نوازشریف، نخست‌وزیری که برای سومین بار کنار زده شد

۸صبح، کابل: دادگاه عالی پاکستان روز جمعه پس از رأی‌گیری، نوازشریف، نخست وزیر این کشور را سلب صلاحیت کرد. نوازشریف، نخست وزیر پاکستان در ارتباط با پرونده‌ی فساد، سلب صلاحیت شده است. دادگاه عالی پاکستان از یک سال به این سو، روی پرونده فساد نوازشریف و خانواده‌اش کار می‌کرد. این حکم از سوی پنج عضو دادگاه عالی اعلام شد.
به دنبال رأی دادگاه عالی این کشور، دفتر نخست وزیری پاکستان (محل اقامت رسمی نخست وزیر) اعلامیه‌ای را صادر کرد که نوازشریف نخست وزیر پاکستان پس از حکم دادگاه عالی، از مقامش به عنوان نخست وزیر کناره‌گیری کرده است.
عدالت‌ایجاز افضل‌خان، یکی از قاضیان این پرونده، در مقر دادگاه گفت: «او به عنوان عضو پارلمان، رد صلاحیت شده و در نتیجه نمی‌تواند نخست‌وزیر باقی بماند.»
روزنامه «دان» پاکستان گزارش داده است که در واکنش به رأی دادگاه عالی پاکستان، سخنگوی حزب «مسلم‌لیگ» گفته است که این حزب از تمام ابزارهای قانونی برای محکوم‌کردن این حکم استفاده خواهد کرد.
در حال حاضر هنوز مشخص نیست، چه کسی به جای آقای شریف منصوب خواهد شد.
این در حالی است که یک سال از زمان کار نوازشریف به عنوان نخست وزیر پاکستان باقی مانده است و برگزاری انتخابات این کشور نیز برای ۲۰۱۸ زمان‌بندی شده است.
به گزارش«دان» پس از کناره‌گیری نوازشریف، کابینه‌ی فدرالی لغو و ایاز صادق، رییس مجلس ملی به حیث نخست‌وزیر موقت، مسوولیت را به عهده خواهد گرفت.
در همین حال، چودری نثار علی‌خان وزیر داخله‌ی پاکستان دو روز قبل از آقای نوازشریف خواسته بود که رأی دادگاه را هر چه باشد، قبول کند.
زاهد حسین، روزنامه‌نگار پاکستانی در مقاله‌ای در سایت «دان» نوشته است که کسی نمی‌داند که چه کسی نخست‌وزیر بعدی خواهد بود. چون وضعیت بسیار نامطلوب و نامعلوم است. اما رسانه‌ها از شانس خواجه آصف، شهید خقان عباسی، ایاز صادق، شهباز شریف و چند فرد دیگر که ممکن است به جای نواز شریف منصوب شوند نام برده است.
در کنار سلب صلاحیت نخست‌وزیر، دادگاه عالی پاکستان، اسحاق‌دار، وزیر مالیه این کشور که در گذشته به عنوان حساب‌دار آقای شریف بود را نیز سلب صلاحیت کرده است.
در همین حال، حزب تحریک انصاف پاکستان از حکم دادگاه عالی استقبال کرده و اعلان کرده است که روز یک‌شنبه به خاطر صدور این حکم، جشن و تظاهرات برگزار می‌کند. عمران خان رهبر این حزب، حکم و رأی روز جمعه را پیروزی دموکراسی توصیف کرده است: «آن‌چه که ما امروز دیدیم، از هر چیزی بیشتر می‌تواند دموکراسی پاکستان را تقویت کند، پس این است. در دموکراسی رهبری باید پاسخ‌گو باشد. تکامل دموکراسی ما رو به جلو می‌رود.»
داستان پرونده‌ی فساد مالی نوازشریف
در سال ۲۰۱۵ میلادی، یک مؤسسه‌ی پانامایی به نام «موساک فونسکا» بیش از ۱۱ میلیون ورق و سند را منتشر کرد که نشان می‌داد شرکت‌ها و چهره‌های شناخته شده‌ی جهان در فساد و پول‌شویی‌ها دست دارند. در این میان، نام سه فرزند (مریم، حسن و حسین) نوازشریف، نخست وزیر پاکستان نیز شامل بودند که آن‌ها در پول‌شویی و تاسیس شرکت‌های مالی پنهانی در خارج از پاکستان دست داشته‌اند. در اسناد افشا شده آمده است که فرزندان نوازشریف، صاحب سه شرکت در جزایر ویرجین بریتانیا اند.
این اسناد در جهان به نام «پاناما پیپر» مشهور شد.
یکی از اتهاماتی که بر نوازشریف وارد شده این است که او مالک چهار آپارتمان در منطقه‌ی شیکی در لندن است.
اما نوازشریف همیشه این اتهامات را تکذیب و رد می‌کرد و می‌گفت که این دارایی قانونی فرزندانش است، نه به نام خودش.
آقای شریف نخست در سال ۱۹۹۳ از سوی ارتش وادار به استعفا شد و سپس در زمانی که پرویز مشرف رییس ستاد ارتش بود، در سال ۱۹۹۹ کودتای نظامی راه انداخت که باعث خلع قدرت نوازشریف گردید. این سومین بار است که آقای شریف از مقامش کنار زده می‌شود. در طول تاریخ پاکستان، هنوز هیچ نخست وزیری نتوانسته است دوره پنج ساله قانونی‌اش را تکمیل کند، چون یا به دلیل فساد مالی و یا هم کودتای نظامی از کرسی نخست‌وزیری کنار زده شده است.
نوازشریف ۶۷ ساله، رهبر حزب مسلم‌لیگ و آخرین نخست‌وزیر پاکستان است که نتوانست دوره‌ی پنج ساله‌اش را تکمیل کند. او در انتخابات می ۲۰۱۳ به پیروزی رسید و در ۲۸ جولای ۲۰۱۷ در اثر اتهام فساد مالی، بار دیگر از مقامش کنار زده شد.

اشتراک گذاري با دوستان :