افزایش سی‌وپنج درصدی خشونت بر خبرنگاران: طالبان و داعش در شش ماه گذشته ده خبرنگار را کشته‌اند

- حسین حیدری

کمیته‌ی مصونیت خبرنگاران با نشر گزارشی اعلام کرد که طالبان و داعش در شش ماه گذشته میلادی، ده خبرنگار را به قتل رسانده‌اند.
در این گزارش کمیته‌ی مصونیت که هر شش ماه یک بار نشر می‌شود، آمده است که این ۱۰ خبرنگار به صورت مستقیم توسط تروریستان و یا در جریان حمله‌های تروریستی جان باخته‌اند.
این گزارش در شش ماه گذشته میلادی ۷۳ قضیه‌ی قتل، لت و کوب، مجروحیت، توهین، تحقیر، تهدید و بازداشت‌های موقت خبرنگاران را نشان می‌دهد.
در گزارش اخیر این کمیته آمده است: «۷۳ قضیه‌ی خشونت، بلندترین رقم خشونت بر خبرنگاران را در ظرف ۱۶ سال گذشته نشان می‌دهد، هم‌چنان این آمار افزایش ۳۵ درصدی را نسبت به شش ماه اول سال گذشته‌ی میلادی که در آن ۵۴ قضیه خشونت به وقوع پیوسته بود، نشان می‌دهد.»
در همین حال نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران در یک کنفرانس خبری روز سه‌شنبه، سوم اسد گفت که تداوم و گسترش خشونت توسط گروه‌های تروریستی به ویژه طالب و داعش در برابر خبرنگاران باعث ایجاد نگرانی‌های جدی این کمیته شده است.
آقای شریفی گفت: «در شش ماه گذشته تهدید‌ها و خشونت‌های گروه داعش بر خبرنگاران، خصوصاً در حوزه‌ی شرقی کشور افزایش یافته است، در این زون بیشتر رسانه‌ها و خبرنگاران هدف خشونت‌های گروه داعش قرار دارند. همین طور در شش ماه اول سال ۲۰۱۷ میلادی بیشتر خشونت‌ها بر خبرنگاران از نظر کمی توسط افراد حکومتی و نیرو‌های امنیتی صورت گرفته است، این نیروها، مسوول ۳۴ واقعه‌ی خشونت‌اند که ۴۶ درصد تمام موارد خشونت را تشکیل می‌دهد، خشونت‌هایی که از جانب منسوبان حکومتی اعمال می‌شود، بیشتر به دلیل پرده‌برداری و افشاگری خبرنگاران از عمل‌کرد‌های غیر قانونی این اشخاص و نهاد‌ها می‌باشد.»
به قول رییس کمیته مصونیت خبرنگاران در رده‌ی دوم، داعش و طالب بیشترین خشونت را بر خبرنگاران اعمال کرده‌اند.
طبق گزارش اخیر این کمیته، مسوول تمام واقعات قتل خبرنگاران در شش ماه گذشته میلادی گروه‌های طالبان و داعش‌اند.
در این گزارش آمده است: «خبرنگاران عمدتاً به دلیل همکاری‌نکردن رسانه‌ها در پوشش اخباری که از طرف این گروه‌ها به رسانه‌ها داده می‌شود، مورد تهدید قرار گرفته‌اند، مخالفت ایدیولوژیک این گروه‌ها با رسانه‌ها به دلیل نقش مهم رسانه‌ها در آگاه‌سازی جامعه نیز دلیل تهدید طالبان و داعش می‌باشد، علاوه بر گروه‌های تروریستی و افراد حکومتی در بعضی از حالت‌ها، نماینده‌گان مجلس، اعضای شورای ولایتی، والیان، زورمندان و افراد ناشناس نیز سبب خشونت در برابر خبرنگاران شده‌اند.»
مسوولان این کمیته می‌افزایند که در شش ماه گذشته زون شرق و ولایت‌های شمال کابل شاهد بیشترین آمار خشونت بر خبرنگاران بوده و زون جنوب شرق کم‌ترین خشونت را داشته است.
نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران می‌گوید که خبرنگاران در ننگرهار، زیر تهدید جدی گروه داعش قراردارند. خبرنگاران در این ولایت به دلیل نپذیرفتن خواست‌های این گروه، زیر تهدید قرار دارند.
آقای شریفی می‌گوید: «افزایش تهدید بر رسانه‌ها و تلاش گروه‌های تروریستی برای کنترول محتوای رسانه‌ها با استفاده از تهدید، نگرانی جدی را در مورد خودسانسوری و آزادی محتوای رسانه‌ها به میان آورده است، گروه‌های تروریستی بر این رسانه‌ها فشار می‌آورند که اخبار مربوط به فعالیت این گروه‌ها را نشر کنند، رسانه‌ها را در مناطق ناامن وادار می‌سازند تا اعلانات دولتی، خصوصاً اعلانات نیرو‎‌های امنیتی، برنامه‌های تفریحی، موسیقی و صدای زنان را نشر نکنند، ورنه مورد حمله قرار می‌گیرند.»
او هم‌چنان اضافه می‌کند حضور بانوان خبرنگار به دلیل ناامنی و تهدید‌ بر آنان، در رسانه‌ها کاهش یافته است که در ۱۰ ولایت ناامن هیچ بانویی خبرنگار و یا کارمند رسانه‌ای نیست.
در همین حال گفته می‌شود که «خانه‌ی امن» برای خبرنگاران در کابل و چند ولایت کشور ایجاد می‌شود.
نجیب شریفی از این اقدام حکومت استقبال کرده می‌گوید که در بار اولِ سقوط ولایت کندز، از این ولایت ۹۰ خبرنگار به مرکز و چند ولایت دیگر پناه‌گزین شده بودند. به قول او در سقوط بار ‌دوم ولایت کندز نیز ۱۲۰ تن از خبرنگاران به خاطر ناامنی در آن ولایت به ولایت‌های دیگر پناه برده بودند.

به قضایای خشونت بر خبرنگاران رسیده‌‎گی شده است

مسوولان کمیته مصونیت و امنیت خبرنگاران می‌گویند که در طول چندین سال گذشته ۶۷۹ دوسیه خبرنگاران بررسی و به نهاد‌های عدلی و قضایی فرستاده شده‌اند.
نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران می‌گوید که تمام مشخصات خشونتی که بر خبرنگار اعمال می‌شود، از سوی آنان به وزارت داخله برای پی‌‌گیری‌اش گزارش داده می‌شود.
در همین حال مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک و روزنامه هشت صبح، از نتایج آخرین نشست رسمی کمیته‌ی مشترک امنیت و مصونیت خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان دریافته بود که در طی ۱۶ سال گذشته، حتا به یک پرونده‌ی قتل مرموز خبرنگاران، رسیده‌گی نشده است.
یافته‌های مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک نشان می‌دهد که جامعه‌ی خبرنگاری افغانستان در ۱۶ سال گذشته به گونه‌ی میان‌گین سالانه چهار عضو خود را از دست داده است، اما به پرونده‌های این قتل‌ها رسیده‌گی نشده است.
بر بنیاد این پژوهش، طالبان مسوول ۳۰ قتل، افراد ناشناس مسوول ۲۹ قتل و نهادهای حکومتی مسوول قتل سه خبرنگار و کارمند رسانه‌ای شناخته شده‌اند. هم‌چنان پنج خبرنگار دیگر نیز در پی حوادث ترافیکی جان باخته‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :