استراتژی مبارزه با مواد مخدر تغییر می‌کند

۸صبح کابل: بیل برون فیلد، معاون وزیر خارجه امریکا در امور مبارزه با مواد مخدر و تنفیذ قانون می‌گوید که برنامه‌ها و نظریه‌های جدید به‌خاطر مبارزه با مواد مخدر در افغانستان روی دست گرفته شده است.
آقای فیلد که روز سه‌شنبه (۲۰ سرطان) در یک نشست خبری در سفارت امریکا در کابل در مورد مبارزه با مواد مخدر صحبت می‌کرد، گفت استراتژی مبارزه با مواد مخدر در حال تغییر است. ایده‌ها و نظریه‌های جدید در استراتژی مبارزه با مواد مخدر روی دست است. وی افزود که هنوز این تصمیم نهایی نشده و او امیدوار است در آخر امسال این کار صورت گیرد.
او در صحبت‌هایش علاوه کرد که با حکومت افغانستان در مورد چالش‌ها در امر مبارزه با مواد مخدر گفت‌وگو کرده است.
در همین حال، حکومت افغانستان کمپاین هفته‌ی بسیج مبارزه با مواد مخدر را در کشور به راه انداخته است و مردم را تشویق می‌کند تا دست از کشت کوکنار و سهم‌گیری در تولید مواد مخدر بکشد.
سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری چند روز قبل در نشست از تجلیل روز همبسته‌گی مبارزه با مواد مخدر گفته بود که تلاش‌های افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر تا کنون نتیجه قابل ملاحظه و مطلوبی نداشته است. آقای دانش نبود امنیت، جنگ و حضور تروریسم بین‌المللی را از دلایل افزایش کشت مواد مخدر در کشور دانست.
بیل برون فیلد، معاون وزیر خارجه امریکا در امور مبارزه با مواد مخدر و تنفیذ قانون در مورد گروه طالبان گفت: «این اشتباه است که طالبان را به عنوان یک گروه شورشگر بدانیم و تنها به تروریسم ربط بدهیم، طالبان یک سازمان تجارتی مواد مخدر و تروریستی است. آن را می‌توان سازمان «نارکو- تروریسم» خواند. ما باید این جداسازی تظاهری را توقف دهیم.»
او هم‌چنان یادآور شد که یکی از دلیل‌های جنگ در برخی مناطق افغانستان به خاطر کشت کوکنار است و گروه طالبان یکی از گروه‌های بزرگ در تجارت و قاچاق مواد مخدر در جهان است.
این پنجمین سفر این مقام امریکایی به افغانستان است. آقای بیل برون فیلد در میان صحبت‌هایش اظهار کرد که استراتژی مبارزه با مواد مخدر در افغانستان همیشه در بخش‌هایی با شکست مواجه بوده اما نمی‌توان موفقیت‌های آن را نادیده گرفت.
او یکی از دلایل ریشه‌کن نشدن مواد مخدر را در افغانستان نبود امنیت خواند: «ریشه‌کن کردن زمانی موفق است که تنها امنیت باشد، اگر در نقشه‌ی افغانستان ببینید، جایی‌که مواد مخدر کشت می‌شود و همان نقشه را دوباره نگاه کنید در مناطق که طالبان حضور دارند، هر دوی آن‌ها یکی است. چون گروه طالبان یک سازمان تجارتی مواد مخدر است.»
او در بخش ریشه‌کن‌کردن مزارع مواد مخدر در افغانستان گفت زمانی که مزارع ریشه‌کن می‌شوند باید برای دهاقین جایگزینی نیز باشد و جامعه جهانی افغانستان را در راستای مبارزه با مواد مخدر بیشتر کمک کند.
او از مناطق جنوب کشور مثل هلمند و قندهار و ننگرهار در شرق، مناطق میراثی کشت و تولید مواد مخدر نام برد و گفت که مشکل دیگر این‌جا است که در برخی مناطق دیگر (ولایت‌های شمالی) افغانستان که کوکنار کشت نمی‌شد، ترویج شده و ما در گذشته چنین چیزی را ندیده بودیم.
افغانستان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌گان مواد مخدر در جهان است که در بیشترین ولایت‌های آن، این مواد کشت، تولید و قاچاق می‌شود.
بر اساس گزارش‌ها، نزدیک به سه میلیون نفر در افغانستان نیز معتاد به مواد مخدر اند و چالش‌ها در راستای کاهش کشتِ خشخاش و تولید مواد مخدر بیشتر شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :