ابراز ناتوانی: با «میلیون دالر» در برابر «بیلیون دالر» مبارزه نمی‌شود

- حسین حیدری

مقام‌های وزارت مبارزه علیه مواد مخدر می‌گویند که با «میلیون دالر» در برابر «بیلیون دالر» مبارزه نمی‌شود.
معین پالیسی وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گوید، مواد مخدر معضل بزرگی است که در آن بیلیون‌ها دالر دخیل می‌باشد، در این صورت واضح است، که با میلیون دالر در برابر بیلیون دالر مبارزه صورت نمی‌گیرد.
او می‌گوید که مواد مخدر تحت تأثیر سه بُعد می‌باشد: «بعد ملی ۳۵ درصد این معضل را شامل می‌شود، ما روی آن کار می‌کنیم، بُعد منطقه‌ای در کشور‌هایی که مواد مخدر قاچاق می‌شود، این بعد روی ما تأثیر زیاد دارد، اما بدبختانه ما روی آن هیچ تأثیر نداریم، هم‌چنان کمک کشور‌های همکار سالانه کم شده می‌رود، وقتی شما هر سه بُعد را ببینید، متوجه می‌شوید که این معضل خیلی بزرگ است.»

بسته‌های تشویقی وزارت مبارزه با مواد مخدر برای کاهش این مواد

وزارت مبارزه با مواد مخدر برای کاهش کشت، استفاده و قاچاق مواد مخدر چهار توافق‌نامه را با شرکت‌های مختلف داخلی به ارزش بیش از ۴۰ میلیون افغانی به امضا رساند.
سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر در یک کنفرانس خبری روز شنبه، ۱۴ اسد گفت که این چهار پروژه عام‌المنفعه برای جلوگیری از کشت مواد مخدر، به منظور مبارزه با مواد مخدر و دور شدن از احتیاط است.
خانم عظیمی گفت که چهار پروژه شامل معیشت بدیل، آگاهی عامه و ایجاد فارم‌های زنبورداری است.
او افزود: «وزارت مبارزه با مواد مخدر در تلاش است که با توجه به معضل بزرگ مواد مخدر، برنامه‌های متعدد فرهنگی و هنری را از طریق رسانه‌ها راه‌اندازی و تیاتر‌های سیار در ساحات پرازدحام در مرکز و ولایت‌ها اجرا ‌کند.»
نشر اعلانات رادیویی و تلویزیونی و تیاتر ‌سیار از پروژه‌های این وزارت بود که به کمک مالی نهاد «آینل» در سطح ملی و محلی به ارزش بیش از ۳۳ میلیون‌ افغانی با شرکت‌های داخلی قرار داد شد.
ایحاد فارم زنبورداری در مرکز چغچران از پروژه‌‎های دیگر این وزارت برای کاهش کشت و استفاده‌ی مواد مخدر می‌باشد.
سلامت عظیمی می‌گوید که این پروژه سبب می‌شود تا شماری از باشنده‌گان ولایت غور دست از کشت مواد مخدر بردارند و به زنبور‌داری رو بیاورند.
مسوولان وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گویند که آنان از چندین طریق با معضل مواد مخدر که مرگ خاموش است، مبارزه می‌کنند.
تشویق مردم به زراعت به جز کشت مواد مخدر، یک راه‌کار ابتدایی این وزارت برای مبارزه با مواد مخدر است.
برای کشاورزان ولایت هلمند، برای کشت پنبه‌دانه نیز این وزارت دو پایه جنراتور ۵۰۰ کیلوولت کمک کرد.
سال پیش، باشنده‌گان هلمند در دیدار‌شان با مسوولان وزارت مبارزه با مواد مخدر از آنان خواسته بودند که برای آب‌یاری پنبه‌دانه، نیاز به جنراتور دارند.
این وزارت امسال دو پایه جنراتور را به رییس تصدی بُست ولایت هلمند سپرد.
رییس تصدی بست ولایت هلمند در مراسم امضای چهار قرارداد وزارت مبارزه علیه مواد مخدر گفت که از این جنراتور‌ها برای آب‌یاری پنبه‌دانه در آن ولایت استفاده می‌کنند.
او گفت که پنبه‌دانه در هلمند، بدیلی است برای کشت مواد مخدر.
رییس تصدی بست هلمند اشاره کرد که می‌خواهند امکانات کشت پنبه‌دانه را برای دهقانان فراهم کنند تا آنان بدیلی برای کشت مواد مخدر داشته باشند. او از وزارت مبارزه با مواد مخدر خواست که به کشت پنبه‌دانه در هلمند توجه بیشتر کند. به قول او نتیجه کشت پنبه‌دانه در آن ولایت قناعت‌بخش است.

نگرانی از پیوستن جوانان به اعتیاد

وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گوید که در کنار افراد آغشته به مواد مخدر، آنان با این معضل درگیر ‌اند که افراد سالم نیز به مخدر رو می‌آورند.
این وزارت نشر اعلانات را از رسانه‌ها برای جلوگیری از رو‌ آوردن افراد سالم به مواد مخدر مفید می‎داند.
معین پالیسی این وزارت می‌گوید که تنها افراد بی‌سواد و مسن به اعتیاد آغشته نیستند، بل شماری از جوانان تحصیل کرده نیز از مواد مخدر استفاده می‌کنند.
او دلیل رو‌آوردن جوانان به مواد مخدر را مشکلات اجتماعی، روانی و خانواده‌گی دانست و گفت که مباره با این پدیده‌ی روانی، زمان‌گیر است.

اشتراک گذاري با دوستان :