رییس جمهور: به نهادها صلاحیت می‌دهم نه به افراد

- زینب فرهمند

رییس جمهور کشور می‌گوید که او به نهادهای دولتی صلاحیت می‌دهد، نه به افراد درون حکومت. رییس جمهور اشرف غنی می‌گوید که دوست دارد صلاحیت‌هایش میان نهادها و اداره‌های دولتی تقسیم شود.
اشرف غنی رییس جمهور کشور در برنامه‌ی معرفی کمیشنران جدید کمیسیون مستقل اصلاحات اداری گفت: «من می‌خواهم هر روز صلاحیت‌هایم کم شود، اما صلاحیت‌ها را به نهادها می‌دهم، نه به افراد.»
رییس جمهور می‌گوید که نیاز است برای تقویت بخشیدن نهادهای دولتی کار شود. وی اصلاحات اداری را از آن‌جا ضرورت می‌داند که با انجام اصلاحات اداری روش استخدام در ادارات دولتی به شکل انتخاب و اعتبار خود فرد، باشد، نه بر اساس واسطه‌بازی‌ها. اشرف غنی گفت: «ضامن وحدت ملی ما این است که جوان افغانستان مجبور نشود دروازه‌های تیکه‌داران را دق‌الباب کند.»
غنی با تاکید به برابری اقوام افغانستان می‌‌گوید که در صورت شفاف‌بودن روند استخدام در ادارات «همه جوان‌ها، به دور از هر گونه تعصب، می‌توانند توانایی‌های‌شان را تبارز بدهند.»
در پروسه‌ی استخدام کارمندان اداره‌ی توزیع تذکره‌ی الکترونیک که از سوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری انجام شده است، ۴۹۲ نفر از ۳۳ ولایت افغانستان استخدام شدند. بر اساس داده‌های کمیسیون مستقل اصلاحات اداری از میان ۳۴ ولایت افغانستان زابل تنها ولایتی بوده است که هیچ نامزدی از آن‌جا نام‌نویسی نکرده است.
اشرف غنی می‌گوید که ملت افغانستان تا امروز دولت‌های ضعیف داشته است و او می‌خواهد که دولتی از خود به میراث بگذارد که کار رییس جمهور پس از وی سهل شود و «اشرف غنی را دعای بد نکند.»
رییس جمهور می‌گوید که خواهان اقتدار در ادارات و نهادهای دولتی است و پروسه‌های شفاف در ادارات می‌تواند فرهنگ دولت‌داری را در افغانستان تغییر دهد.
بر اساس حکم ریاست جمهوری ۵ هزار بست در ادارات دولتی به اعلان خواهد رفت. ریاست جمهوری طی حکمی، کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی را موظف کرده است بست‌های تحت سرپرستی و کمبود در ادارات را تشخیص کرده به اعلان بسپارد. بر اساس این دستور رییس جمهور، وزارت‌خانه‌ها و ادارات ذی‌ربط نیز باید در این مورد همکاری‌های لازم را انجام دهند. اشرف غنی از کمیسیون اصلاحات اداری خواست تا در باره‌ی استخدام پنج هزار پست، خانواده‌های شهدا به خصوص بازمانده‌گان شهدای امنیتی را در اولویت قرار دهند. هم‌چنان ۸ هزار بست جدید معلمان نیز اعلام می‌شود که از طریق پروسه‌ی کانکورِ معلمان، استخدام خواهند شد.

کمیشنران اصلاحات اداری معرفی شدند

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری، نجیب‌الله امین، روح‌الله امین، تبسم ولایت نیرو، میوند رهیاب، حشمت‌الله هاشمی، راتب مظفری، بریالی هلمندی، مقدسه یورش و ضیا احمد عبدالرحیم‌زی را به عنوان کمیشنران جدید این کمیسیون معرفی کرد.
نادر نادری رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری می‌گوید که لازم است از فرهنگ موجود در ادارات افغانستان که بر اساس واسطه و خویش و قوم‌بودن افراد درون حکومت است، گذار بکنند به فرهنگی که تنها مبتنی بر شایسته‌سالاری باشد.
نادر نادری می‌گوید: کمیسیون مستقل اصلاحات اداری، تنها برای شفاف‌شدن روند استخدام در ادارات کار نمی‌کند، بلکه مؤثرسازی و تقویت نهادها و اداره‌های حکومتی، هدف اصلی و مقصود کار این کمیسیون است.
آقای نادری اضافه کرد:‌ «طی سال‌های گذشته قوانین افغانستان رشد خوبی داشته است، خصوصاً در دو نیم سال پیش اما ادارات دولتی راکد مانده‌اند، لذا یکی از اهداف کمیسیون اصلاحات اداری متوازن‌کردن ادارات و قوانین ایجاد شده در آن‌ها خواهد بود. هم‌چنان بررسی موارد تداخل وظیفه‌ای میان ادارات از دیگر اهداف این کمیسیون تا پایان سال روان خواهد بود.»
نادری گفت: «تا پایان سال تمام مواردی که از موثریت کار کمیسیون جلوگیری می‌کنند، باید شناسایی شوند و به اصلاح‌شان بپردازیم.»
ایجاد سیستم الکترونیک که تمام دستگاه خدمات ملکی افغانستان شامل آن شود از دیگر پلان‌های کمیسیون است. با ایجاد این سیستم تمام کارمندان ملکی، حاضری و معاشات‌شان در سیستم درج خواهد شد. نادری می‌گوید که کارهای ابتدایی آن جریان دارد و کمیسیون می‌خواهد تا پایان سال، کارهای ایجاد این سیستم ختم شود.
رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری خواهان رویه‌ی درست و رسیده‌گی بهتر به امور کارمندان متقاعد شده گفت در برخی از حالات با کارمندان متقاعد رویه‌ی درست صورت نمی‌گیرد و یا هم برای دریافت معاش تقاعدی‌شان روزهای زیادی سرگردان می‌شوند.
نادری افزود که قرار است ۱۰۰ بست عالی‌رتبه و متوسط کمیسیون مستقل اصلاحات اداری نیز به اعلان برود.

اشتراک گذاري با دوستان :