران می‌کنند و سرهای سه تن را می‌بُرند. به گفته این کمیسیون «علاوه بر آن تعدادی از جان‌باخته‌گان حین فرار از قریه، شماری از آن‌ها در هنگام درگیری و تعداد دیگر حین اسارت نزد مهاجمان کشته شده‌اند.»
کمیسیون مستقل حقوق بشر در باره تلفات غیرنظامان در میرزاولنگ نگاشته است: «شمار کشته‌گان به ۵۰ الی ۶۰ تن می‌رسد که ۵ زن و ۳ کودک نیز در آن شامل می‌باشند. کارمندان کمیسیون حقوق بشر مشخصات کامل ۴۳ نفر از جان‌باخته‌گان را که همه غیرنظامی بوده‌اند، دریافت کرده‌اند. علاوه بر قتل افراد، ۸ تن زخمی شده و ۴۷۱ خانواده از قریه‌ی پیش گفته بی‌جاشده و در قریه‌های دیگر و مرکز ولایت سرپل متواری شده‌اند.»
یک روز پس از کشتار میرزاولنگ،۱۵۰ خانواده در آن روستا گیر مانده بودند. روز سه شنبه ۱۷ اسد ۲۳۵ تن از این خانواده‌ها به ولایت سرپل انتقال داده شدند.
گفتنی است که در این رویداد مهاجمان ۱۵ گاو و مقادیر زیادی از اموال و دارایی مردم محل را به یغما برده و یا هم نابود کرده‌اند.
یکی از نجات‌یافته‌گان کشتار میرزاولنگ، یک زن ۳۹ ساله است. او در باره‌ی رویداد میرزاولنگ گفته است: «روز شنبه بعد از نماز صبح، فیر مرمی شروع شد و طالبان وارد قریه ما شدند، هر کس سر راه‌شان شد، کشتند. داعشی‌ها به روی‌شان ماسک کشیده بودند. مردهای خانواده ما را اول دست‌بند زدند بعد بالای‌شان فیر کردند. جمعاً از خانواده‌ی ما ۹ نفر را در یک جر انداخته و تیرباران کردند. سه جسد را برای ما دادند که دفن کردیم، ۶ جسد از جوانان ما را ندادند و در گور دسته جمعی انداختند.»
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان خواسته است که این حادثه خونین را بررسی و مرتکبان این جنایت و تمام کسانی را که به نوعی در وقوع این فاجعه نقش داشته‌اند، شناسایی کرده و مورد تعقیب عدلی و قضایی قرار بدهند.
در همین حال، فرید حمیدی لوی‌سارنوال کشور در مورد کشتار میرزاولنگ گفته است که این نهاد تحقیقات گسترده انجام می‌دهد: «مسأله مهم دیگر را که می‌خواهم این‌جا بیان کنم، قریه میرزاولنگ است. من و همکارانم آغاز یک تحقیقات گسترده، جدی و دقیق را اعلام می‌کنیم. گزارش‌های اولی نشان می‌دهد که عناصر جنایت علیه بشریت در این‌جا وجود دارد. صلاحیت اولی رسیده‌گی از محاکم و نهاد‌های عدلی و قضایی افغانستان است.» در کنار این، یوناما نیز اعلام کرده است که در مورد کشتار میرزاولنگ تحقیقاتش را آغاز و به زودی اعلام می‌کند.
کشتار میرزاولنگ، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده و خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت. این کاربران حکومت افغانستان را در بی‌توجهی این رویداد مقصر می‌دانند. رفیع یوسفی یکی از کاربران فیس‌بوک در این مورد نوشته است: «قتل عام غیرنظامیان در میرزاولنگ مصداق عینی جنایت جنگی است، حکومت در جلوگیری از فاجعه‌ی سرپل کوتاهی کرده است.»
اما مسوولان امنیتی و دفتر معاونیت دوم ریاست جمهوری از آغاز عملیات بازپس‌گیری منطقه میرزاولنگ در ولسوالی صیاد ولایت سرپل خبر داده است. دفتر مطبوعاتی معاونیت دوم ریاست جمهوری نگاشته است که عملیات مشترک به هدف بازپس‌گیری میرزاولنگ شروع شده است: «در این عملیات، قطعات مختلف نیروی‌های امنیتی متشکل از اردوی ملی، پولیس ملی، پولیس نظم عامه، پولیس سرحدی، قطعه خاص پولیس، نیروی‌های ریاست امنیت ملی و از جمله نیروهای کماندو، در عملیات باز‌پس‌گیری منطقه میرزاولنگ اشتراک دارند.»
به گزارش دفتر معاونیت ریاست جمهوری درگیری بین نیروهای امنیتی و مهاجمان مسلح وابسته به گروه‌های ترویستی در منطقه میرزاولنگ هم‌چنان ادامه دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :