شانزدهم سرطان ۹۷؛ روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها

- ظفرشاه رویی

کمیسیون مستقل انتخابات پس از ماه‌ها انتظار بلاخره زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها را اعلام کرد.
مقام‌های این کمیسیون می‌گویند که پس از مشورت و رایزنی‌های زیاد با نهادها و سازمان‌های مختلف دولتی و غیردولتی و هم‌چنین احزاب سیاسی، شانزدهم سرطان سال ۱۳۹۷ خورشیدی را به عنوان روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها تعیین کرده‌اند.
نجیب‌الله احمدزی رییس کمیسیون مستقل انتخابات، روز پنج‌شنبه، اول سرطان، با اعلام تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، گفت که این انتخابات به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد. آقای احمدزی گفت: «پس از مشورت‌های طولانی با طرف‌های مختلف و ذی‌دخل در انتخابات، به این نتیجه رسیدیم که تاریخ انتخابات آینده، یعنی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها را شانزدهم سرطان ۱۳۹۷ اعلام بکنیم.»
رییس کمیسیون مستقل انتخابات در باره این که انتخابات آینده با استفاده از کدام سیستم انتخاباتی برگزار و روند نام‌نویسی رای‌دهنده‌گان و نامزدان انتخابات چه زمانی شروع می‌شود، جزییات نداد. او هم‌چنین نگفت که در انتخابات آینده از کارت‌های رای‌دهی قبلی استفاده خواهد شد یا این که کارت‌های جدید توزیع خواهد شد.
زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در حالی اعلام می‌شود که بر اساس قانون اساسی این انتخابات باید در فصل بهار سال ۱۳۹۴ خورشیدی برگزار می‌شد. حکومت وحدت ملی می‌گوید که زمان برگزاری این انتخابات را به منظور انجام اصلاحات در نهادهای انتخاباتی و قوانین مربوط به انتخابات به تأخیر انداخته است.
انتخابات پارلمانی سال آینده، سومین دور از انتخابات پارلمانی افغانستان به شمار می‌رود، اما انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها برای نخستین‌بار برگزار خواهد شد.
رییس کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که نهادهای مربوط به انتخابات آماده‌گی‌های لازم برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در زمان تعیین شده را اتخاذ کرده‌اند. نجیب‌الله احمدزی گفت: «ما برای انجام موفقانه مسوولیت خود از تمام امکانات استفاده می‌کنیم و از طریق میکانیزم‌های مناسب و معقول می‌خواهیم در کشور زمینه‌ی برگزاری انتخابات عمومی، سرتاسری، شفاف و مستقیم را مساعد سازیم.»
وی افزود که کمیسیون در حال بررسی اسناد و رهنمود‌‌های قبلی‌اش است و پس از ختم بررسی‌ها در مورد محلات و مراکز راهی‌دهی، روند نام‌نویسی رای‌دهنده‌گان آغاز می‌شود. او در باره این که دقیقاً چه زمانی این روند آغاز خواهد شد، جزییاتی ارایه نکرد.
رییس کمیسیون مستقل انتخابات در باره وضعیت امنیتی در کشو و تأثیر آن بر نتیجه و چگونگی برگزاری انتخابات آینده، ابراز نگرانی کرده گفت در صورتی که وضعیت بهبود نیابد، نتایج انتخابات نیز تفاوت خواهد داشت. نجیب‌الله احمدزی می‌گوید: «بدبختانه تمام نظام و جامعه عملاً با مخالفان در حالت جنگ به سر می‌برند و در چنین شرایطی انتخابات در سایه‌ی جنگ برگزار خواهد شد، بناً ما باید به این نقطه و تفاوت توجه داشته باشیم که انتخابات در حالت عادی و حالت جنگی از هم متفاوت است، در چنین شرایط آماده‌گی‌ها فرق دارد، چگونه‌گی برگزاری انتخابات فرق دارد، پایان و نتایج و آن فرق دارد. بناً در حالت‌های جنگی کمیسیون نمی‌تواند به تنهایی انتخابات را برگزار کند، بلکه به حمایت همه‌جانبه‌ی حکومت، نهادهای امنیتی، سیاست‌مداران، نامزدان انتخابات، ناظران، نهادهای بین‌المللی، طرف‌های ذی‌دخل و تمام ملت نیاز دارد.»
رییس کمیسیون انتخابات نسبت به همکاری‌ نهادهای دولتی به ویژه نیروهای امنیتی با این کمیسیون در مراحل مختلف انتخابات ابراز امیدواری کرد. نجیب‌‌الله احمدزی در عین حال تاکید کرد که همکاری‌ها نباید منجر به مداخله به روند انتخابات شود. او گفت که کمیسیون انتخابات اجازه مداخله به روند انتخابات را نمی‌دهد.
با این‌حال، کمیسیون انتخابات می‌گوید که هر چند زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها را اعلام کرده، اما در برگزاری این انتخابات، نهادهای دیگری از جمله حکومت نیز نقش دارند. رییس این کمیسیون گفت که یکی از مسایل مهم برای برگزاری این انتخابات تأمین بودجه آن است. به گفته او، حکومت مسوولیت دارد تا هزینه و امنیت انتخابات را تامین کند.

واکنش‌ها به اعلام تاریخ انتخابات

در همین حال، ریاست‌جمهوری و ریاست‌ اجرایی و برخی از سازمان‌های بین‌المللی از اعلام زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها استقبال کرده‌اند.
شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست‌جمهوری، روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری گفت که آماده‌گی‌های لازم برای برگزاری انتخابات از سوی حکومت گرفته شده است. آقای مرتضوی می‌گوید: «حکومت از اعلام تاریخ برگزاری انتخابات استقبال می‌کند و تمام آماده‌گی‌هایی که مربوط به حکومت می‌باشد هم صورت گرفته است و حمایت‌هایی که از جانب حکومت نیاز باشد،‌ این حمایت‌ها را هم حکومت انجام خواهد داد.»
شاه‌حسین مرتضوی افزود که رییس‌جمهور انتظار دارد تا احزاب سیاسی و نهادهای مدنی نقش نظارتی بیشتری از روند انتخابات آینده داشته باشند تا این انتخابات شفاف‌تر و بهتر برگزار شود.
ریاست‌ اجرایی کشور نیز، اعلام تاریخ برگزاری انتخابات را «یک گام به پیش» در راستای اجرای تعهدات حکومت وحدت ملی و نهادینه‌سازی ارزش‌های مردم‌سالاری توصیف کرده است. ریاست‌ اجرایی در بیانیه‌ای گفته است: «برگزاری انتخابات پارلمانی شفاف، عادلانه و عاری از تقلب، از وعده‌های اصلی حکومت وحدت ملی به شهروندان کشور بوده است. حکومت وحدت ملی متعهد است که تسهیلات و تمهیدات لازم را به کمیسیون مستقل انتخابات فراهم سازد تا مردم افغانستان شاهد یک انتخابات مشروع و مبتنی بر آرای عمومی باشند.
هم‌چنین تدامیچی یاماموتو، فرستاده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز، از اعلام تاریخ برگزاری انتخابات استقبال کرده می‌گوید: «مردم افغانستان تمایل خویش را برای برگزاری انتخابات معتبر و فراگیر نشان داده‌اند، یوناما از تعهد کمیسیون مستقل انتخابات برای تاریخ دقیق برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها و بهبود شفافیت پروسه انتخاباتی استقبال می‌کند.» آقای یاماموتو در عین حال از اعضای کمیسیون انتخابات، مقام‌های دولتی و سیاست‌مداران خواسته تا تلاش‌های‌شان را برای برگزاری انتخابات شفاف و سرتاسری متحد بسازند.
سفارت ایالات متحده امریکا در کابل نیز، با استقبال از اعلام زمان برگزاری انتخابات، می‌گوید که برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها از اهمیت «فوق‌العاده» برخوردار است. سفارت امریکا افزوده که ایالات متحده و دیگر تمویل‌کننده‌گان بین‌المللی افغانستان متعهد استند تا کمیسیون انتخابات را در انجام اصلاحات مورد نیاز و هم‌چنین در روند نام‌نویسی رای‌دهنده‌گان کمک کنند.
این سفارت می‌‌گوید که برای نیروهای امنیتی نیز فرصت تامین امنیت انتخابات در همکاری نزدیک با نیروهای بین‌المللی فراهم می‌کند.
سفارت ایالات متحده در کابل به شفافیت و عادلانه بودن انتخابات تاکید کرده می‌گوید: «بخشِ جدایی‌ناپذیر این شفافیت نیازمند راه‌اندازی مشاوره و توافق گسترده است که پروسه انتخابات را قادر می‌سازد تا در جهت حفظ ثبات سیاسی کشور و مشروعیت نهادهای آن به پیش برود.»
سفارت امریکا از رهبران سیاسی خواسته تا تلاش‌های مشترک‌شان را برای اطمینان از شفافیت و سلامت انتخابات متحد سازند.

اشتراک گذاري با دوستان :