اداره ترامپ و اعمال فشار بر پاکستان

- فردوس

حکومت رییس‌جمهور ترامپ برای افغانستان استراتژی می‌سازد. بخش‌هایی از این استراتژی افشا شده است؛ از جمله این که واشنگتن به شمار نظامیانش در افغانستان می‌افزاید تا بتواند با قوت تمام از نظامیان افغانستان حمایت استراتژیک کند. اما بخش‌های دیگر تا هنوز افشا نشده و کار روی آن جریان دارد. گزارش‌های رسانه‏ای حاکی است که در استراتژی جدید ترامپ مواردی گنجانده خواهد شد که پی‌گیری آن، به ثبات در کل جنوب آسیا کمک می‌کند. هم‌چنان گفته شده است که در استراتژی جدید ترامپ، ایالات متحده بر پاکستان سخت خواهد گرفت و از جنرال‌های پاکستانی خواهد خواست تا درمبارزه با تروریسم، همکاری بیشتر کنند.
این بخش از استراتژی رییس‌جمهور ترامپ که تاهنوز نهایی نشده است، مورد استقبال گرم محافل سیاسی در کابل قرار گرفته است. حلقات سیاسی افغانستان، مقام‌های پیشین اداری و امنیتی افغان و هم‌چنان صاحب نظران و آگاهان سیاسی افغانستان به این باوراند که حکومت ترامپ باید بر پاکستان سخت بگیرد و بر آن کشور فشار وارد کند تا از حمایت گروه طالبان و شبکه‌های زیر مجموعه آن، دست بردارد.
رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین سازمان امنیت ملی افغانستان در یادداشتی که در وال استریت ژورنال منتشر کرده، به همین نظریه تاکید کرده است. آقای نبیل به اداره ترامپ توصیه کرده است که فشارهای جدی بر پاکستان اعمال کند تا ارتش این کشور از حمایت شبکه حقانی دست بردارد. نبیل نوشته است که شبکه حقانی امکانات و منابع فراوانی در اختیار دارد و توانسته است در درون قلمرو افغانستان برای پاکستان «عمق استراتژیک» یا ساحه نفوذ ایجاد کند. به نوشته رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، شبکه حقانی با گروه القاعده هم روابط تنگاتنگ دارد و چندین عملیات تروریستی پرتلفات را بر مجتمع‌های دیپلوماتیک، نظامی ‌و استخباراتی امریکا در افغانستان طراحی و اجرا کرده است.
امرالله صالح که در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ رییس امنیت ملی افغانستان بود نیز در مصاحبه‌ای با شبکه الجزیره، گفت اداره ترامپ باید با منبع و سرچشمه تروریسم و طالبان مبارزه کند. او گفت پاکستان که یک دولت‌ دارای بمب اتمی ‌است، از تروریست‌ها و طالبان حمایت همه‌جانبه می‌کند و اداره ترامپ باید به این مشکل راه حل پیدا کند. امرالله صالح گفت افغانستان و امریکا مقدار قابل توجهی مدرک استخباراتی در مورد رابطه طالبان و ارتش پاکستان دارند. او گفت امریکا باید این مدارک را رو کند و به پاکستانی‌ها بگوید که اگر ادامه دهند، واشنگتن نمی‌تواند تحمل کند.
رحمت‌الله نبیل هم در یادداشت وال استریت ژورنالش نوشته است که ایالات متحده باید در مورد حمایت ارتش پاکستان از شبکه حقانی افشاگری کند. او نوشته است که باید امریکا علناً بگوید که کدام مقام‌های پاکستانی و در چه سطحی از شبکه حقانی حمایت می‌کنند. به نوشته آقای نبیل پاکستان زیر فشار نیست. به نوشته او هیچ نشانه‌ای دیده نشده است که بر اساس آن بتوان حکم کرد که ارتش پاکستان از حمایت شبکه حقانی در آینده نزدیک دست می‌کشد.
در یادداشت رحمت‌الله نبیل آمده است که اعمال فشار برپاکستان و افشاگری در مورد روابط نهادهای این کشور با شبکه حقانی آسیب‌هایی را متوجه امریکا خواهد کرد اما به گفته او امریکا باید این آسیب‌ها را تحمل کند و اقداماتی انجام دهد که آسیب‌ها به حداقل برسد. به نوشته آقای نبیل امریکا ۱۶ سال در برابر پاکستان مدارا کرد ولی نتیجه نگرفت، اما حالا باید بر این کشور سخت بگیرد و آسیب‌های این سخت‌گیری را هم تحمل کند.
کارشناس‌های امریکایی هم به اداره ترامپ در مورد پاکستان مشوره می‌دهند. در رسانه‌های مختلف امریکایی کارشناس‌های ضد ترور، ضد شورش‌گری، افغانستان‌شناس‌ها و مقام‌های پیشین امریکایی مقاله‌هایی نوشته‌اند و به اداره ترامپ توصیه کرده‌اند که مثل اداره‌های بوش و اوباما با پاکستان برخورد نکند. این کارشناسان به ترامپ توصیه کرده‌اند که به صورت گام به گام پاکستان را زیرفشار بگیرد. آنان نوشته‌اند که در قدم اول باید ترامپ کمک‌های مالی امریکا به پاکستان را مشروط بسازد. این کارشناس‌ها هم‌چنان توصیه کرده‌اند که در مراحل بعدی باید واشنگتن در مورد روابط پاکستان با گروه‌های تروریستی افشاگری کند و به این ترتیب اسلام‌آباد را در تنگنا قرار دهد.
برخی از کارشناس‌های امریکایی از جمله بارنت روبین، نوشته‌اند که امریکا باید از سیاست تشویق و تهدید در برابر پاکستان استفاده کند. به گفته روبین سیاست تهدید بدون تشویق و تشویق بدون تهدید کارساز نیست. بارنت روبین و برخی از امریکایی‌ها نگران‌اند که اگر امریکا به یک باره‌گی بر پاکستان فشار اعمال کند، اسلام‌آباد عصبی می‌شود و احتمال دارد که در پاسخ به این فشار، تمام روابط و همکاری‌های خود را با ناتو قطع کند. برخی از مقام‌های امریکایی هم به همین نکته تاکید می‌کنند.
جان مککین، سناتور پرقدرت امریکایی نیز اذعان کرد که مقام‌های اداره ترامپ در مورد استراتژی تازه واشنگتن در قبال افغانستان اختلاف دارند. روشن است که اختلاف‌ها در مورد نحوه برخورد با پاکستان است. ظاهراً برخی از مقام‌های امریکایی مثل بارنت روبین، نگران قطع همکاری‌های اسلام‌آباد با ناتو در صورت اعمال فشار هستند. اما سیاستمداران و مقام‌های پیشین امنیتی افغانستان، این نگرانی را بی‌مورد می‌دانند و فکر می‌کنند که اعمال فشار کارگر واقع خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :