امنیت انتخابات و اطمینانِ هشدارآمیز مقام‌های امنیتی

- ظفرشاه رویی

مقام‌های امنیتی نسبت به تامین امنیت انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها اطمینان می‌دهند، اما می‌گویند که انتخابات سال آینده با چالش‌های جدی امنیتی نیز همراه خواهد بود.
تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها نزدیک به ده روز پیش اعلام شد. قرار است این انتخابات به تاریخ شانزدهم سرطان سال آینده خورشیدی برگزار شود.
مقام‌های امنیتی می‌گویند که تدابیر امنیتی برای تامین امنیت انتخابات آینده روی دست گرفته شده، اما مساعد‌ساختن زمینه برای مشارکت تمام شهروندان در روند انتخابات، نیازمند بسیج همه‌گانی است.
مصعوم استانکزی رییس عمومی اداره امنیت ملی، می‌گوید که با در‌نظر‌داشت تهدیدهای امنیتی موجود و مداخلات بیرونی، تأمین امنیت انتخابات در سال آینده کار ساده‌ای نیست. آقای ستانکزی که روز یک‌شنبه‌، یازدهم سرطان، در مراسم امضای «دایرکتیف امنیتی» میان کمیسیون مستقل انتخابات و نهادهای امنیتی به منظور چگونه‌گی تامین انتخابات صحبت می‌کرد، گفت: «امنیت انتخابات واقعاً مساله‌ای است که با چالش‌هایی که امروز افغانستان در برابر آن قرار دارد، با در نظر داشت اوضاع داخلی کشور، تهدیدات امنیتی، اوضاع منطقه، رقابت‌های بین‌المللی که کل این‌ها را اگر در نظر بگیریم، کار ساده‌ای هم نیست و باید ما همه‌ی نیروی خود را در این راستا بسیج بسازیم.»
رییس اداره امنیت ملی تاکید کرد که روند انتخابات نیازمند امنیت درازمدت‌تر است و از همین رو، نهادهای امنیتی با راه‌اندازی عملیات نظامی «خالد» تلاش دارند تا زمینه برگزاری انتخابات را مساعد سازند. معصوم استانکزی هم‌چنین گفت که اداره امنیت ملی پیش‌بینی‌های خود در باره وضعیت امنیتی کشور در هر شش ماه را ارایه کرده و روز یک‌شنبه‌ نیز، آخرین پیش‌بینی‌های خود در باره وضعیت امنیتی در شش ماه آینده با نهادهای دیگر امنیتی در میان گذاشته است. به گفته او، پس از این گزارش پیش‌بینی‌های اداره امنیت ملی با کمیسیون انتخابات نیز شریک ساخته خواهد شد. آقای ستانکزی در عین حال افزود که تا زمان برگزاری انتخابات آینده، ظرفیت نیروهای امنیتی نیز بالا خواهد رفت. او هر‌چند نسبت به تامین امنیت انتخابات ابراز امیدواری کرد، اما گفت: «این معنای این نیست که کل چالش‌ها ختم شده و ما به اصطلاح یک تصویر بسیار خوش‌بینانه را ارایه بکنیم، مشکلات واقعاً جدی، وجود دارند.»
در همین حال، تاج‌محمد جاهد وزیر امور داخله نیز، نسبت به تامین امنیت انتخابات آینده اطیمنان داده می‌‌گوید برای بهبود وضعیت امنیتی در مناطقی که با تهدیدهای بلند امنیتی همراه است، تدابیر خاصی روی دست گرفته شده است. آقای جاهد افزود که وزارت امور داخله برای تأمین امنیت انتخابات آماده‌گی «عام و تام» دارد و شرایط را برای مشارکت مردم در مناطق ناامن نیز مساعد خواهد کرد. وزیر امور داخله گفت: «من به مردم افغانستان، دولت و کمیسیون انتخابات از جانب وزارت امور داخله این اطمینان را می‌دهم که این وزارت آماده‌گی عام و تام برای طبق تقسیم اوقات تعیین شده در حصه تامین امنیت تمامی شهروندان کشور اعم از کارمندان کمیسیون انتخابات و در مجموع همه‌ی مردم افغانستان دارد.»
تاج‌محمد جاهد گفت که برخی از مناطق کشور با تهدیدهای بلند امنیتی مواجه‌اند اما نیروهای امنیتی برای بهبود وضعیت در این مناطق، برنامه‌های مشخصی روی دست گرفته‌اند. وی افزود که این تهدیدها در نتیجه اجرای عملیات نظامی «خالد» از بین خواهد رفت. آقای جاهد تاکید کرد که نیروهای امنیتی ظرفیت و توانایی تامین امنیت انتخابات را دارند.
جنرال محمدشریف یفتلی لوی درستیز وزارت دفاع نیز، می‌گوید که برای تأمین امنیت انتخابات سال آینده از تمامی ظرفیت‌های نیروهای امنیتی کار گرفته خواهد شد. آقای یفتلی افزود: «ما همه‌ی نیروهای امنیتی افغانستان، اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی در هم‌آهنگی کامل در همکاری با کمیسیون انتخابات وظایف وطنی خود را انجام داده و انجام می‌دهیم، تمام شرایط بهتر را برای کمیسیون انتخابات مساعد ساخته و از تمام قانون‌شکنی‌ها جلوگیری خواهد شد و شرایط را برای حضور فعال هم‌وطنان عزیز خود مساعد خواهیم ساخت.»
در همین حال، نجیب‌الله احمدزی رییس کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که بدون امنیت، انتخابات قابل اعتبار برگزار نخواهد شد. آقای احمدزی گفت که نیروهای امنیتی از همین‌ حالا باید در راستای تامین امنیت انتخابات آینده با کمیسیون انتخابات همکاری‌های‌شان را آغاز کنند. او هم‌چنین از نیروهای امنیتی خواست تا از مداخله زورمندان محلی در روند انتخابات جلوگیری کنند.
بر بنیاد قانون اساسی کشور، سومین دور انتخابات پارلمانی باید در بهار سال ۱۳۹۴ خورشیدی برگزار می‌شد، اما دولت افغانستان زمان برگزاری این انتخابات را به منظور انجام اصلاحات در قوانین و نهادهای مربوط به انتخابات به تاخیر انداخت. هر چند کمیسیون انتخابات شانزدهم سرطان سال ۱۳۹۷ را روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها تعیین کرده، اما برخی از نهادهای ناظر بر روند انتخابات نسبت به برگزاری این انتخابات در تاریخ تعیین‌شده ابراز شک و تردید کرده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :