قرارداد مطالعات تخنیکی و دیزاین تونل جدید سالنگ امضا شد

۸صبح، کابل: قرارداد مطالعات تخنیکی و دیزاین تفصیلی تونل جدید سالنگ، روز شنبه میان وزارت فواید عامه و شرکت آسترالیایی «اس‌ام‌ای‌سی» با حضور عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور در قصر سپیدار به امضا رسید.
محمود بلیغ وزیر فواید عامه، می‌گوید که براساس این قرارداد شرکت آسترالیایی«اس‌ام‌ای‌سی» مطالعات و دیزاین تونل جدید سالنگ را انجام داده و با بررسی‌ گزینه‌های موجود، راه‌ بدیلی برای سالنگ پیشنهاد خواهد کرد. آقای بلیغ می‌گوید که احداث سرک‌های خاواک- خنجان و دوشی- بامیان به عنوان گزینه‌های بدیل مسیر سالنگ در نظر گرفته شده است. او افزود که بازسازی و احداث تونل جدید نیز از گزینه‌های دیگر برای سالنگ است.
تونل‌های سالنگ نزدیک به پنجاه سال قبل توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق احداث شده بود. وزارت فواید عامه می‌گوید که این مسیر به‌دلیل شرایط نامساعد در کشور آسیب‌های جدی دیده و نمی‌تواند پاسخ‌گوی شرایط موجود باشد.
بانک انکشاف آسیایی و دولت جاپان از تمویل کننده‌گان اصلی پروژه جدید می‌باشند. پروژه مطالعات تخنیکی و دیزاین تونل جدید سالنگ ۱۹٫۶ میلیون دالر تخمین زده شده است.
توماس پنیلا رییس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان، از بازسازی و احداث تونل جدید در سالنگ، به عنوان یکی از پروژه‌های با اهمیت یاد کرده می‌گوید که بازسازی و ساخت تونل جدید، مرکز آسیا به جنوب آسیا وصل خواهد شد.
میت‌سوجی سوزوکا سفیر جاپان در کابل نیز، از افغانستان به عنوان پل ارتباطی میان منطقه یاد کرده می‌گوید که موقعیت جغرافیایی افغانستان در توسعه اقتصاد منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است. او گفت که دولت جاپان پنجاه و سه درصد از هزینه ۱۹٫۶ میلیون دالر پروژه مطالعات تخنیکی و دیزاین تونل جدید سالنگ را تمویل می‌کند.
در همین ‌حال، عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور، می‌گوید که بازسازی و توسعه مسیر سالنگ از تعهدات مهم حکومت به مردم است. به گفته‌ی او، مسیر کنونی ضرورت حمل و نقل، ترافیک و فعالیت‌های تجارتی و اقتصادی را رفع کرده نمی‌تواند و از همین‌رو دولت تلاش دارد راه‌های بدیلی در کنار مسیر سالنگ احداث کند.
رییس اجرایی از احداث سرک دوشی-بامیان به عنوان یکی از مسیرهای بدیل یاد کرده گفت که کار روی این پروژه جریان دارد و در زمینه آغاز به کار ساخت جاده خاواک نیز به زودی اقدام خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :