معایـنه‌خانه‌هـای خطرناک

در ساختمان کهنه و قدیمی واقع گولایی سینمای خیرخانه،‌ لوحه بزرگ از یکی از ترینر متخصصان، چشم را خیره می‌کند. معاینه‌خانه درست در منزل دوم قرار دارد. وارد دروازه چوبی شدم که گویا معاینه‌خانه این داکتر بود. در یک نگاه؛‌ لین‌های برق که به شکل درهم‌و‌برهم کشیده شده و به سر هر تازه‌وارد تماس می‌کرد، در زباله‌دانی‌ای داکتر گویا چوچه‌های مگس جان می‌گرفتند و بزرگ می‌شدند. از همه بدتر، پرده و روجایی میز معاینه داکتر که معلوم نبود رنگ اصلی آن چی است:‌ فولادی، سفید،‌کریمی و یا رنگ دیگری، اما به احتمال زیاد، شاید این روجایی زمانی رنگ سفیدی داشته است که به مرور زمان به اثر خاک، دود یا چکیدن دوا‌ها، رنگ بدل کرده است. الماری کتاب‌های داکتر نیز به شکل بدی درهم‌و‌برهم و خاک‌آلود که گویا سال‌ها ست که داکتر متذکره آن را مطالعه نکرده است. میز کار داکتر نیز بدتر از همه جا و همه چیز، مملو از کاغذپاره‌های چندین ساله، چراغ کهنه‌، ذره‌بین که شیشه آن خط‌های عمیق برداشته است.
در گوشه‌ای از اتاق این داکتر، اسکلیتی وجود داشت که لایه‌ای از خاک آن را پوشانیده بود. سطح معاینه‌خانه نیز دیدنی بود. پوش دواها، پلسترها، ‌پنبه‌های دوازده یا خون‌آلود، پرده‌های لکه‌دار و خلاصه این که هیچ شباهتی به معاینه‌خانه نداشت. ذکر نام [نام این ترینر متخصص برای حفظ حیثیت شان در گزارش ذکر نمی‌شود.]
این تنها معاینه‌خانه‌‌ای نیست که چنین وضعی را دارا می‌باشد، بلکه در جوار زیارت شاه دو شمشیره ولی، ساختمان کهنه و قدیمی وجود دارد که تعداد زیادی از داکتر صاحبان برای‌شان معاینه‌خانه گزیده‌اند.
در این‌جا نیز اکثر معاینه‌خانه‌‌ها از وضعیت مشابه برخوردار اند. پرده‌های چرک و روجایی‌های لکه‌دار، تشناب‌های متعفن و… ولی تعدادی از معاینه‌خانه‌ها هم در این ساختمان وجود دارد که از وضع خوبی صحی برخوردار می‌باشد.
هم‌چنان در حومه‌ی بازار کوته‌ی سنگی نیز ساختمانی وجود دارد که قدیمی و کهنه نیست، ولی وضع بهداشت اکثر معاینه‌خانه‌های داکتران را نمی‌توان قابل قبول دانست. این‌جا هم برخی از معاینه‌خانه‌ها همان گونه‌اند که قبلاً تذکر رفت. ولی تفاوت این معاینه‌خانه این است که ضمن مشکلات یاد شده، از زباله‌دانی تعدادی از معاینه‌خانه‌ها کثافات از آن سر ریز کرده و حتا سطح اتاق و دهلیز را فرا گرفته است.
مانند این معاینه‌خانه‌ها ده‌ها و حتا صدها معاینه‌خانه در کابل و ولایات افغانستان وجود دارد که فاقد حفظ‌الصحه و برای بیماران خطرناک‌اند.
الیاس محمدی باشنده‌ی کابل در باره‌ی چگونگی وضعیت بهداشت معاینه‌خانه داکتری که در گولایی سینما قرار دارد، گفت: «این معاینه‌خانه به حدی کثیف و بی‌نظم است که حتا آدم بالای لیاقت داکتر نیز مشکوک می‌شود. یک روز برای داکتر گفتم که معاینه‌خانه‌اش کثیف است، ولی توجه نکرد، بعد فهمیدم که داکتر صاحب از گوش‌ها مشکل دارد و به درستی حرف را نیز شنیده نمی‌تواند.»
به گفته وی،‌ تعداد زیادی از داکتران کهن‌سال که سال‌های سال در یک معاینه‌خانه می‌گذرانند، معاینه‌خانه‌شان چنین است، ‌ولی این وظیفه از وضع بهداشتی معاینه خانه‌ها وزارت صحت است که باید کنترول جدی داشته باشند.
وی می‌افزاید: «بسیار شاهد بوده‌ام که هیأت از قوانین به معاینه‌خانه آمده است، فقط جواز داکتر و چپن آن را دیده‌اند، ولی کوچک‌ترین توجهی به حفظ‌الصحه معاینه‌خانه نداشته‌اند.»
در همین حال، ‌شکریه که یکی از بیماران است را در یکی از معاینه‌خانه‌های ساختمان جوار زیارت شاه دوشمشیره ملاقات کردم. او با انتقاد از چگونگی وضعیت برخی از معاینه‌خانه‌های داکتران گفت: «تعفن تشناب‌ها از یک سو، بوی بیمارانی که از اطراف مراجعه می‌کنند و به پاکی و نظافت‌شان توجه ندارند، ‌از سوی دیگر و از همه مهم‌تر وضعیت معاینه‌خانه‌ها که چه گونه نظافت و پاکی‌شان زیر سوال است و داکتران به آن توجه لازم ندارند.»
شکریه افزود: «کارمندان قوانین و بررسی صحی،‌ تنها به جا‌هایی سر و دست به کنترول می‌زنند که نفع‌شان در آن‌جا باشد. هیچ‌گاهی دیده نشده است که به معاینه‌خانه‌ها بروند و نظافت و پاکی آن‌ها را مد نظر داشته باشند و برای اصلاح آن به داکتران گوش‌زد کرده باشند.»
وی از دولت به خصوص وزارت صحت می‌خواهد تا هر چه عاجل به وضعیت معاینه‌خانه‌ها رسیده‌گی کرده و این معاینه‌خانه‌ها را از وجود کثافات و مکروب‌ها پاک کند.
در همین حال، داکتر فریدالله عمری متخصص امراض انتانی می‌گوید: «معاینه‌خانه‌های داکترانی که حفظ‌الصحه را به شکل درست مراعات نمی‌کنند، خود معاینه‌خانه و میز معاینه باعث انتقال اکثریت امراض ساری می‌شود. به طور مثال امراض زردی، توبرکلوز و امراض خطرناک دیگر با استفاده مشترک از یک بستر، می‌تواند به شکلی از اشکال، به اشخاص دیگر انتقال کند، انتقال بیماری‌ها اشکال مختلف دارد.»
به گفته وی،‌ معاینه‌خانه‌های داکتران باید پاک باشد و در صورت امکان داکتران به خاطر حفظ‌الصحه از روجایی‌های یکبار مصرف و برای مایع انتی سپتیک برای شست‌وشوی دستان‌شان کار گیرند. یک داکتر زمانی که به معاینه‌خانه داخل می‌شود، ‌باید معاینه‌خانه را پاک کند بعد به کارش آغاز کند، اما در اکثر موارد چنین نیست و داکتران فقط به تعداد مراجعین توجه می‌کنند.
وی با انتقاد از بی‌توجهی وزارت صحت به خصوص بخش قوانین و بررسی صحی در قبال کنترول معاینه‌خانه‌های داکتران گفت: «ای کاش ما چنان قوانین و بررسی صحی و وزارت صحت می‌داشتیم که مطابق به یک سیستم خاص، تمام معاینه‌خانه‌ها، شفاخانه‌ها و غیره محل‌های صحی را کنترول و بررسی می‌کردند، ولی چنین نیست، اگر هست آن هم بسنده و چشم‌گیر نیست و اکثراً منحصر به شفاخانه‌ها می‌باشد.»
داکتر عمری گفت: «بارها کارمندان تیم قوانین و بررسی صحی به معاینه‌خانه‌های ما مراجعه می‌کنند، فقط از جواز می‌پرسند و در نهایت می‌گویند که چپن‌های سفیدتان را بپوشید، اما هیچ‌گاه ندیده‌ام گفته باشند که چگونه داکتران معاینه‌خانه‌های‌شان را پاک و دور از مکروب نگهدارند و توجه به حفظ‌الصحه معاینه‌خانه داشته باشند. حال آن‌که این مورد خیلی خطرناک است.»
این درحالی است که با تماس‌های متعدد تلیفونی به ریاست قوانین و بررسی صحی وزارت صحت عامه و مسوولان وزارت صحت، خواستیم نظریات‌ آنان را در این باره داشته باشیم، اما با ارایه‌ی سوال‌ها به آنان، به نوعی از انجام مصاحبه با روزنامه ۸صبح شانه خالی کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :