روزگـار دروغ‌های بزرگ و دو پاره‌گی سیـاسی ورای تیـوری

- رنگین دادفر سپنتا

در جوانی‌های من زنده یاد استاد امیرمحمد ماه‌های روزه به هرات می‌آمد و در یکی از رستوران (رستورانت)‌های هرات آواز خوانی می‌کرد. هراتیان به این رستوران «کافه بازک» می‌گفتند. مالک آن یکی از کاکه‌های هراتی به نام باز محمد بود. برخی از جوانان هراتی نیز برای شنیدن آواز استاد برخی از شب‌ها سری به این کافه می‌زدند. یکی از آهنگ‌هایی که من بسیار به آن علاقه داشتم آهنگی بود که برای بار نخست توسط افخم مهاجر، آوازخوان ایرانی، خوانده شده بود. استاد امیر محمد هم این آهنگ را با نیکویی اجرا می‌کرد. شعر این آهنگ از شاه‌شجاع درانی، پادشاه تلعین شده و تیره‌روز افغانستان است. «لشکر عشق خیمه زد باز به طرف کوی من/دید سوار شهر دل یک‌سره تاخت سوی من». من از موسیقی و شعر این ترانه بسیار خوشم می‌آمد. استاد امیر محمد هم این را می‌دانست. تا من و دوستان روزگار جوانی وارد کافه می‌شدیم، استاد این آهنگ را می‌خواند. یکی از آهنگ‌های دیگری که او همیشه می‌خواند و من شعرش را امروز فراموش کرده‌ام آهنگی بود که محتوای یک مصرع آن گوش دادن «به سرود خانه همسایه» و «حسن رهگذر» را از منظر شریعت جایز می‌دانست.
می‌دانم که آن روزگار، امروز به سر آمده است. در هیاهوی آلات موسیقی برقی، آدم از صدا و آواز هنرمندان چیزی نمی‌شنود. اگر اندوه‌پرداز هراتی، امیرجان صبوری، و فرهاد دریا نمی بودند شاید کمتر کس دیگر می‌توانست ماتم‌ها و حسرت‌های مردم این سرزمین را با زبان موسیقی بیان کند. بهانه‌ی نگارش این چند سطر، چیز دیگری است که حالا، اگر چه بدون رابطه، مانند «پست مدرنیست»ها، به آن می‌پردازم.
در همسایگی قبلی من دفتر سازمان کمک‌های توسعه‌ای جاپان (جایکا) قرار داشت. این دفتر دارای دو پایه جنراتور تولید برق نیرومند بود که بیست و چهار ساعت می‌غریدند و دود زیادی به هوا برون می‌دادند. همه همسایه‌ها از سر و صدا و دود اذیت می‌شدند. روز‌ها و شب‌های جمعه که تنها محافظان و کارمندان ساده افغان آن در دفتر می‌ماندند در یک داش مخصوص، کاغذ پاره‌ها و پلاستیک‌ها را حریق می‌کردند. دود و بوی این مواد، هوای پیرامون را تیره و تار می‌کردند. برای چندین بار ما همسایه‌ها تقاضا کردیم تا از برق عمومی استفاده کنند یا ماشین‌های‌شان را در صورتی که برق نبود، روشن کنند و هم‌چنین از سوختاندن پلاستیک در قلب شهر کابل انصراف کنند. اما همسایه‌های خوب ما توجهی به این خواهش‌ها نکردند. در جریان یکی از سفر‌ها به توکیو متوجه شدم که کشور جاپان به پاکیزگی محیط و جلوگیری از آلودگی هوا با جدیت تمام برخورد می‌کند. در برگشت از جاپان به مسؤولان وزارت خارجه گفتم تا به سفارت جاپان اطلاع بدهند که اندکی توجه به محیط زیست در افغانستان نیز بخشی از مسؤولیت مشترک ما برای نجات کره‌ی زمین از آلودگی هوا می‌باشد؛ چه خوب خواهد اگر از سوختاندن پلاستیک‌ها در قلب شهر کابل و کلاً در همه جا جلوگیری شود. تا توقف این کار، باید چندین بار با دوستان جاپانی ما صحبت می‌شد.
همسایه‌های پهلویی امروزی من هم، شهروندان خارجی‌اند. تا برق قطع می‌شود، جنراتور غول‌پیکر همسایه‌ها بسان هیولایی، به گونه‌ی خودکار (اتوماتیک)، به غرش در می‌آید و همسایه‌های خوشبخت من، در زمستان اتاق‌های‌شان را گرم و در تابستان هم سرد نگه می‌دارند. همکاران من گفتند که این ماشین قدرت تولید بیشتر از ۵۰ کیلووات برق را دارد. بدین معنا که مقدار زیادی از این برق غیرقابل استفاده می‌ماند. اما ما از دود و بوی حاصله از این ماشین به حد کافی بهره می‌بریم.
زمستان امسال سرد و تاریک بود و با نبود برق آدم ناگزیر بود با افسردگی برخاسته از تاریکی و تیرگی دست و پنجه نرم کند. در تمام زمستان، در سراسر کابل برق روزانه و به تناوب قطع می‌شد، حتا گاهی تا دوازده ساعت برق نبود. همسایه روبه‌روی هم که زور کافی داشت، یک لین برق ویژه برای خودش آورده بود و تمام روز از نعمت برق برخوردار می‌شد. من هم در آغاز فکر کردم که چنین کنم اما راست بگویم، شرمیدم و دلم نخواست به چنین کار ناپسندی مبادرت ورزم. روز‌ها و شب‌ها خودم را گرم گرم می‌پوشاندم و اما با آن هم، از سرما بسان بید می‌لرزیدم. با آن که یکی از دوستانم که از مقام بالایی در حکومت چشم پوشیده و به کار و بار خصوصی روی آورده بود، برایم یک پایه جنراتور تولید برق هدیه داده است، اما به دلیل مصرف زیاد و باور به حفظ محیط زیست، به جز از حالت‌های استثنایی، از آن استفاده نمی‌کنم. گرم‌کردن منزل با چوب و زغال در ذات خود یک عامل دیگر برای ویرانی محیط زیست و افزودن بر آلودگی هوای پر دود کابل است.
درست در اوج روز‌های بی برقی در مصاحبه‌ای با یک رادیوی آلمانی در رابطه به بازگرداندن اجباری پناه‌جویان افغانستان از آن کشور گفتم: «در این‌جا همه روزه کشتار و انتحار است حتا در شهر‌های بزرگ. اگر چنین هم نمی‌بود زمینه‌ی زندگی انسانی برای ما افغان‌ها بسیار محدود است. من خودم که وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی در کشورم بوده‌ام، روزانه بین ده تا دوازده ساعت به دلیل نبود برق، از سرما می‌لرزم…» نویسنده‌ای در یکی از روزنامه‌های پایتخت این سخن مرا که در دفاع از حق پناهندگی افغان‌های مهاجر، گفته بودم، به سخره گرفته به گونه‌ی طنزآمیزی نوشته بود: «سپنتا روزانه ده ساعت برق ندارد.» باورش نمی‌شد که چنین باشد چرا که گمان می‌کرد من هم مانند برخی‌ها از قدرت و مقام خود سوء استفاده کرده‌ام و باید برق دایمی داشته باشم. خوب چه می‌شود کرد، «کافر همه را به کیش خویش پندارد.»
رییس حکومت وحدت ملی پارسال در یک سخنرانی گفت که «ما در سال جاری (۱۳۹۵) برابر به صد سال گذشته‌ی افغانستان برق تولید خواهیم کرد» برخی‌ها باور کردند. من همان روز از چنین مبالغه‌ی عجیب و غریب در حیرت فرو رفتم. در این روز‌های گرم تابستان باز هم ما باشنده‌گان کابل با قطع برق روبه‌رو می‌باشیم و ساعت‌های طولانی باید در انتظار آمدن برق به سر بریم. در باره‌ی ما شهروندان افغانستان آن لطیفه‌ی معروف، «وقتی که برق می‌رود، به کجا می‌رود»، مصداق ندارد چرا که ما همه می‌دانیم به خانه‌ها و دفترهای زورمندان می‌رود. اما همسایه‌ی خوشبخت من، از این قطع پی‌هم و طولانی برق آسیب نمی بیند، تا برق قطع می‌شود، ماشین غول‌پیکر او چنان غرشی را به راه می‌اندازد که پشت هر افغانی از صدای وحشت‌ناک آن می‌لرزد و در این روز‌های گرم که در بستر بیماری افتاده‌ام، ناگزیر می‌شوم پنجره‌ها را ببندم و در بستر، عرق بریزم.
در جوانی‌ها کتابی خوانده بودم از یک نویسنده‌ی ارمنی‌مذهب ایرانی به نام کارو. عنوان کتاب بود: «نامه‌های سرگردان با ترانه‌ها». در برخی از نامه‌های مندرج در این کتاب به گونه نمادین مصیبت و بدبختی مردم ایران بازتاب یافته بود. من این نامه‌ها را با شوق تمام و به تکرار خواندم. نمی‌دانم که چرا نویسنده‌گان چپ، کتاب‌های کارو را نمی‌پسندیدند، اما من در آن سال‌ها، تقریباً تمام کتاب‌های او را خواندم و از آن‌ها لذت بردم. عنوان و محتوای دو نامه‌ی او را در کتاب یادشده، بیشتر از سایر نامه‌ها به خاطر دارم. یکی نامه‌ای بود از یک کتاب‌فروش به پیر می‌فروش که در همسایگی او قرار داشت و از رونق بازار می‌فروشی و از بی‌رونقی بازار کتاب در عذاب بود و ورشکسته شده بود. دیگری نامه‌ای بود از یک مزدور به اربابش. هم دختر مزدور چشم‌هایش کج (کلاج) بود و هم دختر ارباب. کتاب‌فروش در نامه‌اش به همسایه‌ی خوشبخت می‌فروش‌اش از فرهنگ‌ستیزی مردم دوران شکایت می‌کند و از حراج کتاب‌هایش سخن می‌گوید. تا جایی که در اخیر این حراج، یکی از کتاب‌های کلاسیک را به مفت عرضه می‌کند. مزدور بدبخت هم در نامه‌اش به ارباب از چپ‌بودن چشم دخترش شکوه‌ها دارد. مزدور به ارباب می‌نویسد که هم دختر من و هم دختر شما، هر دو چشمانی چپ دارند با این تفاوت که دختر شما خوشبختی‌ها را دوتا می‌بیند و دختر من بدبختی‌ها را.
حالا همسایه‌ی موی‌بور و سپید تن من هم، از سرما و گرما شکوه‌ای ندارد. او در هر هوایی می‌تواند گرمای دلخواه خود را با استفاده از برق بی‌حسابی که دارد، در اتاق‌هایش عیار کند و راحت به کار و زندگی‌اش برسد. گاهی با خودم می‌گویم اگر در دوران پیش‌مدرن «نظاره‌ی حسن رهگذر»ی و شنیدن «سرود خانه‌ی همسایه» جرم نبود، حالا که دوران دگرگون شده است، چرا کسی نمی‌تواند از آن همه برقی که بیهوده هدر می‌رود، سود ببرد.
در سرمایه‌داری جهانی شده، زیان‌های سرمایه، اجتماعی می‌شوند و سود آن به سرمایه داران خصوصی می‌رسد. این در باره محیط زیست نیز صادق است. با این که می‌دانیم مسایل محیط زیستی مرز نمی‌شناسند، اما با این هم کشور‌های جهان سوم، به زباله‌دان کشور‌های پیش‌رفته و متروپول‌های سرمایه‌داری تبدیل شده‌اند و این در حالی که یکی از شعار‌های اساسی برنامه‌های توسعه پایدار (sustainable development) که بر سه ستون اصلی، اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی، استوار است، شعار «جهانی بیندیشید و محلی عمل کنید» می‌باشد. وقتی بانک‌های بزرگ که در تمام غارت‌ها و بی‌عدالتی‌های اجتماعی شریک می‌باشند، ورشکست می‌شوند، دولت‌ها، صد‌ها میلیارد دالر پول عامه را برای نجات آن‌ها مصرف می‌کنند. اما برای گرسنگان جهان، کسی حبه و دیناری نمی‌دهد. در کنار من هم، همسایه خوشبخت من از نعمت برق همیشه برخوردار است، اما آن‌چه که نصیب همسایگانش می‌شود، دود و بوی بد دیزل است. روزگار عجیبی است در این کشور از خانه همسایه «سرود»ی و پیام محبتی برون نمی‌شود، بلکه مناسبات جهان اول با جهان سوم، در سرزمین خود ما و در پایتخت مان، در نمونه‌های بزرگ و هم‌چنین در رابطه با مثالی که من آوردم، بسیار خُرد و ریزه بازسازی می‌شوند و عینیت می‌یابند.
نمی‌دانم چند میلیون انسان این سرزمین بدون لقمه‌نانی، بدون سر پناه، شب را سحر می‌کنند و اما می‌دانم که در این ماتم‌سرای بزرگ، هر روز دسته دسته زنان، مردان و کودکان ما جان می‌دهند و بسیاری از سیاسیون ما از گفتن دروغ‌های بزرگ و سفربری‌های سلحشوران و قلم‌های قاتل بر ضد مخالفان‌شان ابایی ندارند. چند سال پیش زمانی که متصدی دفتر مشاوریت امنیت ملی بودم، مقاله‌ای نوشته بودم زیر عنوان «در این دروغ بزرگ» که به تنگ آمده از دروغ‌های مسوولان کشور‌های خارجی و رهبران افغان، کلیت آن‌چه را که در سرزمین ما می‌گذشت به یک «دروغ بزرگ» تشبیه کرده بودم و می‌هراسیدم که نکند دروغ‌های بزرگ‌تر به راه باشند و چنین شد و اما چنان همه‌جاگیر، فراگیر و بد شد که حتا تصورش هم مشکل بود. قدیمی‌ها می‌گفتند که تاریخ، داور بی‌رحمی است و بر بی‌داد‌ها و بی‌دادگران با سخت‌گیری قضاوت و با جباران تسویه‌ی حساب خواهد کرد و هم‌چنین «جانیان کوچک» که بسان مهره‌های فاقد اراده و ماشین‌های فاقد تفکر و اندیشه، همه روزه به کارزار‌های دروغ و جعل دامن می‌زنند، نمی‌توانند از فرجام زشت‌شان رهایی یابند. و اما، تاریخ شاید به گونه‌ی خودکار قضاوت نکند. برای داوری روشن به تلاش و مبارزه انسان آزادی‌خواه نیاز است؛ حضور در صحنه اساس است.

اشتراک گذاري با دوستان :