امید امریکا به پیروزی جنگ در افغانستان

یک مقام ارشد کاخ سفید گفته که امکان برنده‌شدن امریکا در جنگ افغانستان وجود دارد.
سبسشن گورکا، معاون دستیار دونالد ترمپ در مصاحبه‌ای با صدای امریکا گفته برای دانستن این‌که آیا امریکا در جنگ افغانستان برنده خواهد شد و یا خیر، باید به این پرسش پاسخ داد که چرا افغانستان برای امریکا اهمیت پیدا کرد و منافعی که واشنگتن را با کابل وصل کرده است، کدام‌ها اند.
آقای گورکا که یکی از مشاوران تیم امنیت ملی کاخ سفید نیز است، افزود که ایالات متحده پس از حملات دهشت‌افگنی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به افغانستان سرباز فرستاد تا از آن کشور برای حمله علیه ایالات متحده استفاده نگردد.
معاون دستیار رییس جمهور ترمپ گفت که اگر تعریف ماموریت امریکا در افغانستان همین باشد که واشنگتن نگذارد از افغانستان برای حملات گسترده علیه امریکا استفاده شود، پس به گفته او امریکا می تواند در جنگ افغانستان پیروز شود.
این مقام ارشد کاخ سفید افزود: «مشکل در ۱۶ سال گذشته (ماموریت امریکا در افغانستان) این بوده که ما پس از سپری شدن هر ۱۰ ماه تعریف پیروزی خود را تغییر دادیم. این کار به نفع اردو و منافع ملی ایالات متحده نبوده است.»
سبسشن گورکا گفت که حکومت دونالد ترمپ اکنون نمی‌خواهد سیاست بازنگری‌شده واشنگتن در قبال افغانستان را فاش سازد و یا در مورد پیامدهای احتمالی آن صحبت کند.
به گفته سبسشن گورکا، این کاری است که حکومت قبلی امریکا به رهبری بارک اوباما آن را انجام داده بود. آقای گورکا با انتقاد از اعلام پیش از وقت سیاست امریکا در قبال افغانستان توسط حکومت بارک اوباما گفت که از این اقدام دشمنان و رقبای ایالات متحده سو استفاده کردند.
او افزود که حکومت دونالد ترمپ نمی‌خواهد اشتباهات ۱۶ سال گذشته امریکا در افغانستان را تکرار کند.
معاون دستیار دونالد ترمپ اذعان کرد که در بسیاری موارد استراتیژی امریکا در قبال افغانستان بر مبنای «فرضیه‌های نادرست» بنا شده بود.
سبسشن گورکا در پاسخ به این پرسش صدای امریکا که آیا او گزارش روزنامه نیویارک تایمز مبنی بر علاقمندی رییس جمهور ترمپ به خاطر استخراج معادن افغانستان را تایید می‌کند و یا خیر گفت که در پیوند به این گزارش نمی‌خواهد اظهار نظر کند اما افزود که در عصر کنونی نمی‌توان بحث اقتصاد را از امنیت ملی جدا کرد.
اظهارات این مقام ارشد کاخ سفید در حالی بیان می‌شود که اختلاف مقام‌های حکومت امریکا روی بازنگری سیاست آن کشور در قبال افغانستان، سبب تاخیر اعلام استراتیژی جدید واشنگتن برای افغانستان شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :