متین بیک؛ مرد مـدبّر سـیاسـت و مردم‌داری

- سیروس

متین بیک با آن‌که برخاسته از یک خانواده‌ی بانفوذ تخار است و پدرش سال‌ها رهبری بخش بزرگی از نیروهایی را که در برابر طالبان می‌جنگیدند، به عهده داشت، یکی از معدود جوانانی است که در آغازین سال‌های جوانی‌اش دست به دامن دانش و علم زد و راه پدرش را به گونه‌ای متفاوت دنبال کرد. عبدالمطلب بیک، نماینده‌ی مردم تخار در مجلس نماینده‌گان که از سوی طالبان در تخار در هنگام نمازگزاری هدف حمله قرار گرفت و جان باخت، نخواست تا فرزند جوانش با شیوه‌های سنتی در بازی‌های قدرت سهم داشته باشد. فرمانده مطلب بیک، فرزند جوانش را به هند فرستاد تا درس بخواند. متین بیک، فرزند مطلب بیک که از لیسه امانی کابل فارغ شده بود، رفت و خواند و تا زمانی که سند ماستری‌اش را از دانشگاه جواهرلعل نهروی دهلی جدید به دست نیاورد، به خانه برنگشت. متین بیک پیش از آن سند لیسانس‌اش را از دانشگاه دهلی جدید به دست آورده بود.
زمانی که متین بیک در سال ۲۰۱۰ به کابل برگشت، به عنوان مشاور در وزارت داخله به کار آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۱۲ به عنوان معین اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی به کارش ادامه داد. متین بیک که از او به عنوان جوان باانرژی و با درایت نام برده می‌شود، در خلال سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، مدت بیش از شش ماه سرپرست اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی ماند و ادارات محلی افغانستان را مدیریت کرد. در زمان کارش، توانست شفافیت لازم را در تعیین ولسوال‌ها و شاروال‌ها به میان بیاورد و شیوه‌های هم‌آهنگی بهتر را در این اداره ایجاد کند. کار متین بیک در اداره‌ی ارگان‌های محلی، برای سایر کارمندان این اداره امید آفرید و در میان سایر مقامات حکومتی این ذهنیت را تقویت کرد که نیروی جوان در این کشور می‌توانند متفاوت و مؤثر عمل کنند.
متین بیک سپس در سال ۲۰۱۵ به ریاست امنیت ملی پیوست و دو سال و اندی به عنوان معاون امور ولایتی این اداره کار کرد. متین بیک در این سمت نیز دست‌آوردهایی داشت و به اساس شواهد، بیشترین هم‌آهنگی را میان مرکز و ولایات در زمینه‌ی فعالیت‌های مربوط به امنیت ملی ایجاد کرد. او که به بخش‌های زیادی از کشور سفر کرده است، تنوّع فرهنگی و قومی در این کشور را یک امتیاز و یک برازنده‌گی در زنده‌گی اجتماعی افغان‌ها می‌پندارد.
آقای بیک به عنوان یک جوان فعال، در هفت سالی که در سمت‌های مختلف دولتی کار کرده است، توجه زیادی د زمینه‌دادن به جوانان در خدمات عامه صرف کرده است. امروزه نمونه‌های زیادی از حضور جوانان را که از سوی آقای بیک حمایت شده‌اند، در سکتورهای مختلف خدمات عامه می‌توان یافت. این جوان ازبیک‌تبار، دوستان زیادی از میان اقوام و اقشار مختلف کشور دارد و دلیل‌اش هم این است که او بر اصل ایجاد رابطه با مردم باورمند است و به همین دلیل آقای بیک می‌تواند در کنار زبان ازبیکی، به راحتی به زبان‌های دری، پشتو، هندی و انگلیسی صحبت کند.
گماشته‌شدن متین بیک به عنوان رییس اداره مستقل ارگان‌های محلی، این امیدواری را خلق می‌کند که نیروی جوان در حال فرصت‌یافتن برای انجام خدمات عامه‌اند و از آن‌جایی که این نیروی جوان با نحوه‌ی تأمین خدمات در سایر کشورها آشنایی دارند، راه‌های فراهم‌ساختن خدمات بهتر را جست‌وجو و عملی خواهند کرد. متین بیک تا امروز از خودش یک چهره‌ی ملی به نمایش گذاشته است و ملی اندیشیده است. حضور او در اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی، بازتاب‌دهنده‌ی نیرویابی جوانان برای سهم‌گیری در خدمات عامه است. متین بیک انگیزه‌ی بلندی برای کار به افغانستان دارد. او دارای حوزه‌ی رأی و حمایت مردمی وسیعی است و میراث‌دار نسلی است که قربانی‌های زیادی برای حفظ ثبات در کشور پرداخته‌اند. متین بیک هم‌چنان نمونه‌ی خوبی از تحول در نسلی است که تا دیروز فرصتی برای آموختن نداشتند، اما گرایش به دانش و علم را از یاد نبردند.

اشتراک گذاري با دوستان :