ریاست اجرایی: حکومت در استفاده از تکنولوژی برای شفافیت انتخابات، مصمم است

- زینب فرهمند

ریاست اجرایی می‌‌گوید که حکومت مصمم است برای ایجاد شفافیت در انتخابات، از تکنولوژی کار گرفته شود و اقدام‌های لازمی، برای این کار نیز روی دست گرفته شده است. ریاست اجرایی ازآماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی سخن زده و می‌گوید که برای برگزاری انتخابات پارلمانی، امکانات مالی، تخنیکی و عملیاتی گرفته شده است.
دفتر سخنگوی ریاست اجرایی می‌‌گوید که حکومت به منظور تضمین شفافیت پروسه‌ی انتخابات و جلوگیری از تکرار تقلب، مصمم به استفاده از تکنولوژی در انتخابات می‌باشد و تمام مراحل قانونی استفاده از تکنولوژی فراهم شده و به‌زودی تجهیزات و امکانات لازم نیز خریداری خواهد شد.
جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرایی در یک کنفرانس خبری گفت که از یازدهم اسد سال روان، کورس آموزش‌دهی نظارت برگزار می‌‌شود تا افراد را برای نظارت از محل رأی‌دهی و نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان آموزش دهند. به گفته‌ی آقای فیصل، زمانی که این افراد در کابل تمام مهارت‌های لازم را برای نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان و نظارت از محل رأی‌دهی فراگرفتند، به ولایت‌های دیگر فرستاده می‌‌شوند تا شمار دیگری را آموزش دهند.
فیصل گفت: «این پروسه از شنبه شروع می‌‌شود، یعنی یازدهم اسد تا بیست و سوم در مرکز ولایت‌ها و پس از آن تا ششم سنبله در ولسوالی‌های ۳۴ ولایت تطبیق خواهد شد.»
جاوید فیصل افزود که کمیسیون انتخابات طرح حوزه‌های انتخاباتی را به حکومت فرستاده و آنان تا یک هفته‌ی دیگر این طرح را نهایی ساخته و بار دیگر به کمیسیون خواهند فرستاد.
فیصل هم‌چنان خبر از تلاش‌ها برای تکمیل کابینه داد و گفت که با معرفی چهره‌هایی در هفته‌ی گذشته برای وزارت ترانسپورت، اداره مستقل ثبت و احوال نفوس، اداره‌ی مستقل ارگان‌های محل و وزارت اقوام و قبایل، تلاش‌ها بر این است تا هیچ وزارت‌خانه‌ای با سرپرست اداره نشود و گفت‌وگو میان رهبران حکومت وحدت ملی بر سر تکمیل کابینه جریان دارد. معاون سخنگوی ریاست اجرایی از سوی دیگر در مورد اقدامات حکومت وحدت ملی برای توزیع تذکره‌های برقی گفت که برای بار اول در کابل به مدت شش ماه پروسه‌ی توزیع تذکره‌ی برقی به شکل امتحانی آغاز می‌‌شود و پنج مرکز نام‌نویسی در سطح شهر کابل ایجاد خواهد شد. فیصل می‌‌گوید که به صورت کل، در ظرف ۶ ماه در ۱۰ وزارت‌خانه مراکز نام‌نویسی برای توزیع تذکره‌ی برقی به وجود خواهد آمد و گفت‌وگوهای تخنیکی و آموزش‌دهی و ایجاد دفتری در هر وزارت‌خانه برای این کار جریان دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :