روز دوشنبه روند ثبت نام رای‌دهندگان آغاز می‌شود

۸صبح، کابل: مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که روز دوشنبه این هفته روند ثبت نام رای‌دهندگان و ارزیابی مراکز رای‌دهی آغاز می‌شود.
امام‌محمد وریما رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات، در نشستی که روز پنج‌شنبه توسط عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور به منظور چگونه‌گی آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات تدویر یافته بود، گفته است براساس تفاهم‌نامه‌‌ای که با وزارت معارف به امضا می‌رسد، مراکز ثبت‌ نام و رای‌گیری مشخص خواهند شد.
در همین‌حال، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور، به اتخاذ آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات تاکید کرده گفته که در روند ثبت نام رای‌دهندگان و تایید واجد شرایط‌بودن آنان باید از تکنالوژی کار گرفته شود. آقای عبدالله می‌گوید که انتخابات برای شهروندان افغانستان موضوع مهم و با اهمیت است و از همین رو لازم است تا در تمامی روند آن شفافیت تضمین شود.
هم‌چنین سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری نیز، می‌گوید که از سوی حکومت به کمیسیون انتخابات صلاحیت‌ داده شده تا برنامه‌های کاری‌‌اش را براساس قانون و تقویم انتخاباتی به پیش ببرد.
آقای دانش که با کاردل پرنیل معاون نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، در باره مسایل مربوط به انتخابات آینده گفتگو داشت، افزود که سرعت در فرایند انتخابات و ایجاد میکانیزمی برای نظارت برچگونه‌گی مصرف هزینه‌های انتخابات از مسایل عمده است که توسط حکومت به کمیسیون انتخابات صلاحیت داده شده تا طبق برنامه و اصول عمل کند.
سرور دانش می‌گوید که مشوره‌ها هنوز هم در باره چگونه‌گی حوزه‌های انتخاباتی ادامه دارد و قرار است به زودی تصمیم نهایی در این باره گرفته شود. آقای دانش هم‌چنین تاکید کرده که کارهای مربوط به تذکره الکترونیکی همگام با فعالیت‌های کمیسیون انتخابات به پیش می‌رود و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.
در همین‌حال، معاون نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در امور افغانستان، بر شفافیت در فرایند انتخابات تاکید کرده می‌گوید که هرگونه تصمیم در مورد چگونه‌گی حوزه‌های انتخاباتى و دیگر مسایل اجرایی انتخابات، باید به گونه‌ای باشد که عملا باعث دقت و سهولت در تکمیل روند انتخابات گردد.
خانم پرنیل وعده سپرد که سازمان ملل متحد تلاش خواهد کرد تا با هماهنگی جامعه جهانی زمینه همکاری بیشتر را در امور انتخاباتی افغانستان فراهم نماید.

اشتراک گذاري با دوستان :