دانش: اپوزیسیون درون حکومتی فاقد منطق حقوقی و سیاسی است

سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری، بدون نام‌بردن از ایتلاف جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست ‌جمهوری، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و عطامحمد نور والی بلخ، از این ایتلاف به عنوان یک ایتلاف فاقد منطق حقوقی و سیاسی نام برده می‌گوید که کسی نمی‌تواند توجیه معقولی برای تضعیف نظام از درون نظام بیابد.
آقای دانش که روز پنج‌شنبه در رأس یک هیأت دولتی به منظور بررسی مشکلات و خواسته‌های باشنده‌گان دایکندی به این ولایت رفته بود، در جمع باشنده‌گان این ولایت در شهر نیلی گفت که حکومت وحدت ملی به وفاق ملی و مشارکت عادلانه متعهد و پای‌بند است و در راه تحقق و تحکیم آن در کنار مقابله با تروریسم و هر نوع نفرت‌پراکنی‌ها و صداهای تفرقه‌آمیز، تلاش می‌کند. او تأکید کرد که حکومت‌داری خوب، حاکمیت یک‌سان قانون، حفظ ثبات سیاسی و تداوم نظام و حکومت وحدت ملی، تقویت دموکراسی و آزادی بیان جزء اولویت‌های کلیدی و اصلی حکومت به شمار می‌رود. به گفته آقای دانش، از تمامی گروه‌های سیاسی و قومی، سیاست‌مداران داخل و خارج از حکومت نیز انتظار می‌رود که در موضع‌گیری‌های سیاسی خود این اولویت‌ها را رعایت کنند.
سرور دانش اما با اشاره به شکل‌گیری ایتلاف جدیدی که از سوی سه مقام ارشد حکومتی گفت: «حکومت شکل گرفته وحدت ملی بر اساس نورم‌های قبول‌شده سیاسی و حقوقی، به اپوزیسیون و فعالیت‌های اپوزیسیونی در چارچوب قانون اساسی احترام قایل است اما اپوزیسیون درون‌حکومتی در ذات خود یک حرکت پارادوکسیکال و از نگاه ملی و بین‌المللی فاقد منطق حقوقی و سیاسی است. هیچ کسی نمی‌تواند توجیه معقولی بیابد برای این که از درون نظام، به تضعیف نظام پرداخته شود و از این طریق زمینه برای سوء‌استفاده دشمنان این مرز و بوم فراهم گردد.»
رهبران احزاب جنبش ملی، وحدت اسلامی مردم افغانستان و جمعیت اسلامی که در پست‌های بلند حکومتی قرار دارند، اخیراً ایتلافی را تحت نام «شورای عالی ایتلاف برای نجات افغانستان» در ترکیه تشکیل دادند. رهبران این احزاب می‌گویند که شورای عالی ایتلاف برای نجات افغانستان به منظور جلوگیری از فروپاشی نظام و هرج و مرج سیاسی شکل گرفته است.
قرار بود این ایتلاف پس از بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم از ترکیه به افغانستان، رسماً اعلام موجودیت کند. بنا بر گفته‌های منابع مهم دولتی، آقای دوستم هفته گذشته ترکیه را به قصد مزارشریف در شمال افغانستان ترک کرد، اما اجازه نشست به هواپیمای حامل وی در میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی داده نشده و او دوباره به ترکیه بازگشت.
سرور دانش‌ هم‌چنین در سخنرانی خود در شهر نیلی از پیش‌رفت‌ها در اجرای برخی از پروژه‌های مهم اقتصادی و انکشافی در کشور نیز خبر داده می‌گوید که میزان همکاری‌های اقتصادی میان افغانستان و کشورهای منطقه افزایش یافته است. آقای دانش گفت در سطح منطقه‌ای پروژه‌هایی از قبیل تاپی و کاسا یک‌هزار و هم‌چنین امضای توافق‌نامه ترانزیتی و ترانسپورتی با هند و ایران برای استفاده از بندر چابهار، آماده‌شدن توافق‌نامه پنج‌‌جانبه راه لاجورد بین افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه به عنوان کوتاه‌ترین راه برای وصل‌شدن افغانستان به دریای سیاه و مدیترانه و راه اتصال افغانستان و سایر کشورهای آسیای جنوبی و آسیای مرکزی، حوزه قفقاز و اروپا و هم‌چنین آغاز کار احداث خط آهن بین ایران و افغانستان، بین ترکمنستان و افغانستان و بین ازبکستان و افغانستان و همین طور دهلیز خط آهن بین چین، آسیای میانه، ایران و افغانستان از نمونه‌های همکاری‌های منطقه‌ای است. او از پروژه‌های بزرگ ملی از جمله بندهای سلما، کمال‌خان و چند بند دیگر به منظور مدیریت درست منابع آبی کشور، تهیه ماستر پلان ملی انرژی و پروژه‌های برق‌رسانی، به ویژه پروژه برق دوشی- بامیان، ساخت سرک گردن دیوال به عنوان دهلیز شرق و غرب کشور، آغاز کار سرک دره صوف- یکه‌ولنگ به عنوان بخشی از دهلیز شمال و جنوب، سرک قره باغ- جاغوری و چندین پروژه سرک‌سازی دیگر به عنوان اقدامات حکومت ‌وحدت ملی یاد کرد.
سرور دانش می‌گوید که در راستای مبارزه با فساد اداری نیز پیش‌رفت‌های خوبی صورت گرفته و همین اکنون بیش از پنجاه پرونده مربوط به فساد اداری که از سوی مقام‌های دولتی صورت گرفته تحت بررسی قرار دارد. وی گفت: «اراده حکومت در مبارزه با فساد اداری خلل ناپذیر بوده و با قاطعیت ادامه خواهد یافت.»
سرور دانش در این سفر پس از دایکندی وارد ولایت بامیان شد. آقای دانش را در این سفر شماری از مسوولان و وزارت‌خانه‌های سکتوری همراهی می‌کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :