عبدالله در کنفرانس «گفتگوهای افغانستان و آسیای میانه»: فرقی میان القاعده، داعش و طالبان وجود ندارد

۸صبح، بامیان: داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور در کنفرانس بین‌المللی «گفتگوهای افغانستان و آسیای میانه» که در شهر بامیان برگزار شده است، در صحبت‌هایش گفت که فرق بین القاعده، داعش و طالبان وجود ندارد و «همه گروه‌های تروریستی اند.»
آقای عبدالله در این کنفرانس افزود: «در حالی‌که سیاست افغانستان، سیاست صلح‌آمیز بوده و اکثریت مطلق افغانستان آرزوی برقراری صلح را در کشور دارد، حکومت وحدت ملی خود را مکلف می‌داند تا در تحقق آرزوی مردم افغانستان قدم بگذارد. فرق بین القاعده، داعش و طالبانی که از حملات تروریستی کار می‌گیرند، نیست. هم‌چنین فرقی میان تروریست خوب و بد وجود ندارد.»
چهارمین کنفرانس بین‌المللی «گفتگوهای افغانستان و آسیای میانه» روز جمعه (۲۳ سرطان) توسط انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان در شهر بامیان برگزار شد.
رییس اجرایی کشور در این کنفرانس در مورد مبارزه با تروریسم و قربانی دادن مردم افغانستان اظهار نظر کرد که این کشور در ۱۶ سال گذشته کوشش‌های داشته و با موانع نیز مواجه بوده است. به گفته رییس اجرایی، افغانستان قربانی حملات تروریستی بوده است: «در مبارزه با تروریزم و شبکه‌های تروریستی یک قسمت بیشتر آن، به عهده مردم افغانستان گذاشته شده است. این گروه‌های تروریستی از هر سطح منطقه شامل است. اگر کسی از قفقاز در افغانستان در جنگ با ما است، او چه دعوایی با ما دارد؟ دعوای آن یک جای دیگر است.»
او در مورد همکاری‌های منطقه‌ای در راستای مبارزه با تروریسم گفت: «همکاری‌ها در جایی کم است. در جایی وجود ندارد و در جایی هم ما با یک چالشی مواجه هستیم که هنوز هم متاسفانه از گروه‌های تروریستی حمایت صورت می‌گیرد.»
داکتر عبدالله عبدالله در این نشست گفت که بعضی کشورها بین گروه‌های تروریستی برتری قایل می‌شوند: «بعضی کشورها به این فکر هستند که بین طالبان و داعش که اختلافاتی بر سر منافع زودرس دارند، رجحان قایل می‌شوند. یک اشتباه محض است. همان طوری که کشورها از اشتباهات گذشته خود قیمت پرداخته و مردم‌‍‌ این منطقه نیز قیمت پرداخته [اند]، این اشتباه هم قیمت‌اش بسیار بزرگ است.»
دولت افغانستان پیش از این اعلان کرده بود که بیست گروه تروریستی فراملی در افغانستان فعالیت دارد و اهداف اصلی آن‌ها طرح و انجام حملات تروریستی علیه کشورهای منطقه است.
آقای عبدالله در ادامه صحبت‎‌هایش نیز افزود: «یک گروه تروریستی که هدف‌اش یکی از کشورهای آسیای میانه است، در افغانستان فعالیت می‌کند و دست به کشتار مردم افغانستان می‌زند. این زمینه چرا مساعد شده؟ یک گروه دیگر به نام طالبان افغانستان را ناآرام ساخته به‌خاطر تحقق منافع یک کشور. بسیار مساله روشن و واضح است.»
در این کنفرانس بین‌المللی که در بامیان برگزار شده است، مقامات بلندپایه حکومتی، مهمانان و مقامات بلندپایه کشورهای خارجی (قزاقستان، ازبکستان، ترکیه، امریکا، چین، هند، تاجیکستان، ترکمنستان، پاکستان و کشورهای اروپایی) اشتراک و روی موضوعات مختلف به‌خصوص تروریسم گفتگو کردند.
طاهر زهیر والی بامیان، این‌گونه نشست‌های بین‌المللی را مهم دانست و گفت: «کمتر نهاد پژوهشی را سراغ داریم که با روی‌کرد علمی قضایا را به بررسی گرفته و مبتنی بر داده‌‌های علمی و پژوهشی به شناخت عوامل، آسیب‌ها و ریشه‌های مسایل پرداخته باشد.»
او برخورد و عملکرد انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان را نسبت به مسایل مهم و حیاتی کشور، منطقه و جهان متمایز و در خورستایش خواند: «یافت‌های علمی که از آدرس این نهاد بیرون داده می‌شود، می‌تواند برای پالیسی‌سازان و رهبران سیاسی در سطوح عالی راه‌گشا و سازنده باشد.»
والی بامیان افزود که وضعیت حاکم در منطقه می‌تواند شاهدی باشد بر ضرورت ایجاد تغییر در دیدگاه‌ها و روی‌کردهای پالیسی‌سازان و طراحان پلان‌های امنیتی و نیز بازنگری در طرح‌های مبارزه با تروریزم. آسیای میانه امروز در مجموع به عنوان یکی از اهداف امواج تروریزم تبدیل شده است که هیچ یک از کشورهای موجود در آن، نمی‌تواند خود را از شر اره‌های آن برکنار بداند.
هم‌چنان داکتر داوود مرادیان، رییس انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان در آغاز این کنفرانس به مهمانان خوش‌آمد گفت و افزود که انستیتوت مطالعات استراتژیک دنبال یک تفاهم منطقه‌ای است.
او افزود: «از راه جستجو می‌توانیم شناخت بیشتری پیدا کنیم. شناخت بیشتر اعتماد می‌آورد. پس از اعتمادسازی ما شاهد همکاری‌های بیشتر خواهیم بود.»
چهارمین کنفرانس بین‌المللی «گفتگوهای افغانستان و آسیای میانه» برای روز شنبه نیز در شهر بامیان ادامه دارد. در این نشست دو روزه موضوع اصلی برنامه «رابطه جیوپولتیک و تروریسم» است.
در روز اول این کنفرانس کارشناسان در پنل‌های مختلف موضوعاتی مشخص را مثل «بازگشت جیوپولتیک، سیر تکاملی ترویسم»، «بازی بزرگ جدید: کشورهای آسیای میانه: بازیگران یا ناظرین منفعل»، «بازیگران خارجی؛ چارچوب و قواعد» صحبت کردند. در روز دوم آن قرار است موضوعات «افغانستان از بازی بزرگ تا تفاهم بزرگ»، «خلع سلاح فکری تروریسم، روایت‌های بومی مبارزه با تروریسم» و «نگاهی به آینده» بحث شوند.
انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان، از چند سال به این سو برنامه‌ها و تحقیق‌های مختلف را در زمینه امنیت، حقوق بشر و افراط‌گرایی برگزار و انجام داده است.
نخستین کنفرانس بین‌المللی «گفتگوهای افغانستان و آسیای میانه» در سال ۱۳۹۲ در شهر کابل، دومین کنفرانس در سال ۱۳۹۳ کابل، سومین آن در شهر مزارشریف و چهارمین کنفرانس گفتگوهای افغانستان و آسیای میانه در بامیان برگزار شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :