اختلاف مقام‌های امریکایی در باره پالیسی جدیدشان در قبال افغانستان

روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارش داده که مقام‌های امریکایی روی سیاست کشورشان در قبال افغانستان دچار اختلاف نظر می‌باشند.
به گزارش صدای امریکا، این روزنامه به نقل از مقام‌های امریکایی نگاشته است که برخی چهره‌ها در قصر سفید و سایر ادارات حکومت ایالات متحده در باره اهداف واشنگتن در افغانستان توافق نظر ندارند.
در گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال آمده است که از سرگیری مذاکرات با گروه طالبان و تحت فشار قراردادن پاکستان، دو مورد اصلی اختلاف نظر میان مقام‌های امریکایی می‌باشد.
بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، فقط چند روز پس از آن که دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده صلاحیت تعیین شمار سربازان امریکایی در افغانستان را به جیم متیس، وزیر دفاع کشورش سپرد، قصر سفید در یک یادداشت محرمانه خواستار اعزام شمار محدود سربازان امریکایی به افغانستان شده بود.
در این یادداشت که از سوی جنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی ایالات متحده به تعدادی از مقام‌های ارشد حکومت آن کشور ارسال شده بود، آمده است که دونالد ترامپ به وزیر دفاع تنها اجازه اعزام حد اکثر ۳۹۰۰ سرباز امریکایی را به افغانستان خواهد داد.
گزارش وال‌استریت ژورنال می‌افزاید این یادداشت که بر شمار اعزام سربازان تازه‌نفس امریکایی به افغانستان محدودیت وضع می‌کند، بسیاری مقام‌های امریکایی را شفگت‌زده کرده زیرا آنان تصور می‌کردند که قصر سفید هم‌چو محدودیتی را وضع نخواهد کرد.
دانا وایت، سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفته که در باره جزییات هیچ یادداشت محرمانه بحث کرده نمی‌تواند، اما افزود که شمار سربازان نه بلکه استراتژی جدید واشنگتن در قبال افغانستان دارای اهمیت می‌باشد.
برخی مقام‌های وزارت دفاع امریکا گفته‌اند که هر چند یادداشت محرمانه قصر سفید در باره اعزام سربازان امریکایی به افغانستان محدودیت وضع کرده است، اما احتمال دارد این یادداشت مانع برنامه‌ریزی‌های وزارت دفاع در قبال افغانستان نشود.
وال‌استریت ژورنال نگاشته است که این پیام‌های ضد و نقیض نمایان‌گر اختلافات میان مقام‌های حکومت دونالد ترامپ در مورد سیاست واشنگتن در قبال افغانستان می‌باشد.
این در حالی است که حکومت ترامپ تلاش دارد تا استراتژی ایالات متحده در قبال جنگ افغانستان را تغییر بدهد.
جیمس متیس، وزیر دفاع ایالات متحده گفته است که استراتژی جدید کشورش در برابر افغانستان تا اواسط ماه جولای به قصر سفید فرستاده خواهد شد و بر اساس این استراتژی، سربازان بیشتر امریکایی برای مانع‌شدن از گسترش نفوذ طالبان به افغانستان اعزام خواهد شد.
وزارت دفاع ایالات متحده در نظر دارد تا بین دو هزار تا پنج هزار سرباز تازه‌نفس به افغانستان اعزام کند.

اشتراک گذاري با دوستان :