«محور مردم افغانستان» اپوزیسیون مشروع

- فردوس

دیروز یک تشکل سیاسی زیر نام «محور مردم افغانستان» اعلام موجودیت کرد. چهره‌های شناخته شده این تشکل سیاسی دکتر رنگین دادفر سپنتا، وزیر خارجه پیشین، رحمت‌الله نبیل رییس پیشین سازمان امنیت ملی، داوود علی نجفی، رییس پیشین دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات و کریم براهوی والی سابق نیمروز هستند. برخی از اعضای پارلمان هم عضویت این تشکل سیاسی را دارند.
این تشکل «محور مردم افغانستان» با نشر اساس‌نامه‌اش اعلام کرد که در پی تعدیل قانون اساسی است. در مرام‌نامه این تشکل آمده است که قانون اساسی کشور باید بر مبنای تجارب ۱۶ سال اخیر تعدیل شود. در این تشکل کسانی گرد آمده‌اند که منتقدان سر سخت محمد اشرف غنی هستند. دکتر رنگین دادفر سپنتا از همان روزهای اول تشکیل حکومت وحدت ملی به انتقاد از آقای غنی پرداخت. در شروع روی کارآمدن این حکومت، اشرف غنی سفری به اسلام‌آباد داشت و در برگشت اعلام کرد که سیاست تعامل با پاکستان را در پیش گرفته است و امیدوار است که این سیاست نتیجه بدهد. در آن زمان حکومت وحدت ملی به تلویح حکومت قبلی را به هندگرایی در سیاست خارجی متهم کرد. در آن زمان گفته می‌شد که به دلیل هندگرایی بیش از اندازه حکومت حامد کرزی، پاکستان کل تخم‌هایش را در سبد طالبان ماند.
دکتر سپنتا که از جایگاه وزیر خارجه و بعد مشاور امنیت ملی ریاست‌جمهوری، نقش مهمی در تدوین سیاست خارجی دولت حامد کرزی داشت، با لحن تند سیاست تعامل با پاکستان حکومت وحدت ملی را رد کرد. دکتر سپنتا در آن زمان در مصاحبه‌هایش گفت که حکومت حامد کرزی که خودش مجری سیاست خارجی و امنیتی آن بود، در سیاست خارجی هندگرایی نه بلکه استقلال‌گرایی کرد. دکتر سپنتا سیاست تعامل با پاکستان آقای غنی را ناقض سیاست خارجی کثیرالمحور افغانستان خواند. او باری به تندی گفت سران حکومت وحدت ملی به پای‌بوسی خردضابط‌های پاکستانی رفتند.
دکتر سپنتا منتقد سرسخت شیوه حکومتداری محمد اشرف غنی نیز است. آقای سپنتا باری نوشت که محمد اشرف غنی حکومتداری را با مدیریت منابع بشری به اشتباه گرفته است. دکتر دادفر سپنتا در همایش اعلام موجودیت تشکل سیاسی «محور مردم افغانستان» هم گفت که سیاست خارجی نادرست حکومت وحدت ملی و جانبداری این حکومت از یکی از طرف‌های منازعه در بحران‌های منطقه‌ای سبب شده است که اجماع منطقه‌ای و جهانی در مبارزه با تروریسم، برهم بخورد. به نظر می‌رسد که دکتر سپنتا مغز متفکر تشکل سیاسی «محور مردم افغانستان» است.
چهره مهم دیگر این تشکل رحمت‌الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی است. برخی از نزدیکان رییس‌جمهور غنی در محافل خصوصی می‌گویند که پشت نشر کلیپ‌های صوتی مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات در سال ۱۳۹۳ آقای نبیل بود. ستاد انتخاباتی دکتر عبدالله پس از دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری کلیپ‌های صوتی رییس وقت دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات و شماری دیگر از بلندپایه‌گان ستاد انتخاباتی دکتر غنی را منتشر کرد، این کلیپ‌ها نشان می‌داد که تقلب گسترده به سود دسته انتخاباتی آقای غنی انجام شده است. به گفته برخی از نزدیکان رییس جمهورغنی، با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی رییس جمهور نمی‌توانست آقای نبیل را تحمل کند.
مورد دوم اختلاف آقایان نبیل و اشرف غنی، سیاست تعامل با پاکستان حکومت وحدت ملی در سال ۲۰۱۴ بود. آقای نبیل در آن زمان به شدت با این سیاست مخالفت کرد. او مخالفتش با رییس جمهور غنی را در فیسبوک علنی ساخت. در زمان ریاست آقای نبیل بر امنیت ملی، اختلاف‌های این ریاست با دفتر مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری نیز علنی شد. در آن زمان پیش‌نویس تفاهم‌نامه استخباراتی که قرار بود بین آی‏اس‏آی و امنیت ملی افغانستان امضا شود، افشا شد. افشای آن سند موجی از اعتراض و واکنش خلق کرد. رییس جمهور غنی در پاسخ به این واکنش‌ها گفت که سند افشاشده صحت ندارد و قرار نیست که افغانستان و پاکستان تفاهم‌نامه استخباراتی امضا کنند. این اختلاف‌ها سبب کناره‌گیری آقای نبیل از ریاست عمومی امنیت ملی شد. آقای نبیل هم از چهره‌های مهم تشکل سیاسی «محور مردم افغانستان» است.
داوود علی نجفی، رییس پیشین دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات هم در همایش «محور مردم افغانستان» سخنرانی کرد. او از نزدیکان آقای مدبر رییس پیشین اداره امور است. ستاد انتخاباتی دکتر عبدالله در سال ۱۳۸۸ داوود علی نجفی را متهم به مهندسی آرا در انتخابات ریاست جمهوری آن سال کرده بود. نجفی از طرفداران پروپاقرص حامد کرزی است. داوود علی نجفی در جنگ رسانه‌ای کرزی و ایالات متحده، از حامد کرزی دفاع می‌کرد.
حضور آقای نجفی و عده‌ای دیگر در تشکل سیاسی محور مردم افغانستان نشان می‌دهد که حامد کرزی هم بر این تشکل نفوذ دارد. بعید است که حامد کرزی در پشت شکل‌گیری این تشکل سیاسی باشد، اما نمی‌توان منکر نفوذ او بر این تشکل شد. کرزی پس از کناره‌گیری از پست ریاست‌جمهوری همیشه تلاش کرده است تا نفوذش را در حلقات سیاسی گوناگون تقویت کند. کرزی هم به جلسات شورای ثبات می‌رود و هم با سران ایتلاف نجات تماس دارد.
کسانی که تشکل سیاسی محور مردم افغانستان را درست کرده‌اند، وجهه بین‌المللی دارند. نام آنان در فهرست‌های سیاه ناقضان حقوق بشر و فاسدان مالی و اداری درج نیست. بیشتر رهبران این تشکل به زبان‌های خارجی تسلط دارند و از شهرت بین‌المللی برخورداراند. این مزیت‌ها در ایتلاف‌های سیاسی دیگر کم‌تر به چشم می‌خورد. مزیت دیگر تشکل سیاسی محور مردم افغانستان این است که هیچ یک از رهبران آن، مقام برحال حکومتی نیستند. این امر نشان می‌دهد که آنان مرز اپوزیسیون و حکومت را حرمت می‌کنند و آن را نشکسته‌اند. رییس‌جمهورغنی علیه تشکل سیاسی محور مردم افغانستان دست مایه تبلیغاتی ندارد. این تشکل اگر بتواند در آینده بیشتر سازمان‌یافته شود، ظرفیت آن را دارد تا به یک جریان سیاسی صاحب وزن و اهمیت بدل شود.
شاید طرفداران رییس‌جمهور، از نفوذ حامد کرزی بر تشکل سیاسی محور مردم افغانستان به عنوان نقطه ضعف آن یاد کنند و آن را ادامه تلاش‌های حامد کرزی برای تسلط بر فضای سیاسی بخوانند. اما تشکل سیاسی محور مردم افغانستان با این انتقاد تضعیف نمی‌شود. شاید نتوان نفوذ کرزی را براین تشکل انکار کرد، اما رهبران تشکل سیاسی محور مردم افغانستان نشان داده‌اند که نظرات شان با دیدگاه‌های حامد کرزی حتا در اوج قدرت کرزی هم‌سان نبود. کرزی دیدگاه‌های ضد امریکایی دارد و جنگ با تروریسم را یک دسیسه می‌خواند. اما دکتر سپنتا و رحمت‌الله هیچ وقتی با او موافق نبودند. آنان طرفدار سرسخت امضای موافقت‌نامه امنیتی با امریکا بودند. عبدالکریم خرم کسی که بیشتر از همه به حامد کرزی نزدیک است و نظرات مشابه با او دارد، در تشکل سیاسی محور مردم افغانستان حضور ندارد.

اشتراک گذاري با دوستان :