رییس‌جمهور در واکنش به ادعاهای تمرکز قدرت: خاموشی من از ترس نبود

- ظفرشاه رویی

اشرف غنی رییس‌جمهور کشور، در پی انتقادهای برخی از مقام‌های ارشد حکومتی مبنی بر تمرکز قدرت در ارگ ریاست جمهوری و تشکیل ایتلافی از سوی جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و عطامحمد نور والی بلخ، می‌گوید که سکوت او در پی این انتقادها ناشی از ترس نبوده بلکه بخاطر وحدت مردم سکوت کرده است.
آقای غنی که روز سه‌شنبه، ۲۰ سرطان، در یک کنفرانس خبری در باره نتایج سفرهای اخیرش به کشورهای قزاقستان، ترکمنستان و تاجیکستان و سفرهای آینده‌اش به آسیای میانه و برنامه‌های اقتصادی و انکشافی دولت صحبت می‌کرد، گفت اتهام‌ها و صداهایی که در اعتراض به انحصار قدرت بلند شده باید مورد تحقیق قرار بگیرد. رییس‌جمهور با تاکید بر این که تمام فیصله‌های حکومتی بر اساس مشوره صورت می‌گیرد، افزود: «صدایی که بالا می‌شود یا اتهامی که وارد می‌شود، مورد تحقیق قرار بگیرد.» رییس‌جمهور هم‌چنین گفت: «افغانستان مملکت انحصار نیست، انحصار وقتی آمده می‌‌تواند که دولت نهایت قوی باشد، من شما را می‌گویم که مقرری‌های وزارت‌‌خانه‌های مختلف را که در صلاحیت وزیر صاحبان است، بررسی کنید، آیا شکایت از شما است، یا از من است که مشارکت رعایت شده یا نشده است؟ من که از خانواده‌ی خود کسی را مقرر نکردم، پرسان کنید که دیگران چقدر مشاور از خانواده‌های خود دارند. یعنی خاموشی من به دلیل ترس نبود، خاموشی من از نگاه وحدت و ایجاد فضای اعتبار بود، چون مقام ریاست‌جمهوری مقام جدال نیست، در این فرصت تاریخی مقام ریاست‌جمهوری [باید] مقامی برای وصل باشد نه فصل. اما عرض‌ام این است که تمام تصمیم‌گیری‌ها با مشورت است.»
این اظهارات در حالی بیان می‌شود که شماری از مقام‌های ارشد حکومتی از جمله معاون اول ریاست‌جمهوری، وزیر امور خارجه، معاون دوم ریاست‌ اجرایی و والی بلخ، اشرف غنی را متهم به انحصار قدرت کرده‌اند. این مقام‌ها اخیراً ایتلافی را «به منظور انجام اصلاحات در حکومت و تمرکززدایی قدرت» در ترکیه شکل دادند.
محمد محقق معاون ریاست اجرایی و از اعضای ایتلاف سیاسی جدید، روز دوشنبه پس از بازگشت از ترکیه، گفته بود که رییس‌جمهور در تلاش انحصار قدرت است و در یکی از جلسات از وزیر خارجه خواسته بود تا از این وزارت کنار برود. اما، اشرف غنی انتقادها در باره این که در جلسات «چیغ» می‌زند را رد کرد و گفت آنانی که از وی انتقاد دارند، دیسیپلین دولتی را رعایت نمی‌کنند. رییس جمهور ابراز داشت که اگر او «چیغ» می‌کشید، حرکت‌های مدنی را هم توهین می‌‌کرد. اما او رابطه میان چیغ‌زدن و توهین حرکت‌های مدنی را بیان نکرد.
اشرف غنی گفت کسانی که عضو شورای امنیت ملی هستند، لازم نیست که در جلو رسانه‌ها برآیند. وی در عین حال تاکید کرد که قانون اساسی به رییس‌جمهور صلاحیت عزل و معرفی وزیران را داده است. رییس‌جمهور گفت: «هر باری که آدم پیشنهاد عملی نداشته باشد، این مسأله را به وضعیت شخصی مبدل نکند.»
اشرف غنی می‌گوید هرگاه مقام‌هایی که از انحصار قدرت و نداشتن اصلاحات در نهادهای دولتی انتقاد دارند، باید برنامه‌ها و پیشنهادهای‌ شان را ارایه کرده و عملی سازند. رییس‌جمهور با اشاره به ضرب‌المثلی «این گز و این میدان» گفت: «پیشنهادم برای همین همکارم این است که بیارید یک پروژه پنج‌صد میلیون دالری را تأمین کنید و با یک پیشنهاد واضح بیایید که در دو ولایت افغانستان چطور تغییرات مثبت می‌آورید، بیایید با سکتور خصوصی افغانستان بنشینید و با علما، جوانان و خانم‌ها بحث کنید. حرف در چیست؟ آیا در وضعیتی که سیاست محدود به دو انگشت باشد قابل دوام است، یا این که ملت افغانستان در سیاست سهیم شوند؟ من این سوال بنیادی را با ملت مطرح می‌کنم.»
رییس‌جمهور غنی هم‌چنین گفت که او ریکارد اصلاحات دارد و تمام دارایی‌‌اش با منابع آن را شرح داده است. آقای غنی از منتقدان خود خواست که مانند او حساب تمام دارایی‌های‌شان را اعلام کرده در معرض دید مردم قرار دهند.
اشرف غنی به ضرورت «حوصله‌ی سیاسی» تاکید کرد و گفت از روزی که او رییس‌جمهور شده است، آزادی‌های شخصی‌اش را به‌دلیل «امانتی» که از مردم به عهده گرفته از دست داده است. وی افزود که تا کنون «هیچ حرفی» در برابر شخصیت‌های سیاسی کشور نگفته و نخواهد گفت. وی ابراز داشت هر گاه مسایل حقوقی و قانونی مطرح باشد، لوی‌سارنوالی و دادگاه‌ عالی صلاحیت بررسی آن را دارند.
رییس‌جمهور غنی در این کنفرانس خبری خود از مقام‌هایی که وی را متهم به انحصار قدرت کرده‌اند، انتقاد کرد و گفت که تمامی کسانی که انتقاد می‌کنند، عضو شورای امنیت ملی و دیگر شوراهای تصمیم‌گیرنده هستند. آقای غنی می‌گوید کسانی که عضویت شورای امنیت ملی را دارند، در بیرون از این شورا در جلو رسانه‌ها انتقاد می‌کنند.
اشرف غنی در پاسخ به پرسشی در باره ترک افغانستان توسط جنرال دوستم نیز گفت که آقای دوستم به اجازه لوی‌سارنوالی به منظور تداوی به ترکیه رفته است.

پایان سرپرستی در شش ماه

رییس‌جمهور غنی در این کنفرانس خبری به برخی از برنامه‌های انکشافی حکومت و پایان‌دادن به سرپرستی‌ها در نهادهای دولتی نیز اشاره کرد. او گفت که تا شش ماه آینده روند سرپرستی‌ در نهادهای دولتی خاتمه می‌یابد. این وعده در حالی داده می‌شود که رهبران حکومت وحدت ملی بارها به خاتمه‌ی سرپرستی در نهادها تاکید کرده بودند. هم اکنون نیز ده‌ها اداره مهم از جمله چند وزارت‌‌خانه توسط سرپرست‌ها اداره می‌شوند.
هم‌چنین رییس‌جمهور سفرهای اخیرش به سه کشور همسایه را پر دست‌آورد توصیف کرده گفت که افغانستان پس از ۱۱۹ سال با کشورهای آسیای مرکزی وصل خواهد شد. او با اشاره به برخی از پروژه‌های مهم منطقه‌ای، از جمله احداث خطوط آهن و انتقال لین برق گفت که افغانستان پس از پنج سال، سالانه حدود یک میلیارد دالر از بابت عبور لین برق عاید به دست خواهد آورد. وی هم‌چنین افزود که افغانستان با احداث خطوط آهن از طریق کشورهای ترکمنستان، ترکیه، جورجیا و آذربایجان به اروپا وصل خواهد شد.
اشرف غنی می‌گوید که با ایجاد چند خط آهن در شمال کشور،‌ مرزهای شمالی از مناسبات خشک به مناسبت گرم مبدل شده است. به گفته او، هدف عمده‌ی دولت این است تا از موقعیت افغانستان به عنوان یک منبع عایداتی استفاده شود.
رییس‌جمهور در این کنفرانس خبری به تجهیز نیروهای هوایی، مدیریت آب‌ها و مذاکرات صلح نیز اشاره کرد و گفت که ایالات متحده امریکا مبلغ ۸۶۰ میلیون دالر برای تقویت نیروهای هوایی در افغانستان در نظر گرفته و قرار است این نیروها تا سال ۲۰۲۰ با تجهیزات هوایی امریکا مجهز شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :