فاجـعه هلمند

توزیع حقوق ماهانه کارمندان دولت از جمله نیروهای امنیتی خیلی توهین‌آمیز و به لحاظ امنیتی نادرست است. تنخواه ماهانه منسوبان نیروهای امنیتی را شاخه‌های مختلف کابل‌بانک در ولایات توزیع می‌کنند. تا حال چندین بار طالبان به صف منسوبان نیروهای امنیتی در نماینده‌گی‌های کابل‌بانک حمله کرده‌اند.آخرین حمله از این دست، روز پنجشنبه در لشکرگاه اتفاق افتاد. شمار زیادی از مردم عام و نیروهای امنیتی در آن حمله تروریستی جان باختند.
با آن که چندین بار صف منسوبان امنیتی در نماینده‌گی‌های کابل‌بانک مورد حمله انتحاری قرار گرفت، اما برای توزیع مصون تنخواه ماهانه این منسوبان تدبیری اندیشده نشد. مقام‌های بلندپایه امنیتی نمی‌توانند از مسوولیت شانه خالی کنند. چرا این مقام‌ها برای توزیع تنخواه ماهانه تمام منسوبان نیروهای امنیتی تدابیر دیگر روی دست نگرفته بودند؟
از اثرغفلت و ناتوانی نیروهای امنیتی، سربازان و افسران این دیار، در داخل قرارگاه، کنار جاده، در بستر شفاخانه و در صف نماینده‌گی بانک مورد حمله تروریستی قرار می‌گیرند و جان‌شان را از دست می‌دهند. نه رییس‌جمهور می‌تواند ناتوانی بلندپایه‌گان امنیتی را کتمان کند و نه وزیران قوای مسلح.
هرچه زودتر باید در رهبری نیروهای امنیتی اصلاحات بیاید. اصلاحات باید به گونه‌ای باشد که وزیر، لوی‌درستیز و معین امنیتی را با سرباز افسری که در هلمند و کندز وظیفه اجرا می‌کند، وصل کند. امروز این مقام‌ها، با سربازان و افسران وصل نیستند و نمی‌دانند که چه خطراتی آنان را تهدید می‌کنند. برخی از فرماندهان هم به حدی بی‌عرضه و ناتوان‌اند که نمی‌فهمند چگونه از جان سربازشان محافظت کنند. نفوذ طالبان در صفوف نیروهای امنیتی را هم نمی‌توان انکار کرد. آنان اگر عوامل نفوذی نداشته باشند، چگونه اطلاع می‌یابند که فلان روز منسوبان نیروهای امنیتی برای دریافت تنخواه‌شان پشت در بانک صف می‌کشند.
اصلاحاتی که مدنظر است باید هرچه زودتر اعمال شود تا نیروهای امنیتی قربانی نشوند. تلفاتی که در حوادث اخیر بر نیروهای امنیتی تحمیل شد، شاید در یک تعرض تمام‌عیار هم تحمیل نمی‌شد. حقش است که رییس‌جمهور حادثه تروریستی هلمند را بررسی کند و از سران نهاد‌های امنیتی بپرسد که چرا به رغم حملات مکرر طالبان به صف‌های منسوبان نیروهای امنیتی در کنار بانک‌ها، باز هم تنخواه ماهانه آنان به همان روش توزیع می‌شد؟ رییس‌جمهور باید جواب بخواهد و به مردم توزیع دهد.
مردم افغانستان اصلاحات می‌خواهند. همان اصلاحاتی که به جامعه جهانی وعده داده شده است، باید زودتر بیاید تا از حوادث جلوگیری شود. مردم می‌خواهند اثرات اصلاحات را ببینند. اصلاحات باید فرمانده با هوش و آشنا با فن جنگ را در قطعات روی کار آورد. اصلاحات باید به گونه‌ای نباشد که یک افسر لوژستیک را فرمانده قول اردو بسازند و بعد فاجعه خلق شود. افسران سال‌خورده، کودتاچی فاسد و ناکارا که توان حفظ جان پرسنل خود را ندارند، باید کنار زده شوند. به جوانانی که اخیراً از دانشگاه‌های نظامی‌ دنیای غرب فارغ شده‌اند، باید فرصت رهبری و فرماندهی داده شود. نباید به مردم این احساس داده شود که سران حکومت در قسمت جان نیروهای امنیتی بی‌توجه است.

اشتراک گذاري با دوستان :