برق ۱۷ لین عمومی کابل قطع می‌شود

۸صبح، کابل: مسوولان اداره برق کابل اعلام کرده که با کاهش آب دریای کابل، برق ۱۷ لین عمومی شهر کابل قطع می‌شود.
مجیب‌الرحمان مومند رییس اداره برق کابل، در نشستی که از سوی عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور به منظور حل مشکل نوسانات برق در شهر کابل برگزار شده، گفته است: «با گرم شدن هوا و کاهش آب دریای کابل، همه‌ ساله مشکل نوسانات وجود دارد، به این دلیل برق ۱۷ لین عمومی به صورت موقت قطع می‌گردد.» وی هم‌چنین افزوده است: «برق ادارات دولتی ۳۰ درصد، از مردم ۳۰-۵۰ درصد و اطراف کابل ۷۰ درصد پرچاوی دارند.»
هم چنین قدرت‌الله دلاوری رییس شرکت برشنا، می‌گوید که ۲۶۵ میگاوات برق وارداتی و ۱۵ میگاوات برق از بند سروبی وارد کابل خواهد شد، اما میزان تقاضا به این شهر به شش‌صد میگاوات می‌رسد.
اما عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور به حل مشکل نوسانات برق در کابل تٲکید کرده و می‌گوید که برای حل مشکل موجود باید روی تکمیل پروژه‌های تقویتی به ویژه تولید انرژی آفتابی در کابل تمرکز شود. رییس اجرایی کشور به ادارات مسوول دستور داده تا بیشترین توجه شان را روی پروژه‌های منظور شده و برنامه‌ریزی شده متمرکز سازند. عبدالله عبدالله در این نشست گفت که تطبیق و تکمیل پروژه‌های تولید انرژی برق برای رفع نیازمندی‌های شهروندان کابل و دیگر ولایات از اولویت‌های حکومت به شمار می‌رود.
در همین حال، امان‌الله غالب معین وزارت و آب اعلام کرده که پروژه‌های تولید و تٲمین انرژی برق در کشور در حال پیش‌رفت است. به گفته او، در حال حاضر روی چهار پروژه بنیادی کار می‌شود. آقای غالب گفته برق پنجاه و چهار اداره دولتی از طریق تولید انرژی آفتابی تٲمین خواهد شد و هم‌چنین با جلوگیری از ضایعات برق، صد میگاوات دیگر نیز با هزینه بانک انکشاف‌ آسیایی، بانک انکشاف اسلامی، بانک جهانی و اداره انکشافی ایالات متحده امریکا تولید و تٲمین می‌شود.
معین وزارت انرژی و آب ابراز امیدواری کرده که با عملی شدن این پروژه‌ها، مشکلات برق کابل کاملاً حل شود.

اشتراک گذاري با دوستان :