دانش: تلاش‌ها برای مبارزه با مواد مخدر ناکام مانده است

- احسان‌الله بکتاش

سرور دانش معاون دوم‌ ریاست‌جمهوری، اعلام کرده که تلاش‌ها به منظور مبارزه موثر و جدی با مواد مخدر در سطح بین‌المللی ناکام مانده است.
آقای دانش که روز یک‌شنبه، ۱۸ سرطان، در آغاز همایش روز همبسته‌گی جهانی و هفته بسیج ملی مبارزه علیه مواد مخدر صحبت می‌کرد، گفت که مواد مخدر پیوند مستقیم با مافیای داخلی و خارجی دارد و باعث بلندرفتن گراف جرایم به ویژه جرایم سازمان یافته و سنگین می‌گردد. معاون دوم ریاست‌جمهوری می‌گوید: «احساس وابسته‌گی کاذب به مواد افیونی متأسفانه در سطح جهان، هم از لحاظ کشت و تولید و هم از لحاظ استعمال و اعتیاد، به طور مستمر در حال افزایش است. با تأسف باید اذعان کرد که تمام تلاش‌ها در زمینه مبارزه موثر و جدی با مواد مخدر در سطح بین‌المللی ناکام مانده است.»
سرور دانش از مواد مخدر به عنوان یکی از «بلاهای خانمان‌سوز» یاد کرده گفت کشت، تولید، قاچاق و مصرف مواد مخدر در افغانستان سیر تصاعدی به خود گرفته است. آقای دانش می‌گوید که شیوع این مشکل باعث افزایش فساد اداری، خدشه‌دار شدن باورمندی مردم نسبت به نهادهای دولتی، تضعیف اقتصاد مشروع و حکومت‌داری خوب شده است. معاون دوم ریاست‌جمهوری افزود: «کشت و تولید مواد مخدر و قاچاق آن نه تنها زیرساخت‌های اقتصادی کشور را نابود کرده است، بلکه فرهنگ غنی و دین‌باور و اخلاق‌محور مردم افغانستان را نیز متزلزل ساخته است، امروز همان گونه که فقر سراسری در کشور حاکم است، بنیاد خانواده‌ها نیز با تهدید مواجه شده است و بسیاری از مردم ما در یک بحران اخلاقی و خانواده‌گی به سر می‌برند. متأسفانه تأثیر مستقیم این مسأله بر منابع انسانی و نیروی بشری کشور قابل مشاهده است، امروزه تعدادی از جوانان کشور به جای آن که به درس و دانشگاه و تحصیلات عالی روی بیاورند، به مواد مخدر وابسته می‌شوند و به تدریج از بین می‌روند و نابود می‌شوند.»
معاون ریاست‌جمهوری هم‌چنین ابرازداشت: «احصاییه‌ها نشان می‌دهد که امسال حتا نسبت به سال گذشته گراف همه‌چیز بالاتر رفته و فعلاً ۲۱ ولایت متأثر از کشت کوکنار اند و ولایت بادغیس متأسفانه به دلیل افزایش ناامنی پس از هلمند به دومین مرکز تولید تریاک در کشور بدل شده است، در حالی که این ولایت در سال‌های قبل چنین نبوده است، همه این موارد نشان می‌دهد که ما در سالیان گذشته در امر مبارزه با مواد مخدر موفق نبوده‌ایم.»
با این حال، سرور دانش تاکید دارد که فقدان امنیت،‌ ادامه‌ی خشونت‌های مسلحانه و حضور تروریسم بین‌المللی در افغانستان از عوامل اصلی افزایش مواد مخدر در کشور پنداشته می‌شود. به گفته‌ی آقای دانش، گروه‌های تروریستی تحت شعار ایدیولوژیک جهاد در افغانستان، در گسترش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر نقش دارند. او تاکید کرد که این گروه‌ها از مواد مخدر سود می‌برند و در کنار آنان برخی از کشورهای منطقه و جهان نیز نقش فعالی دارند و در یک هم‌دستی آگاهانه با مافیای مواد مخدر همکاری می‌کنند.
سرور دانش گفت: «مافیا به دنبال ثروت کثیف از طریق تجارت مواد مخدر است و کشورهای حامی تروریسم به دنبال اعمال سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی خود. در این میان تمام مصیبت‌های ناشی از کشت و مصرف مواد مخدر بر مردم افغانستان تحمیل می‌گردد.»
سرور دانش می‌گوید که امروز بودجه جنگی گروه‌های تروریستی از طریق مواد مخدر تامین می‌شود. به گفته او، گروه‌های تروریستی از بزرگ‌ترین قاچاق‌چیان موادمخدر و حامیان تولیدکننده‌ی این مواد هستند. وی در عین حال افزود که افزایش تقاضا در سطح بازار جهانی به مواد مخدر و نبود همکاری و هم‌آهنگی لازم میان کشورهای منطقه نیز از عامل‌های دیگر ناکامی تلاش‌ها به منظور مبارزه با مواد مخدر به شمار می‌رود.
با این حال، سرور دانش می‌گوید که دولت افغانستان در راستای از بین بردن مواد مخدر تلاش‌های زیادی انجام داده است. او از جرم‌انگاری اعمال مربوط به مواد مخدر، تصویب قانون جدید مبارزه با مواد مخدر، جست‌وجوی راه‌های معیشت بدیل و کمک به دهقانان، ایجاد هم‌آهنگی‌های بیشتر میان نهادهای دولتی، ارایه خدمات صحی برای مصرف‌کننده‌گان مواد مخدر و ارایه‌ی آگاهی‌های لازم در این زمینه از جمله این تلاش‌ها یاد کرد. آقای دانش گفت که هر چند این تلاش‌ها چشم‌گیر بوده،‌ اما با آن هم افغانستان از نگاه تولید مواد مخدر در سطح جهان در جایگاه نخست قرار دارد و هم‌چنین هزاران جریب زمین زیر کشت‌ کوکنار می‌باشد و هزاران تن هم مصروف کار در این زمینه‌اند.
در همین حال، سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر، از راه‌اندازی کمپاین یک ‌هفته‌ای به منظور کاهش تقاضا و کنترول مواد مخدر در کشور خبر داده می‌گوید که از بین بردن مواد مخدر در افغانستان نیازمند همکاری تمامی کشورهای منطقه و جهان است. او گفت که یک برنامه مشخص نیز به منظور کاهش مواد مخدر تدوین شده و قرار است تا سال ۱۳۹۸مورد اجرا قرار بگیرد.
قرار است طی یک هفته برنامه‌های متعددی از سوی وزارت مبارزه با مواد مخدر به منظور بسیج عمومی برای کاهش تقاضا و تولید مواد مخدر در مناطق مختلف کشور راه‌اندازی و اجرا شود.

اشتراک گذاري با دوستان :