رویداد نیک و میمون

رییس‌جمهور غنی دیروز نشست خبری خیلی هنجارمند و عادی برگزار کرد. در این دیدار مطبوعاتی بر خلاف دفعات قبل، هر گزارشگری اجازه یافت که خیلی آزادانه سوال کند. این نشست خبری یادآور روزهایی بود که گزارشگران حامد کرزی را سوال‌پیچ می‌کردند و او با حوصله‌مندی تمام، به تمام آن سوال‌ها پاسخ می‌داد. گزارشگران رسانه‌ها، چنین تجربه‌ای با رییس‌جمهور غنی نداشتند. نشست خبری دیروز از این نظر، یک رویداد متفاوت و میمون بود.
باید از این به بعد رییس‌جمهور غنی حد اقل هر ماه یک بار در نشست‌های خبری ظاهر شود و به تمام پرسش‌های گزارشگران پاسخ بگوید. گزارشگران که رسانه‌های مختلف را نماینده‌گی می‌کنند با مردم عام تماس دارند و از منظرهای گوناگون پرسش‌های‌شان را مطرح می‌کنند. این امر سبب می‌شود که یک گفت‌وگوی غیرمستقیم میان شهروندان و رییس‌جمهور ایجاد شود. رییس‌جمهور از سوال‌های افکار عمومی با خبر شود و مردم بدانند که در ذهن رییس‌جمهور کشور چه می‌گذرد.
یکی از عوامل سوءتفاهم و بدبینی عمومی نسبت به حکومت، رییس‌جمهور و رییس اجرایی این است که آنان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با مردم گفت‌وگو نکرده‌اند. نشست‌های خبری فرصت مناسبی است تا شهروندان و رهبران حکومت با هم خیلی رو راست و بسیار صریح گفت‌وگو کنند. برگزاری نشست‌های خبری آزاد و معیاری به رییس‌جمهور هم کمک‌کننده است. در این تردیدی نیست که عوامل درون‌سازمانی در کاخ ریاست جمهوری و هم‌چنان نزدیکان آقای غنی، به ایشان اطلاعات کانالیزه می‌دهند. در تمام کشور‌ها به سران حکومت‌ها اطلاعات کانالیزه می‌دهند. در بسیاری از کشور‌ها به رییسان جمهور‌‌ همان اطلاعاتی را می‌دهند که رهبران دولت از آن خوششان می‌آید.
نزدیکان رهبران حکومت بالاخره روان‌شناسی آنان را بلد می‌شوند و متناسب به آن روند اطلاع‌رسانی را تنظیم می‌کنند. حتا در کشورهای قدرت‌مند و پیش‌رفته جهان، گاهی اتفاق می‌افتد که به رییس‌جمهور یا نخست‌وزیر، اطلاعات غلط می‌دهند و رییس دولت بر اساس آن اطلاعات غلط اقدام می‌کند. اما امروز افغانستان مثل کشورهای پیش‌رفته و دموکراتیک دنیا، از نعمت رسانه‌های آزاد برخوردار است. رسانه‌های آزاد می‌توانند اطلاعات ثقه و دست‌کاری نشده را به مقامات حکومتی و شهروندان برسانند.
نشست‌های خبری فرصتی است که رییس‌جمهور می‌تواند از آن استفاده کند و با اطلاعات دست‌کاری نشده، ثقه و خالص روبه‌رو شود. وقتی خبرنگاری سوال می‌کند، حتماً سوالش مبتنی بر برخی از اطلاعات است و سوال‌کننده پیش‌فرض‌هایی هم دارد. اگر اطلاعات و پیش‌فرض‌های سوال‌کننده، اشتباه باشد، رییس‌جمهور می‌تواند آن را تصحیح کند. اگر اطلاعات سوال‌کننده درست باشد، در آن صورت رییس‌جمهور با معلومات دقیقی روبه‌رو می‌شود و می‌تواند به کمک آن تصمیم بهتر و مفید بگیرد.
بنا بر این هیچ منطقی نیست که رییس‌جمهور یا رییس اجرایی، از نشست‌های خبری فرار کنند یا این نشست‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنند که در آن پرسش‌های هم‌آهنگ شده و سفارشی مطرح شود. نشست خبری دیروز رییس‌جمهور، آغاز نیک و میمون بود و باید همین طور ادامه پیدا کند. رییس‌جمهور باید حداقل هر ماه یک بار نشست مطبوعاتی برگزار کند.

اشتراک گذاري با دوستان :