تاپی به دروازه‌های افغانستان رسید

- وحید پیمان

مسوولان محلی در ولایت هرات می‌گویند که کار امتداد پروژه تاپی تا نزدیکی‌های مرز افغانستان در داخل ترکمنستان انکشاف یافته و عن‌ قریب وارد خاک افغانستان خواهد شد. پروژه تاپی از کشور ترکمنستان آغاز و سپس وارد افغانستان خواهد شد و پس از آن، به پاکستان و به دنبال آن، به هند امتداد خواهد یافت.
افغانستان نخستین کشوری است که پس از کشور مبدا، از فواید این پروژه بهره‌مند می‌شود.
با رسیدن خط لوله‌ی گاز به منطقه تورغندی در جنوب هرات، کار عملی امتداد این خط لوله در داخل افغانستان از هرات آغاز و پس از عبور از ولایت‌های هرات، فراه، هلمند و قندهار تا پاکستان ادامه خواهد یافت.
با نزدیک‌شدن تاپی به مرزهای افغانستان، حکومت افغانستان برنامه‌های خود برای مدیریت این پروژه را افزایش داده است. هفته گذشته کنفرانس نقش پروژه تاپی در توسعه‌ی اقتصادی افغانستان و منطقه با حضور مقام‌های دولتی افغانستان و نماینده‌گان کشورهای ترکمنستان، پاکستان و هند در سالن کنفرانس وزارت امور خارجه در کابل برگزار شد.
نوراحمد حیدری نماینده‌ی شورای ولایتی هرات می‌گوید: «به زودی تیم‌هایی جهت آگاهی‌دهی و دیزاین به هرات و ولایات مربوطه خواهند آمد.»
در همین حال احمدشعیب معصومی رییس خدمات تخنیکی و سکتوری هرات از آغاز کار عملی پروژه‌ی تاپی و سروی آن در آینده‌ی نزدیک در این ولایت خبر می‌دهد. به گفته او طی چهار ماه آینده کار سروی و ایجاد یک سب استیشن بزرگ مورد نیاز در این ولایت آغاز خواهد شد.
هم‌چنان بر اساس گزارش‌ها، یک شرکت آلمانی به همکاری حکومت افغانستان کار دیزاین و مهندسی پروژه (تاپی) را در افغانستان آغاز می‌کند. تفاهم‌نامه آغاز دیزاین و انجنیری این پروژه میان مسوولان افغان‌گاز و این شرکت آلمانی با حضور داشت رییس‌جمهور غنی در ارگ ریاست جمهوری امضا شده است.
بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، با رسیدن خط لوله‌ی گاز تاپی به مرزهای افغانستان، بازرگانان غرب کشور به‌جای خریداری گاز از داخل ترکمنستان به عنوان نخستین منفعت این پروژه می‌توانند گاز مورد نیاز را در مرز دو کشور خریداری، بارگیری و به شهرهای مختلف افغانستان انتقال دهند.
کار‌شناسان اقتصادی می‌گویند که خریداری گاز از مرز‌ها باعث صرفه‌جویی در خریداری گاز شده و زمستان امسال احتمالاً نرخ گاز در بسیاری از ولایت‌های کشور ارزان‌تر خواهد شد و یا دست‌کم مانند زمستان‌های سال‌های پیش، بلند نخواهد رفت.
به گفته آنان پیش از این بازرگانان کشور با طی مراحل مختلف، گاز را از ترکمنستان خریداری و با هزینه‌های بلند به مرزهای کشور می‌رساندند، که یکی از علت‌های افزایش قیمت گاز مایع در بازارهای داخلی، همین بوده است.
گاز، هم‌اکنون در افغانستان با نرخ نسبتا ارزان از داخل ترکمنستان در غرب کشور خریداری و با قیمت گزاف در افغانستان فروخته می‌شود. بر اساس گزارش‌ها، شرکت‌های واردکننده گاز مایع، هر کیلوگرام گاز را در فصل زمستان، به قیمت ۲۵ تا ۳۰ افغانی خریداری می‌کنند، اما در بازارهای کشور تا مرز ۶۰ افغانی به فروش می‌رسانند.
در حالت‌هایی، حتا قیمت گاز در افغانستان تا هر کیلوگرام ۸۰ افغانی نیز بلند رفته است.
بر اساس پیش‌بینی‌های کار‌شناسان مسایل اقتصادی، با امتداد خط لوله‌ی تاپی به مرز افغانستان، دلیل موجهی برای بلند بودن قیمت گاز وجود نخواهد داشت.

تشکیلات ویژه برای پروژه تاپی

در همین حال جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات در گفت‌وگو با ۸صبح تاکید کرد که حکومت قصد ایجاد تشکیلات ویژه‌ای برای مدیریت این پروژه را دارد. به گفته آقای فرهاد، با رسیدن پروژه به داخل افغانستان، اداره‌ی محلی هرات برای تأمین امنیت این پروژه آماده‌گی لازم دارد.
آقای فرهاد می‌گوید که برای مدیریت خوب این پروژه، مسوولان محلی هرات با مقام‌های ترکمنستان از جمله وزیر خارجه آن کشور پیش از این گفت‌وگو کرده‌اند و هم‌چنان مردمی که در مسیر این خط زنده‌گی می‌کنند، با مراجعه به مسوولان محلی برای حمایت از این پروژه اعلام آماده‌گی کردند.
مسوولان محلی هرات می‌گویند که پروژه تاپی تاثیرات شگرفی در زنده‌گی روزمره مردم ایجاد می‌کند، زیرا علاوه بر ایجاد شغل و پایین‌آمدن نرخ مواد سوخت، زمینه‌ی اعتماد مردم به حکومت نیز بیشتر فراهم خواهد شد.
بر اساس توافق‌نامه‌های تاپی که میان افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و هند به امضا رسیده‌، دولت افغانستان می‌تواند طی ۳۰ سال سه میلیارد مترمکعب گاز از خط لوله‌ی گاز «تاپی» استفاده کند. به‌گفته‌ی این مقام‌ها، مدت استفاده افغانستان از خط لوله گاز «تاپی» به سه دوره زمانی ده‌ساله تقسیم شده است که افغانستان در این دوره‌ها در مجموع سه میلیارد مترمکعب گاز استفاده کرده‌ می‌تواند.
پروژه انتقال گاز ترکمنستان از خاک افغانستان به هند و پاکستان موسوم به «تاپی»، بزرگ‌ترین پروژه اقتصادی منطقه‌ای است. بحث‌ها در باره‌ی راه‌اندازی این پروژه از سال ۲۰۰۲ میلادی آغاز شد. کشور ترکمنستان که دارای چهارمین ذخیرگاه بزرگ گاز در جهان است، در نظر دارد که ۳۰ میلیارد مترمکعب گازش را از طریق پروژه «تاپی» به کشورهای هند و پاکستان انتقال دهد. طول این خط لوله گاز نزدیک به دو هزار کیلومتر برآورد شده که هشت‌صد کیلومتر آن از خاک افغانستان عبور خواهد کرد.
ولایت‌های هرات، فراه، هلمند و قندهار در مسیر عبور خط لوله گاز ترکمنستان به کشورهای هند و پاکستان قرار دارند. دولت افغانستان انتظار دارد که علاوه بر تهیه گاز مورد نیازش از این لوله، سالانه نزدیک به چهارصد میلیون دالر نیز از بابت انتقال گاز ترکمنستان به کشورهای هند و پاکستان به‌دست بیاورد. هزینه‌ی این پروژه، هفت تا نه میلیارد دالر تخمین شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :