کمیسیون حقوق بشر: حمله‌ی دوشنبه از مصادیق جرایم جنگی به شمار می‌رود

- ثریا علی‌زاده

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از حمله خونین روز دوشنبه در غرب شهر کابل به عنوان مصداقی از جرایم جنگی یاد کرده می‌گوید که عاملان آن باید مورد پی‌گرد عدلی و قضایی قرار بگیرند.
این کمیسیون می‌گوید که هدف قرار دادن غیر نظامیان و انجام حمله‌های انتحاری در مکان‌های عمومی و ساحات مسکونی در مغایرت‌ با تمامی ارزش‌های ملی و دینی و هم‌چنین قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی قرار دارد و ادامه‌ی چنین حمله‌ها، از مصادیق جرایم جنگی به شمار می‌رود.
کمیسیون مستقل حقوق بشر، از تمامی گروه‌های مسلح مخالف دولت خواسته از انجام چنین حملات جداً خودداری کرده اصول و قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی را «به صورت همه‌جانبه» رعایت کنند. این کمیسیون از دولت به ویژه نیروهای امنیتی کشور نیز خواسته تا عاملان حمله خونین روز دوشنبه را شناسایی کرده و مورد پی‌گرد عدلی و قضایی قرار دهند و در تأمین امنیت جان شهروندان از هیچ تلاشی دریغ نکنند.
صبح روز دوشنبه، دوم اسد، دقیقاً یک سال پس از حمله خونین علیه هواداران جنبش روشنایی در چوک دهمزنگ، یک بس حامل کارمندان وزارت معادن و پترولیم در ایستگاه سرکاریز در حوزه سوم امنیتی پولیس کابل هدف قرار گرفت. در این حمله نزدیک به ۳۰ تن که اکثراً غیرنظامیان بودند، کشته و حدود ۵۰ تن دیگر زخمی شدند. اکثریت قربانیان این حادثه تروریستی جوانان تحصیل‌کرده و کارمندان وزارت معادن بودند. مسوولیت این رویداد خونین تروریستی را گروه طالبان به عهده گرفته است.
این حمله دقیقاً در روزی صورت گرفت که یک سال قبل نیز به تاریخ دوم اسد هواداران جنبش روشنایی در چوک دهمزنگ هدف یک انفجار تروریستی خونین قرار گرفتند. در این انفجار ۸۶ تن از هواداران جنبش روشنایی جان باخته و بیش از چهارصد تن دیگر زخمی شدند.
هم‌چنین هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما،‌ نیز از حمله بر موتر حامل کارمندان وزارت معادن در غرب کابل به عنوان مصداق جرایم جنگی یاد کرده می‌گوید این حمله در حالی صورت گرفت که خشونت‌ها در برابر غیرنظامیان در سراسر افغانستان در حال افزایش است.
یوناما با اشاره به حمله‌ی تروریستی دوم اسد سال گذشته علیه هواداران جنبش روشنایی در چوک دهمزنگ، اقدام تروریستی روز دوشنبه این هفته را فجیع، بزدلانه و دور از انسانیت توصیف کرده است. در بیانیه‌ای که توسط هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان گفته است: «یوناما به عناصر ضد دولت، یادآوری می‌کند که ایفای وظیفه به صفت کارمند ملکی برای ارایه خدمات عامه به نماینده‌گی از دولت به شهروندان افغان، فعالیتی ملکی است. حملاتی که قصداً غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند و یا کشتن قصدی غیرنظامیان، جرایم جنگی هستند.»
هم‌چنین پرنیل کاردیل معاون نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان و سرپرست یوناما، از اقدام جنبش روشنایی برای گفت‌وگو با دولت به منظور حل اختلافات‌شان استقبال کرده می‌گوید: «با در نظرداشت حجم بزرگی از مرگ و رنج، می‌خواهم از اعضای جنبش روشنایی برای انتخاب راه گفت‌وگو، نه خشونت، جهت رسیده‌گی به شکایات‌شان مربوط به حمله سال گذشته، قدردانی کنم. من از همه گروه‌ها می‌خواهم تا برای حل اختلافات‌شان از راه‌های صلح‌آمیز مشابه استفاده کنند و از ابتکار دولت برای شنیدن نگرانی‌های همه افغان‌ها استقبال می‌کنم.»
سازمان عفو بین‌الملل نیز، می‌گوید که حمله روز دوشنبه دوم اسد علیه کارمندان وزارت معادن بر اساس قوانین بین‌المللی جنایت جنگی به شمار می‌رود. این سازمان با وحشت‌ناک خواندن این حمله می‌گوید که حادثه خونین دوم اسد سال گذشته تکرار شده است.
اتحادیه اروپا هم در برابر حمله تروریستی روز دوشنبه در کابل واکنش نشان داده و با اشاره به حوادث ناگوار اخیر در برخی از ولایت‌های دیگر از جمله غور، می‌گوید که انجام چنین حملاتی، نقض آشکار قوانین بشردوستانه بین‌المللی است. اتحادیه اروپا می‌افزاید که این اقدامات به منظور تضعیف تلاش‌ها برای پیش‌رفت صلح صورت می‌گیرد.
سفارت ایالات متحده امریکا در کابل نیز، با محکوم‌کردن حمله خونین روز دوشنبه، می‌گوید که حمله مرگ‌بار علیه کارمندان غیرنظامی نشان‌دهنده بی‌احترامی آشکار به زنده‌گی انسان‌ها و حقوق تمام شهروندان افغانستان می‌باشد. در بیانیه‌ای که توسط سفارت منتشر شده آمده است: «ایالات متحده در این لحظه غم‌انگیز در کنار مردم افغانستان می‌ایستد و تعهد خویش را برای کمک به ایجاد یک محیط امن و مرفه، در سراسر این کشور تکرار می‌کند. ما عمیق‌ترین مراتب تسلیت خویش را به تمام متأثرین این حادثه خشونت‌بار وحشت‌ناک و بزدلانه ابراز می‌کنیم.»
اما دفتر ریاست‌جمهوری می‌گوید که گروه‌های تروریستی در میدان جنگ تلفات سنگینی دیده و به همین جنگجویان دلیل به کشتار غیرنظامیان رو آورده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :